Cilli Begonya Nasıl Büyür?

Cilli Begonya Nasıl Büyür?

Çilli begonyanın gelişimine ve boyutuna göre saksı tercih edilmelidir. Saksı değişimi bahar aylarında yapılmalıdır. Ayrıca ilkbahar döneminde kırılan dalları suya koyarak köklenmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra köklenen dalı saksıya alara çoğaltabilirsiniz.

Çilli begonya çiçeği nasıl bakılır?

ÇİLLİ BEGONYA BAKIMI *

  1. Begonya maculata, aydınlık bir konumda ve havadar bir ortamda, güneşe dik açıyla maruz kalmayacağı bir alanda bakımı sağlanmalıdır.
  2. Çiçeklenme döneminde günde en az 2-3 saat güneşin çok yakıcı olmadığı saatlerde mutlaka güneşten faydalanmasını sağlayacağınız bir konumda bakılmalıdır.

Begonya nasıl canlanır?

Toprağının hep nemli kalması gereken bu bitki için kış aylarında daha az, yaz aylarında ise daha çok sulama yapmalısınız. Kış aylarında haftada 1-2 kez sulama yapmanız yeterliyken yaz aylarında bu sıklığı 2 günde 1 olacak şekilde değiştirmelisiniz.

Çilli begonyanın yaprakları neden küflenir?

Külleme hastalığına neden olan etmen, kışı yapraklar üzerinde geçirmesidir. İlkbaharda uygun koşulları bulması halinde bitkilere yeniden bulaşır. Hastalığın yayılması, orantılı nem ve sıcaklığa bağlı olarak değişir.

Çilli begonya hangi toprakta yetişir?

Güvenilir sağlıklı toprağı olan bir bahçenin humuslu toprağı veya süs bitkisi toprağı, çilli begonya yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır. Köklerinin çürümesini önlemek amacıyla, yetiştirildiği saksı toprağına 1/4 oranında ponza taşının karıştırılması yararlı olmaktadır.

You might be interested:  Kaktüs Toprağı Nasıl Değiştirilir?

Çilli begonya balkonda yetişir mi?

Bakımı oldukça kolay. Evinizin salonlarında, iş yerlerinizde, ofisinizde hatta balkon ve teraslarınızda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz çok güzel bir bitki. Bakımı sizi hiç yormayacak. Çilli begonya nem seven bir bitki.

Para çiçeği ne zaman çiçek açar?

Crassula olarak da bilinen para çiçeği 4 yıl sonra çiçek vermeye başlar ve o zamana kadar yeşil yapraklı bitkiler sınıfındadır.

Begonya ne sever?

Isı: Begonya ılıman havayı çok sever. Kış soğuklarından korumanız gereken begonyayı ortalama 15 derecede canlı tutabilirsiniz. Çok soğuk ve çok sıcak hava şartlarına karşı güçsüz kalacaktır. Toprak: Mineral açısından yüksek olan toprakları çok sever.

Begonya suyu sever mi?

– Begonya çiçeği suyu seven yapıya sahiptir. Bu sürekli sulanması gerektiği anlamına gelmez. Toprağının az bir neme sahip olması yeterlidir. 2 günde bir sulama ideal olacaktır.

Begonya ne anlama gelir?

Begonya çiçeğinin anlamı hayalperestlik olarak tanımlanmaktadır.

Külleme hastalığına ne iyi gelir?

Sistemik etkili fungisitler külleme için iyi bir seçenektir. Bayfidan ve Calixin bunlardan bazılarıdır. Bunların haricinde kontak etkili ilaçlardan da yararlanabilirsiniz. Bunlar çoğunlukla kükürt içerikli ilaçlardır ve külleme hastalığı tedavisinde önemli rol oynarlar.

Begonya çiçeği neden çürür?

Kök çürümesi problemi ve sulama

Rizom gövdeli ev begonyalarında çürümeler yanlış toprak ve yanlış sulama yüzünden ve bir de bitki besinini yanlış usulde vermekten dolayı olur. Sulama tarzı çok önemlidir. Toprakta kaydadeğer bir kuruma olmadıkça bekleyin. Sulama gerektiği zaman bolca su kullanın.

Salon Cicegine ne iyi gelir?

Dolayısıyla belirli bir süre sonra salon bitkilerinizi yavrunuz gibi görürsünüz. Çiçeklerin tek istekleri doğru bir yer ve doğru zamanda verilen sudur. Salon bitkilerinin günlük bakımlarını yapabilmek için ihtiyacınız olan, su haznesi çok dar olmayan bir sulama kabı, yapraklarını nemlendirmek için bir sprey kutusudur.

You might be interested:  Orkide Ayçiçek Yağı Hangi Firmanın?

Begonya çiçeği nerede yetişir?

Hemen hemen her sıcaklıkta yetişir. Yaprak türünde olan begonyaların gelişimi için ideal sıcaklık 15 – 18 derece arasıdır. Begonya gölge veya yarı gölge ortamlarda bulunmayı sever. Güneş ihtiyacı minimuma yakındır.

Begonya nasıl bir ortamı sever?

Rutubetli ve serin toprakları sever. Çok renkli bir bitki olduğu için saksılarda, çiçek tarhlarında ve bordürlerde kolayca yetiştirebilirsiniz. Begonya yarı gölge ve güneşli ortamları tercih eder.

Çilli begonya zehirli mi?

Maksimum Büyüme (yaklaşık): Budanmaz ise 120 cm veya daha fazla uzayabilir. Evcil hayvanlar için zehirli mi: Kediler ve köpekler için zehirlidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector