Soru: Pamukla Bitki Nasıl Yetiştirilir?

Soru: Pamukla Bitki Nasıl Yetiştirilir?

Pamukta Fasulye En Hızlı Nasıl Yetiştirilir?

 1. Bir avuç pamuğu ikiye bölün ve cam kasenin dibine yarısını yayın.
 2. Kuru fasulyeleri pamuğa yan yan olacak şekilde dizin.
 3. Fasulyeler zamanla şişip filizleneceği için dip dibe yerleştirmeyin, aralık bırakın.
 4. Kalan pamukları fasulyelerin üzerine yerleştirin ama bastırmayın.

Meer items•29 jul. 2021

Pamukta fasulye deneyi kaç günde olur?

6. Adım Filizlenme Aşaması: Fasulyeleriniz suladıkça önce günden güne kök salmaya sonrasında da filizlenip büyümeye başlayacaktır. Pamukta fasulye deneyi kaç günde olur diye soracak olursanız ortalama 1 hafta içinde sonuç alırsınız diyebiliriz.

Fasulye ne kadar sürede çimlenir?

işlenmiş toprağa fasulye tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 4 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 6-10 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Yeşil fasulye ekimi nasıl yapılır?

Öncelikle birer metre arayla çukurlar açılır. İçine en az 5 en fazla 7 adet tohum koyulur ve toprak kapatılır. Yavaş yavaş kendini göstermeye başladığında dalların diplerine çubuklar dikilir. Tırmanıcı bir bitki olan fasulye, bu çubuklara sarılarak daha da uzun hale gelecektir.

Saksıda taze fasulye nasıl yetiştirilir?

Balkonda fasulye yetiştiriciliği için öncelikle fasulye tohumlarını 2 saat kadar suda bekletin. Ardından bu tohumları saksılara beşer onar tane ekin. Can suyunu da verdikten sonra sıcak bir ortamda bırakın. Çok geçmeden tohumların filizlenmeye başladığını göreceksiniz.

You might be interested:  Açelya Çiçeği Hangi Aylarda Açar?

Pamukta fasulye yetiştirme nasıl yapılır?

Pamukta Fasulye En Hızlı Nasıl Yetiştirilir?

 1. Bir avuç pamuğu ikiye bölün ve cam kasenin dibine yarısını yayın.
 2. Kuru fasulyeleri pamuğa yan yan olacak şekilde dizin.
 3. Fasulyeler zamanla şişip filizleneceği için dip dibe yerleştirmeyin, aralık bırakın.
 4. Kalan pamukları fasulyelerin üzerine yerleştirin ama bastırmayın.

Fasulye çimlendirme deneyi nasıl yapılır?

Plastik kabın içerisini güzelce pamukla kapla. Fasulyelerini pamukların arasına yerleştir. Fasulyelerin üzerini tekrar pamukla kapla. Son olarak pamuğu suyla ıslat.

 1. Fasulyelerden kökler çıkmalı
 2. Köklerden biraz koku gelmeli.
 3. Çimlenme başlamalı.

Taze fasulye kaç günde çıkar?

Fasulyede vejatasyon süresi 70-140 gün arasındadır. Vejetasyon süresi, bitkinin sarılıcı ve bodur olmasına, erkenci veya geçci olması yanında bölgenin ekolojik koşullarına göre de değişmektedir. Bodur çeşitlerde çiçeklerime 10-15 gün, yan sarılıcılarda 20-25 gün sarılıcı çeşitlerde 30 günün üzerindedir.

Fasulye nasıl büyür?

Ekimden önce fasulye tohumlarını 1 gün suda veya nemli bir bezde bekletmek çimlenmesine yardımcı olur. Bahçenize önce yanmış ahır gübresi atın. Sonra toprağı düzleştirin ki tohumlar çimlenirken rahatça dışarı çıkabilsin. Ardından fasulye tohumlarını 3-4 cm derine ekin.

Fasulye ne zaman ekilir hangi ayda?

Örtü altı taze fasulye yetiştiriciliğinde ilkbahar döneminde 1 Mart, Sonbahar döneminde 15 Temmuz-1 Ağustos tarihlerinde tohum ekimi yapılır. Geniş alanlarda bodur taze fasulye yetiştiriciliği yapılan yerlerde sıra usulü mibzerle ekim yapılır.

Kuru fasulye ekimi nasıl yapılır?

Dekara 6-10 kg kuru fasulye tohumu ekilir. 45 cm sıra arası, 8-12 cm sıra üzeri olacak şekilde ekilir. Ekim derinliği 5 cm’dir. Ekim zamanı: Orta Anadolu’da Nisan ayının son haftasından Mayıs başına,Doğu Anadolu da Mayıs ayı ortalarından Haziran başlarına kadar, kıyı bölgelerde ise Mart ayı içerisidir.

Nazende fasulye nasıl ekilir?

Oturak fasulyelerde sıra araları 50-60 cm bırakılır. Sıra üzerlerine tohumlar 10 cm ara ile tek tek ekilir. Sırık fasulye daha çok gübre ister. Bunlara yer fasulyelerinden 2 kat fazla gübre verilmelidir.

You might be interested:  Hangi Bitki Çayları Karıştırılabilir?

1 dönümden ne kadar taze fasulye çıkar?

Bununla beraber verimli yer taze fasulye çeşitlerinden bir dekardan ortalama 2-2,5 ton, sırık taze fasulyelerden ise 2,5-3,5 ton ürün alınabilmektedir.

Saksıda fasulye kaç günde sulanır?

Siz kendi mekanınıza ve toprağın nemliliğine göre 4-5 günde de sulayabilirsiniz. Bir süre sonra alışıyorsunuz zaten. Fasulye bitkisi biraz büyüdükten sonra saksıdaki toprağı kabartıp havalandırmak bitkinin gelişimi için iyi oluyor. Bu arada fasulye tırmanıcı bir bitki ve büyürken tırmanacak bir şeyler arıyor.

Kuru fasulyeyi ekersek ne olur?

Kuru fasulye insan beslenmesinde önemli bir bitkisel protein kaynağıdır. Kuru fasulye bölgemizin ana ürünü buğday olmasından dolayı buğday için mükemmel bir ön bitkidir. Kuru fasulye den sonra ekilen buğday da %20 lere varan verim artışı görülmektedir.

Fasulye verimi nasıl artırılır?

Toprağın tuzlu olması fasulyede verimi düşürür. Yüksek nem, aşırı sulama, birkaç saat suyun toprakta göllenmesi bitkinin zarar görmesine ve verimin düşmesine neden olur. Zamanında ve uygun bir şekilde toprak işlemesi fasulyede verimi arttırır. Sonbaharda toprakta yabancı ot durumuna göre sürüm derinliği ayarlanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector