Begonya Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Begonya Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Tuberous begonyalar için ideal ekim zamanı kapalı mekânda Aralık ve Ocak aylarıdır. Semperflorens için Ocak ve Mart ayları arasında ekim yapılabilir. Tuberous varyeteleri tohum ekiminden ortalama 20 haftada ilk çiçeklerini açarlar.

Begonya tohumu kaç günde çimlenir?

Begonya tohumlarının çimlenmeye başlamaları 1 hafta ile 6 hafta arasında değişir. Çimlenme başladığı andan itibaren üzerlerinde takviye ışık yakmaya başlayın. Bir iki gün sonra naylonu kaldırın. Yani artık açık kalacaklar.

Begonya ne zaman dikilir?

begonya çoğaltma için en uygun zaman nisan-mayıs aylarıdır, bizden söylemesi.

Begonvil tohumu nasıl elde edilir?

Begonvil tohumu ortalama 7 ila 10 gün içerisinde çimlenmesi mümkündür. Bu bekleme sırasında toprağı abartılmayacak derecede arada bir nemlendirebilirsiniz. Sonrasında çimlenen tohum, toprağın arasından sıyrılarak; gün yüzüne çıkar. Çimlenen tohumu, güneş ile temasını engelleyerek; fide olmasını beklemeniz gerekir.

Çiçek tohumları ne zaman çıkar?

Tohum ekmek için Mayıs ayı en uygun zamandır. Hafif gölge bir yer seçilir. Yanmış gübre ile beraber kazılmış ve iyice işlenerek inceltilmiş toprağa tohumlar serpilir.

Begonya ne zaman çıkar?

Begonya bitkisi çiçeklerini yaz döneminde açmaktadır. Çiçekler genelde pembe, kırmızı, turuncu, sarı beyaz gibi renklere sahiptir. Yaprakları ise yuvarlak, yer yer iri, yer yer küçüktür. Çiçeğin çok fazla dalı olmaz, sapları ise yumuşak ve etlidir.

You might be interested:  Orkide Ne Zaman Çiçek Döker?

Sardunya tohumu kaç günde çıkar?

Sardunya tohumu çimlenme süresi toprağın nemli tutulması sayesinde 15 ile 20 gün süresinde gerçekleşebilmektedir.

Begonya daldan nasıl çoğaltılır?

Begonya Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

  1. Köklerinden ayırarak: Köklerden filizlenen begonyayı dikkatlice ayırın.
  2. Tohumla çoğaltma: Begonya tohumu ile bitkinizi çoğaltabilirsiniz.
  3. Dizilen tohumların üzerine hafif baskı yaparak toprak altına girmesini sağlayın.

Begonya nasıl ortamı sever?

Begonya, aydınlık bir konumda, havadar bir ortamda, güneşe dik açıyla maruz kalmayacağı fakat çiçeklenme döneminde günde en az 2-3 saat güneşin çok yakıcı olmadığı saatlerde mutlaka güneşten faydalanmasını sağlayacağınız bir konumda bakılmalıdır. Yarı gölge ya da gölge alanları çok sever.

Begonya soğuğa dayanıklı mı?

-15 C’ye kadar soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Ancak aşırı soğuk olan yerlerde, kış aylarında -15 C’nin altındaki sıcaklıklara karşı korunmalıdır. Dondurucu soğukluk uzun sürerse veya daha soğuk olursa bitkide köklere kadar kuruma olabilir.

Begonvilin tohumu var mı?

-Begonvil Tohumu Çimlendirme Mevsimi:Açık alanda baharla beraber, iç mekan içerisinde 12 ay ekim yapabilirsiniz.Bahar ve yaz tohum ekimlerinde tohumun 60-70 gün ıslak bez içerisinde buzdolabından meyve saklama bölümünde(tahmini +4 ile +5 derecede) beklemesi gerekir.

Begonvil nasıl çiçek açtırılır?

BEGONVİL BUDAMASI DOĞRU YAPILMALI *

Gövde kısmı kalınlaşınca, dalları çoğalır fakat çiçekleri azalır. Mutlaka sıcaklığın dengeli olduğuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca budaması düzgün ve düzenli yapılırsa çiçek açma olasılığıda bir o kadar artar.

Begonvil nasıl Çoğaltilir?

ODUN ÇELİK İLE BEGONVİL ÇOĞALTMA YÖNTEMİ

Odun çelik ile çoğaltma yönteminde adından anlaşıldığı gibi bitkinin odunlaşmış kısımları ile işlem yapılır. Bu kısımlar kesilir, toprağa yerleşir ve üzeri açık bırakılır. Bu sayede begonvil çeliği ilkbahar mevsimine kadar köklenecektir.

Tohum ne kadar sürede çıkar?

sonrasında tohumların üstü tekrardan ince torf tabakası ile kaplanır ve yine sulama yapılır. direkt güneş almayan ancak aydınlık bir yere konan kaptan 7-10 gün içinde küçük fideler çıkacaktır.

You might be interested:  Okurlar soruyor: Kırgın Çiçekler Finalinde Ne Olacak?

Çiçek tohumları ne zaman ekilir?

Çiçek tohumlarını ekmenin belli bir zamanı bulunmaktadır. Çiçek tohumları ekmek için en uygun mevsim bahar ayları olmaktadır.

Yeni ekilen tohum kaç günde bir sulanır?

3 gün sulanmaz, 3-4 gün sonra bir can suyu daha verilir. 1 hafta 10 gün kadar sonra bir su daha verilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector