Gül Nerede Yetişir Vikipedi?

Gül Nerede Yetişir Vikipedi?

Çoğu gül türünün ana vatanı Asya’dır. Daha az sayıda türleri Avrupa, Kuzey Amerika ve Kuzeybatı Afrika’da yetişir. Güller yaygın olarak güzellikleri ve kokuları için yetiştirilir ve birçok toplumda kültürel öneme sahiptir.

Peki, yeni Gül çeşitleri nelerdir?

Son yüzyılda, günümüze kadar Avrupa’da yeni gül çeşitleri türetmek için hastalıklara direnç, yaprak güzelliği vb özellikleri üzerinde araştırmalar yapılmış, daha üstün kaliteli yeni çeşitler oluşturulmuş. Çalışmalar hâlâ devam ediyor.

Nasıl yapılır Gül çoğaltmak?

Gül çoğaltmak, gül üretimi 1 Tohumla. Az bulunan safkan türler hariç, diğer tohum verebilen güllerin tohumlarıyla elde edilen yeni fidanlar 2 Yarı olgun dal çeliğiyle. Yani dal olgunlaşmasını yeni tamamlamış ve hâlâ yapraklı olacak. Hediye gül tek çiçek sapı da 3 Olgun dal çeliği ile. Sonbahar ortası ile kış başı arasında açık havada direkt toprağa dikilerek yapılır. More

Güller nasıl çoğaltılır?

Gül çeşitleri, fidanının dikilmesi, bahçede, evde, saksıda yetiştirilmesi, Isparta gülü ve gülyağcılığımız konularında tek sayfa halinde zengin bilgiler. Güller nasıl çoğaltılır? Bildiğimiz gülleri diğer bitkiler gibi kolayca bilimsel sınıflamaya tabi tutamayız.

Hangi tür güllerden elde edilen güllerdir?

Süs bitkisi olarak ve gülyağı elde etmede kullanılan bütün bu güller, minyatürlerden sarmaşıklara hepsine birden “bahçe gülleri” adı verilir. Bunların hepsi hibrit, melez ve onların alt gurupları ve kültivarlarıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector