Gül Yağı Nerede Yetişir?

Gül Yağı Nerede Yetişir?

Isparta yöresi başta olmak üzere, Burdur, Afyon ve Denizli’de üretilen “Rosa damascena” isimli gül bitkisinin çiçeklerinden elde edilen gül yağı dünya piyasalarında “Türk gül yağı” olarak bilinmektedir (Bektaşoğlu, 2008).

Gül en çok hangi ilde yetişir?

Gül Türkiye’de En çok ve En İyi Nerede Yetişmektedir? Gül Türkiye’de Isparta ile ünlenen bir şekilde en çok Isparta da yetişmektedir. Gül suyu, gül yağı ve gül esansı gibi maddelerin birçoğunun imalatı Isparta da yapılmaktadır. Isparta iklim olarak gül yetiştiriciliği için büyük tarlalarda yetişmeye müsait bir ildir.

Türkiyede yağlık gül nerede yetişir?

Gül üretimi; 2019 yılında Isparta 14 bin ton gül (yağlık) üretimi ile birinci sırada yer alırken, Burdur 1,3 bin ton ile ikinci, Afyonkarahisar ise 895 ton ile üçüncü sırada yer almaktadır. 2019 yılı gül (yağlık) üretimi son beş yılda %74,6 oranında artış göstermiştir.

Yağ gülü yetiştiriciliği hangi illerde?

Ülkemizde Isparta gülü yetiştiriciliği sadece Göller bölgesinde yer alan Isparta, Burdur, Afyon ve Denizli illerinde yapılmaktadır. Ülkemizdeki yağ gülü üretiminin yaklaşık % 70’i Isparta’dan karşılanmaktadır. Bu yönüyle Isparta ili Göller bölgesi ve ülkemizin yağ gülü üretim merkezi konumundadır.

You might be interested:  Soru: Kırgın Çiçekler Hangi Günler?

1 kg gül yağı ne kadar?

Gül suyu ve gül konkreti farklı gül ürünleri üretiminde, gül yağı ise dünya piyasasında kozmetik ve parfümeri alanında kullanılıyor. 2016 yılında 12 bin euroya kadar çıkan bir kilogram gül yağı, 6 bin euro (yaklaşık 46 bin lira) civarında değer görüyor. Yaklaşık 4 ton gül çiçeğinden bir kilogram gül yağı elde ediliyor.

Gülü ile meşhur ilimiz neresidir?

Gülbirlik: Yağ gülü (Rose Damescana) ve gülyağı üretimi 100 yılı aşkın bir süredir Isparta yöresinde gerçekleştirilmektedir. Bu özelliğiyle de Isparta’ya “Güller Diyarı” denilmektedir.

Gülün anavatanı neresidir?

Gül, gülgiller (Rosaceae) familyasının Rosa cinsinden, odunsu çok yıllık kapalı tohumlu güzel kokulu bitki türlerine verilen ad. Çoğu gül türünün ana vatanı Asya’dır. Daha az sayıda türleri Avrupa, Kuzey Amerika ve Kuzeybatı Afrika’da yetişir.

Gül Ağacı Türkiye’de nerede yetişir?

Gül üretim alanı; 2019 yılında %81,8’lik paya sahip olan Isparta 31 bin da ile birinci sırada yer alırken, Burdur 3 bin da ile ikinci, Afyonkarahisar ise 2,8 bin da ile üçüncü sırada yer almaktadır. Şanlıurfa’da ise 2019 yılında 3 da üretim alanı bulunmaktadır.

1 dönümden kaç kg gül çıkar?

Çok az da olsa sulanabilir arazilerde de gül çiçeği üretimi yapılıyor. Bir dönüm araziden 650-700 kg. dolayında, ortalama 500 kilogram gül çiçeği toplanabiliyor.

1 litre gül yağı için ne kadar gül gerekli?

Ortalama 4 ton gülün işlenmesi sonucunda 1 lt ancak alınabilen gülün en kıymetli halidir.Kozmetikden ilaç sanayiye kadar pek çok farklı sektörde ham madde olarak kullanılmakdadır.Koku amaçlı kullanabiliceğiniz gibi cildinize besleyici,onarıcı ve kırışıklığı öneleme ve giderme içinde kullanılır.

1 ton gülden ne kadar yağ çıkar?

Yaklaşık 4 ton gül çiçeğinden 1 kilo gül yağı elde edilirken, 350 kilogram gül çiçeğinden 1 kilo gül konkreti elde ediliyor. Yaklaşık 1 milyon 400 bin gül tomurcuğunun işlenmesinden bir kilo gül yağı elde ediliyor.

You might be interested:  Lilyum Hangi Mevsimde Açar?

En Güzel gül nasıl yetiştirilir?

Hazır topraklar yerine humuslu toprağı kırmızı toprak ile karıştırın böylece iyi bir gül toprağı elde edebilirsiniz. Doğal toprak karışımı kökleri aşırı sıcak ve soğuk havalarda koruma altına alır. Bununla birlikte yaz aylarında toprak üst katmanının yoğun biçimde ısınmaması için üzerini malç ile örtmek gerekir.

Isparta gül tarlaları nerede?

Isparta’da gül bahçelerinin bulunduğu iki önemli merkez var. Biri Ardıçlı Köyü, diğeriyse “Güller Vadisi” olarak anılan Güneykent beldesi.

Gülün kilosu ne kadar 2021?

Üretici ortaklarımızın böylesi sıkıntılı bir ortamda aile bütçelerine bir nebze de olsa katkı sağlamak için 2021 yılı gül çiçeği kilogram fiyatı 7,80 lira olarak tespit edilmiştir.’ Gül çiçeği kilogram fiyatı, geçen yıl 7 lira 35 kuruş olarak açıklanmıştı.

1 ml gül yağı kaç gr?

Rosense Gül Yağı 1ml 1 Gram – Saf Gül Yağı %100 * 6 Adet.

Saf gül yağı fiyatı ne kadar?

Hakiki Saf Gül Yağı 1 Gr. Hakiki Saf Gül Yağı 1 Gr.

Hakiki Saf Gül Yağı 1 Gr.

Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV000000OO8C

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector