Farsça Yasemin Ne Demek?

Farsça Yasemin Ne Demek?

Yasemin kelimesi Türkçe’de ‘güzel kokulu çiçekleri olan bir bitki, jasminum fruticans’ anlamına gelir. Farsça yāsaman veya yāsamīn ياسمن/ياسمين z ‘güzel kokulu çiçekleri olan bir bitki, jasminum fruticans’ sözcüğünden alıntıdır.

Osmanlıca Yasemin ne demek?

zenbak. Güzel kokulu bir çiçek. Zambak.

Yasemîn ne demek?

Yasemin adının anlamı beyaz, sarı veya kırmızı kokulu çiçekler açan ağaççık anlamına gelmektedir.

Yasemin ismi koymak caiz mi?

Yasemin isminin kullanılması islami açıdan caizdir ve kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Yasemin kuranda geçiyor mu?

Yasemin İsmi Kur’an’da Geçiyor mu? En çok merak edilen konular içerisinde Yasemin isminin Kur’an’da geçip geçmediğidir. Yasemin Kur’an’da yer almaz. Farsça kökenli olarak Türkçede yaygın kullanılan Yasemin adı, anlamı ve hoş okunuşu ile beraber oldukça beğeni toplayan isimlerden biridir.

Yade ismi ne anlama gelir?

Yade isminin Türk Dil Kurumu sözlüğündeki anlamı hatıra demektir. Yade ismi Dilimize Farsça dilinden geçmiş bir isimdir. Yade ismi Kur’an-ı Kerim’de geçmemektedir. Yade isimli kişiler özgürlüklerine düşkün insanlardır.

Dilara nın anlamı ne demek?

Farsça kökenli bir kelime olup kız çocuklarında kullanılan bir isimdir. Dil kelimesi kalp ve gönül anlamlarına gelmektedir. Ara kelimesi ise süsleyen olarak Türkçe tercüme edilmiştir. Dilara kelimesi kökeni itibariyle gönül süsleyen anlamına gelmektedir.

Yaren ne anlama gelir?

Kökeni Farsça olmakla birlikte çoğunlukla kız çocuklarına isim koyarken kullanılsa da zaman zaman erkek çocuklarının isimleri için de tercih edilmektedir. Yaren ismi Kuran’da geçmiyor ve Türkçede yakın dost, arkadaş anlamında bilinmektedir. Yaren ismi Kuran’da geçmese de, yaygın olarak kullanılmaktadır.

You might be interested:  Osmanlı Lale Devri Hangi Padişah Döneminde Yaşanmıştır?

Yasemin isimli kişiler nasıl olur?

Yasemin isminin karakter özellikleri

Maceraperesttir ve hayal kırıklığına uğramaktan hiç hoşlanmaz. Denemekten ise hiç vazgeçmez. Üretken bir yapısı vardır ve elini attığı her işte inovatiftir.

Zeynep ismi ne anlama gelir?

Zeynep, Arapça Zeyneb (زينب) isminin Türkçeye yerleşmiş halidir. Türkçe anlamı ‘babasının süsü (ziyneti)’ demektir. Zeynep; Arapçada, Zeyn (süs) ve Eb (baba) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur.

Yasemin çiçeği ne anlama gelir?

Yasemin çiçeği güzelliği, asaleti, çekiciliği ve zarafeti simgelemektedir. Yasemin çiçeğinin anlamı ise yasemin çiçeğinin rengine göre farklılık göstermektedir: Kırmızı yasemin çiçeği tıpkı kırmızı gül gibi aşkı, tutkuyu simgelemektedir. Sarı renk yasemin ise bereketi ve bolluğu anlatır.

Melisa ne anlama gelir?

Melisa ismi Türkiye’de kız çocukları için kullanılan bir isimdir. Melisa adını taşıyanlar için merak edilen soru; Melisa ne demek olarak bulunabilmektedir. TDK’da Rumca kökenine sahip olduğu ve oğul otu anlamına geldiği bilinmektedir. Bilinen anlamları arasındaysa; Sevgili ve tatlı şey anlamına da gelmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector