Hercai Menekşe Nasıl Bakılır?

Hercai Menekşe Nasıl Bakılır?

Hercai menekşe çeşidi fazla bakım istemese de belli bir miktarda suya ihtiyaç duyuyor. Humuslu bir toprakta yaşamını sürdüren hercai menekşesini doğru şekilde sulayarak ömrünü uzatabilirsiniz. Hercai menekşenin sulamasını saksı tabanından gerçekleştirerek daha olumlu bir gelişim elde edebilirsiniz.

Hercai menekşe neden solar?

Kuruyan ve hastalanan hercai çiçeklerinin en büyük sebebi çiçeğin yeterli miktarda ve düzenli olarak sulanmamasıdır. Hercai çiçeğinizin hastalandığını ve parlak görünümünü kaybettiğini düşünüyorsanız sulama düzenini değiştirmeyi denemeniz önerilmektedir. Ancak hercai çiçekleri yoğun sulamayı sevmemektedir.

Hercai menekşe mevsimlik mi?

Hercai menekşesi çok yıllık bir çiçek türüdür. Yani bir kere çiçek açıp solduktan sonra çöpe gitmez. Eylülde çiçek açan hercai menekşeleri Haziran’a kadar dayanabilir. Hercai menekşesinin çiçekleri solduktan sonra koparılırsa yeniden çiçek açabilir.

Hercai menekşe çok yıllık mı?

Tanımı: Çoğunlukla tek veya iki yıllık, bir kısmı ise çok yıllık olan kısa boylu otsu bir bitkidir. Yeşil renkli ucuna doğru sivrilen oval biçimli, kenarları dişli yaprakları vardır.

Hercai menekşe hangi mevsimde yetişir?

Sağlam çiçekli bitki tohumlardan bile kolayca yetişebildiğinden yılda birkaç kez ekilebilir. İlkbaharda, Mayıs ortasından itibaren, Sonbaharda: en geç Eylül ayı ortasına kadar ekim yapılması gerekir. Hercai Menekşeler, ekim yılı ya da ekim tarihine bağlı olarak, aynı yıl ya da gelecek yılın ilkbaharında geliştirir.

You might be interested:  Atatürk Çiçeği Nasıl Dikilir?

Menekşenin ömrü ne kadardır?

Genellikle mora çalan ve yine adını verdiği ‘menekşe rengi’ çiçekleriyle tanınsa da aslında yüzlerce menekşe çeşidi bulunuyor. Otsu bir bitki olmasına rağmen çok yıllık da olduğundan iyi bakıldığında ya da yetişmesi için uygun şartlar sağlandığında uzun yıllar hayatta kalabiliyor.

Menekşe küser mi?

Güller, menekşeler, limon ağaçları ve hatta maydonozlar bile küser. Sararıp solmaları bu yüzdendir.

Hercai menekşe ne anlama gelir?

Hercai menekşe. (mecazi) Hiçbir şeyde kararlı olmayan, yeltek, gelgeç. Yanardöner.

Hercai hangi çiçeğin bir türüdür?

Hercai menekşe (Viola tricolor), menekşegiller (Violaceae) familyasına bağlı bir menekşe türü.

Menekşeler ne zaman açar?

Menekşe güneş ışığını seven, bahar aylarında çiçek açarak hoş kokusunu yayan ve çok farklı renklere sahip bitki türüdür. Bitkinin doğru bakımı yapıldığı zaman bahar aylarının başlarında yani Mart, Nisan aylarında çiçek açmaya başlar. Bu süreç Ağustos ayına kadar sürebilmektedir.

Menekşe soğuğa dayanır mı?

Menekşeler iç mekan bitkisidir. Çok sıcak ya da soğuk havada büyüyemezler. En iyi gelişimlerini gündüz 21-27, gece 16-21 derece sıcaklıklarda yaparlar. 15 derecenin altı ve 27 derecenin üstü sıcaklıklarda menekşelerin gelişimi yavaşlar.

Hercai menekşe kokar mı?

Aynı zamanda bu özel çiçeklerin aynı özelliğe sahip kokuları bulunur. Hatta kişiyi etkileyen ve etkisi altına alacak kadar güçlü bir kokusu olduğu dile getirir. Yani bu doğrultuda hercai ve mor menekşelerin kokusu olduğunu ifade etmek mümkündür.

Kışın açan çiçekler nelerdir?

Kış Çiçekleri: Soğuk Havalarda Evinizi Renklendirecek 10 Çiçek

 • Helleborus – Noel Gülü
 • Orkide Çiçeği.
 • Küpe Çiçeği.
 • Kasımpatı Çiçeği.
 • Kardelen Çiçeği.
 • Şebboy Çiçeği.
 • Sıklamen Çiçeği.
 • Kış Sümbülü
 • Menekşeler ne zaman dikilir?

  Menekşe tohumları menekşenin cinsine göre değişik zamanlarda ekilebilmektedir. En çok tercih edilen hercai menekşe tohumlarını ilkbahar dan başlayarak yaz ayarına kadar ekebilirsiniz. Diğer sevilen bir menekşe türü olan Afrika menekşe tohumu için uygun zaman ise sonbaharın başlangıcı olmalıdır.

  You might be interested:  Leylak Nereye Dikilir?

  Kaç çeşit menekşe var?

  Menekşe, menekşegiller (Violaceae) familyasına bağlı Viola cinsini oluşturan çoğunlukla saksılarda yetiştirilen bitki türlerinin ortak adı. 400 ile 500 arası türü bulunmaktadır.

  Hercai çiçeği nasıl çoğaltılır?

  Hercai çiçeğini bahçesinde yetiştirmek isteyenlerin bu bitkileri sümüklü böceklerden koruması önemlidir. Aksi takdirde bitki küser ve çiçeklerini açmaz bir hale gelir. Hercai çiçekleri tohumdan çoğaltılabileceği gibi fide biçiminde de alınıp kolaylıkla saksı veya bahçeye dikilebilir.

  Hercai çiçeği nerede yetişir?

  Kışın dahi çiçek açan hercai menekşe bakımı ve yetiştirilmesi en kolay bitkilerden biridir. Bu nedenle genellikle balkonlarda, kamusal alanlarda, parklarda yetiştirilmesi tercih edilir. Tohumla üretilir, kaprissizdir, her türlü toprakta yetişir.

  Menekşe çiçekleri nasıl ekilir?

  Menekşe toprağı hazırlanıp saksıya konulduktan sonra, köklenmiş yaprak menekşe toprağı bulunan saksıya dikilir ve can suyu dökülür. Yaprağı doğrudan toprağa dikmek de mümkündür; ancak önce suda bekletmek daha etkili sonuç verebilir.

  Yabani menekşe nerede yetişir?

  Dünyanın birçok yerinde yetişebilmekle beraber en çok kuzey yarımkürede yetişir. Ayrıca Hawai ve Güneydoğu Asya’da da yetişebilir. Doğada aydınlık, fakat gölgede ve nemli bölgelerde yetişir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector