Hercai Menekşe Fidesi Ne Zaman Dikilir?

Hercai Menekşe Fidesi Ne Zaman Dikilir?

Hercai menekşesini yılda 3 kez dikebilirsiniz. Gün ekiminden 5 hafta, bahar ekiminden 8 hafta ve kış ekiminden 20 hafta sonra fideleri çıkar. Don ve soğuk görmemesi önemlidir. Genel olarak sonbahar sonuna doğru ekmek önerilir. Kök gelişi hercai menekşelerinde 10-13 derecede en hızlı gerçekleşir.

Hercai menekşe tohumu ne zaman dikilir?

En çok tercih edilen hercai menekşe tohumlarını ilkbahar dan başlayarak yaz ayarına kadar ekebilirsiniz. Diğer sevilen bir menekşe türü olan Afrika menekşe tohumu için uygun zaman ise sonbaharın başlangıcı olmalıdır.

Hercai menekşe güneş ister mı?

Hercai menekşe türü genel olarak aydınlık ortamları sevdiği için balkon ya da pencereye yakın alanlar ideal oluyor. Her ne kadar ortam aydınlık olsa sa hercai menekşeyi direk olarak güneş ışığına maruz bırakmayın. Çiçek yetiştirmek kadar onun için uygun koşulları sağlamak da önem taşıyor.

Menekşe bahçede yetişir mi?

Menekşe, uygun koşullarda doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi saksı bitkisi olarak evlerde, bahçe ve balkonlarda da kendine çok sık yer bulan süs bitkileri arasında.

Hercai menekşe çok yıllık mı?

Tanımı: Çoğunlukla tek veya iki yıllık, bir kısmı ise çok yıllık olan kısa boylu otsu bir bitkidir. Yeşil renkli ucuna doğru sivrilen oval biçimli, kenarları dişli yaprakları vardır.

You might be interested:  Pembe Lale Ne Anlama Gelir?

Menekşe tohumu saksıya nasıl ekilir?

Menekşe tohumlarını yaz sonuna doğru büyük saksılara ya da toprak doldurduğumuz portakal sandığı gibi sandıklara ekebiliriz. Çıkan fideler sonbahar sonuna doğru saksılara ya da bahçeye taşınabilir. Geçen yıldan kalma menekşeler varsa dip kısımlarından birkaç köklü parçaya ayırıp saksıda çoğaltabiliriz.

Hercai menekşe neden solar?

Kuruyan ve hastalanan hercai çiçeklerinin en büyük sebebi çiçeğin yeterli miktarda ve düzenli olarak sulanmamasıdır. Hercai çiçeğinizin hastalandığını ve parlak görünümünü kaybettiğini düşünüyorsanız sulama düzenini değiştirmeyi denemeniz önerilmektedir. Ancak hercai çiçekleri yoğun sulamayı sevmemektedir.

Menekşe soğuğa dayanır mı?

Menekşeler iç mekan bitkisidir. Çok sıcak ya da soğuk havada büyüyemezler. En iyi gelişimlerini gündüz 21-27, gece 16-21 derece sıcaklıklarda yaparlar. 15 derecenin altı ve 27 derecenin üstü sıcaklıklarda menekşelerin gelişimi yavaşlar.

Menekşe küser mi?

Güller, menekşeler, limon ağaçları ve hatta maydonozlar bile küser. Sararıp solmaları bu yüzdendir.

Afrika menekşesi bahçede yetişir mi?

Bahçe Bitkileri Bölümü

Hemen herkes tarafından sevilerek yetiştirilen Afrika menekşesi çok popüler bir süs bitkisidir. Bu tür bitkilerin popüler olması yaprak ve çiçeklerinin güzelliğinden, uzun ömürlü olmasından bakımının ve üretiminin kolaylığından kaynaklanmaktadır.

Menekşeler nereyi sever?

Menekşe tropikal iklimleri seven bir çiçektir. Gün ışığını sever ancak direk olarak güneş ışığı bitkinize zarar verir. Evinizde doğu veya batı cephe varsa, menekşenizi bu yönlere bakan pencerelerin önüne koymalısınız.

Menekşe kışın çiçek açar mı?

Gün kısaldıkça çiçeklenme durumları azalır, günler uzadıkça ise çiçeklenmesi artar. Menekşe bu nedenle bahar aylarında çiçek açmaya başlar. Yaz aylarına kadar devam edebilir. Bazı menekşe türleri kış aylarında da çiçek açabilmektedir.

Hercai hangi çiçeğin bir türüdür?

Hercai menekşe (Viola tricolor), menekşegiller (Violaceae) familyasına bağlı bir menekşe türü.

You might be interested:  Kaktüs Nasıl Çogaltılır?

Hercai menekşe kokar mı?

Aynı zamanda bu özel çiçeklerin aynı özelliğe sahip kokuları bulunur. Hatta kişiyi etkileyen ve etkisi altına alacak kadar güçlü bir kokusu olduğu dile getirir. Yani bu doğrultuda hercai ve mor menekşelerin kokusu olduğunu ifade etmek mümkündür.

Kaç çeşit menekşe var?

Menekşe, menekşegiller (Violaceae) familyasına bağlı Viola cinsini oluşturan çoğunlukla saksılarda yetiştirilen bitki türlerinin ortak adı. 400 ile 500 arası türü bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector