Gardenya Nasıl Köklendirilir?

Gardenya Nasıl Köklendirilir?

Gardenya kasım ve mart ayları arasında, üzerinde çiçek bulunmayan sürgünler halinde tepe çeliği alınarak köklendirilebilir. Sera düzeneğinde yani üzeri cam veya naylon örtü kaplı halde oda sıcaklığında (21-24 derece) muhafaza edilmelidir. 1- 1 buçuk ay içerisinde köklenme gerçekleşecektir.

Gardenya çiçeği nasıl Köklendirilir?

Gardenya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

  1. Kasım ya da mart ayında, çiçek bulunmayan dönemlerde üzerindeki sürgünleri alabilirsiniz.
  2. Alınan sürgün 22 ya da 24 derecede çimlendirilir.
  3. Çimlenen sürgün verimli bir toprağa dikilir ve filizlenmesi için beklenir.

Gardenya nasıl ekilir?

Tohum Ekimi:

  1. Tohumları her türlü toprakta yetiştirebilirsiniz.
  2. Tohumun kalınlığı kadar tohumun üstüne toprak atınız.
  3. Bitkiniz ekildikten sonra filizlenene kadar her gün toprağı nemlendiriniz.
  4. Çıkan fideler 15-20 cm aralıklarla tek tek ekilmelidir.
  5. Yaz boyunca çiçek açacaktır.
  6. Hollanda’dan ithaldir.

Gardenya nasil havayi sever?

Kış mevsiminde çiçeğin yer aldığı mekan minimum 15 derece olmalı. Gardenya çiçeğinin, çok soğuk ve çok sıcak havalarda bırakılması, çiçeğin yapraklarında ve çiçek bölümünde olumsuz etkiye neden olacaktır. Gardenya çiçeği, hava akımından çok kolay etkilenebilir. Gardenya çiçeği için güneş çok önemlidir.

Gardenya çiçek açması için ne yapılır?

Gardenya çiçeğiniz açmıyor ise yapmanız gereken bulunduğu ortamı kontrol etmektir. Çiçek açması için devamlı sıcaklık değişimi olmayan bir yerde ve bol aydınlık alması gerekmektedir. Suyunu düzenli günü şaşırtmadan verirseniz bitkiniz kısa sürede açacaktır.

You might be interested:  Kuruyan Orkide Dalı Nasıl Kesilir?

Gardenya iç mekan mı dış mekan mı?

Gardenya iyi bakılırsa yaz-kış açar. Saksısı ancak 2-3 yılda bir değiştirilir. Uygun ortamlarda dış mekan ve saksıda iç mekanlarda kullanılabilir.

Gardenya kokusu neye benzer?

Hafiften nemi ve sıcaklığı arar ama kavurucu sıcaklıkta ona fazla gelir. Nazlımı nazlı Gardenya, kalın, yağlı ve yeşil, manolyagillerden bir çiçektir. Beyazlığı meftun edici, Yasemin gibi ‘cenneti andıran’ kokusuyla parfümlerin ulaşamadığı güzelliğe sahip.

Gardenya tohumu ne zaman ekilir?

Beyaz ve sarı renk tonları ve harika kokusuyla evlerinizde saksılarınızda bahçelerinizde yetiştirebileceğiniz bu türün bakımı da oldukça basit ve zahmetsizdir. -Dış mekan için ekim ayları; Şubat,Mart,Nisan,Mayıs,Haziran,Temmuz,Ağustos. -Tohumların çimlenmesi için uygun olan ortam sıcaklığı 12-18 derecedir.

Gardenya kaç günde bir sulanır?

Gardenya saksı çiçeği, yazın haftada en az iki kere, kış aylarında ise haftada 1 kere saksı üstten sulanmalıdır. Suyun tüm toprağa ulaşması gerekmektedir. Yazın sulama tekniğinde Pazartesi ve Perşembe günleri tercih edilebilir.

Kuruyan gardenya nasıl canlandırılır?

Solmuş ve ölmüş olan saksı bitkilerinizi canlandırmanın bir diğer yolu da buz ve sıcak su yöntemidir.Bitkinizin köklerine yeterli miktarda buz koyun. Daha sonra Buzların üzerine sıcak su dökün. Bu işlemi belirli aralıklarla tekrarlayarak kurumuş saksı çiçeklerinizi canlandırabilirsiniz.

Gardenya çiçeği hangi toprağı sever?

Bu nedenle dikkat etmekte fayda var. Aşırı sulama bitkinin tomurcuklarına dökmesine neden olabilir. Gardenya çiçeği asidik özellikte topraklarda yaşamayı sever. Besin açısından zengin toprakları sever.

Gardenya zehirli midir?

Kolyos, dreçena, gardenya: gardenya evlerde en çok kullanılan süs bitkisidir. Camgüzeli, uyku çiçeği, orkidenin tüm türleri, bambu türleri, karasevda, kedi merdiveni ve yuka gibi çiçekler zehirsiz ev bitkileridir.

Guzmanya tekrar çiçek açar mı?

*Çoğaltılması sırasında köklerinden ayrılan guzmanya derhal ayrılan köklerinden başka bir saksının içine dikilerek çoğaltılır. *Bu yönteme kökten ayırma yöntemi denilmektedir. Kökten ayrılan 2.bitkimiz en kısa zamanda büyüyerek çiçek açar ve diğer bitkide tekrar kök vermeye başlar.

You might be interested:  Nilüfer Nasıl Yetiştirilir?

Gardenya çiçeği ne kadar sulanmalı?

-Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak susuz bırakılmamasına dikkat edilmelidir. -Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacını tamamen gidermek için haftada en az iki kere sulanmalıdır. -Su bitkinin her bölümüne ulaştırılmalıdır. -Sulanmadan sonra bitkinin tabağında su kalmamasına çok dikkat edilmelidir.

Gardenya ne kadar sürede çiçek açar?

– Gardenya çiçekleri çoğunlukla sonbahar ve ilkbaharda açar ancak uygun bir sıcaklık olması halinde yaz aylarında da çiçek açabilen bir bitkidir. – Kış aylarında çiçeğin bulunduğu mekanın ısısı minimum 15 derece olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector