Soru: Sinüzite Hangi Bitki Iyi Gelir?

Soru: Sinüzite Hangi Bitki Iyi Gelir?

Sinüzit ağrısı çektiğiniz noktalara ıslak sıcak bir havlu koymanız da fayda olabilir. Buna ek olarak biberiye, okaliptus, mentol, karanfil yağı, çay ağacı ya ve nane yağı gibi yağlar da sinüzit ağrınızı hafifletme yardımcı olacaktır.5 mei 2020
Zencefil, mikrop, bakteri, iltihap önleyici ve antibiyotik özellikleri sayesinde sinüzite bitkisel çözüm olabilir. Zencefil içerisindeki polyohenoller, mukus salgılanmasını engelleyerek, normal silia hareketliliğini korur.

Sinüzite ne iyi gelir evde ne yapabiliriz?

Evde uygulayabileceğiniz yöntemler ise şunlardır:

 1. Tuzlu su: Sıcak su ile tuzu karıştırın. Ilık kıvama getirip burnunuza sıkın.
 2. Naneli buhar: Sıcak su ile nane yağını karıştırın. Sıcak sudan çıkan buharı burnunuza çekin.
 3. Baharat: Baharatlı yemekler burun tıkanıklığına iyi gelir.

Sinüziti ne söker?

Izdırabını Sadece Çekenin Bildiği Sinüzite Ne İyi Gelir?

 1. Acı biberli yemekler. Acı biberli yemekler tüketmek ya da mümkün olduğu kadar yemeklere acı biber ilave etmek tıkanan sinüslerin açılmasını sağlayabiliyor.
 2. Sarımsak.
 3. 3. Zencefil.
 4. Tuzlu su.
 5. Buhar solumak.
 6. Elma sirkesi.
 7. 7. Kekik yağı
 8. 8. Bol su içmek.

Sinüzite hangi çay iyi gelir?

İbrahim Saraçoğlu, sinüzit şikayeti olan danışanlarına papatyayı tavsiye etmektedir. Sıcak suda papatyayı demleyin ve bi havlu ile başınızı sarıp papatyanın buharını içinize çekin. Çok geçmeden burun tıkanıklığı gidecektir.

You might be interested:  Kaktüs Dikeni Nasıl Temizlenir?

Sinüs tıkanıklığı nasıl açılır?

Alternatif yöntem:

 1. Dilinizi damağınıza doğru baskı uygulayarak 1 saniye boyunca itin.
 2. Sonrasında baş parmağınızla kaşlarınızın tam ortasına 1 saniye bastırın.
 3. Sırasıyla 1. ve 2. adımları 20-30 saniye boyunca tekrarlayın.

Sinüzit baş ağrısına ne iyi gelir?

Kekik yağını, günde iki kere dilinizin altına 1-2 damla damlatarak ya da suyunuza da damlatarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda sinüzit ağrılarınız için kekik çayı da içebilirsiniz. Acı yemek sinüs ağrısını hafifletiyor ve tıkanan sinüslerin açılmasını sağlayabiliyor.

Sinüslerin dolmasına ne iyi gelir?

SİNÜS TIKANMASINA NE İYİ GELİR? Acı biberli yemekler tuzlu su, zencefil, sarımsak gibi besinlerin ve buhar solumak gibi yöntemlerin sinüzite iyi geldiği bilinmektedir. Fiziksel egzersiz olarak ise; 1- Dilinizi damağınıza doğru baskı uygulayarak 1 saniye boyunca itin.

Sinüziti boşaltmak için ne yapılır?

SİNÜSLERİ BOŞALTMAK İÇİN TUZLU SU Daha öncesinde kaynatıp soğuttuğunuz suyu bir şişeye koyup üzerine bir su bardağı ılık su, karbonat ve bir tatlı kaşığı deniz tuzu koyup karıştırın. İğnesini çıkardığınız bir enjektör yardımıyla burnunuza sıkabilirsiniz.

Sinüzit hastalığından nasıl kurtulurum?

Akut sinüzitin tedavisi antibiyotikler ve burun açıcı ilaçlarla yapılıyor. Akut sinüzitte, temiz su ile hazırlanmış tuzlu-karbonatlı sular, eczaneden alınacak okyanus suları veya serum fizyolojikler yardımı ile burun yıkaması yapılarak sinüslerin ağızlarının temizlenmesine yardımcı olunabilir.

Burun sinüsleri nasıl temizlenir?

Sinüslerin tıkanması durumunda temiz su ile hazırlanan tuzlu- karbonatlı sular ve okyanus suları ile burun yıkaması yapılmalıdır. Bu şekilde sinüsler de doğal yollar ile temizlenir.

Geniz akıntısına hangi bitki iyi gelir?

Geniz akıntısına zencefil çayı çok iyi gelmektedir. Zencefil çayını günde 2 defa olmak üzere düzenli olarak içtiğiniz durumlarda geniz akıntısı şikayetleriniz azalacaktır. Geniz akıntısına doğal bir çözüm olan bir diğer çözüm ise bol sıvı tüketimidir.

You might be interested:  Kas Romatizmasına Hangi Bitki Iyi Gelir?

Sinüzit olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Sinüzit belirtileri yaşa bağlı değişebilmekle beraber, aşağıdaki semptomlar görülebilir:

 • 7 ila 10 günden uzun süren burun akıntısı
 • Öksürük.
 • Göz çevresindeki şişlik.
 • Geniz akıntısı
 • Baş ağrısı
 • Yüz ağrısı
 • Ağız kokusu.
 • Ateş

Sinüzit hastaları nasıl beslenmeli?

Beslenme sinüzitte doğrudan bir rol oynamasa da alacağınız bazı tedbirler yararlı olabilir. Akut dönemlerde burun tıkanıklığına karşı sarımsak tüketin ve bol bol sıvı tüketin

 1. Süt ve süt ürünleri etkili. Hastayı en çok rahatsız eden şikâyetlerden biri ağrıdır.
 2. BOL MİKTARDA TÜKETİN.
 3. KAÇININ.

Kronik sinüzit için ne yapmalı?

Kronik sinüzit tedavisinde kullanılan en önemli ilaçlar antibiyotikler ve burun içinden sprey olarak kullanılan steroidlerdir. Antibiyotik tedavi süresi kronik sinüs enfeksiyonlarında en az 2-3 hafta olmalıdır.

Nazal yıkama evde nasıl yapılır?

Tuzlu su 2-3 tatlı kaşıyı iyotsuz tuzu kaynatılıp soğutulmuş yarım litre su ile karıştırarak kendi tuzlu su spreyinizi yapabilirsiniz. Spreyi uygularken kafanızı geriye doğru yatırmalısınız. Uyguladıktan sonra nazikçe burnunuzu temizleyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector