Soru: Karadenizin Bitki Örtüsüne Ne Ad Verilir?

Soru: Karadenizin Bitki Örtüsüne Ne Ad Verilir?

Karadeniz Bölgesinin bitki örtüsü ormandır.14 mei 2021

Karadeniz bitkileri nelerdir?

Bu ormanlarda yetişen ağaç türlerinin başında; kayın, kestane, gürgen, ıhlamur, akçaağaç, karaağaç, meşe, kızılağaç ve dişbudak gibi ağaçlar gelir. Bir diğer tür olan iğne yapraklı ormanlar ise genellikle bölgede bulunan dağların yüksek kısımlarında bulunur.

Karadeniz’de kışlar nasıl geçer?

Kışlar Akdeniz İklimi’nde olduğu gibi ılık, iç ve yükseklerde soğuk geçer. Yazlar fazla sıcak değildir. Doğal bitki örtüsü kıyılarda geniş yapraklı nemcil ormanlar, yükseklerde sıcaklık düşüklüğüne bağlı, karışık ve iğne yapraklı ormanlardır.

Karadeniz ikliminin özellikleri nedir?

Kışlar ılık yazlar ve sıcaktır. Yağışlar ise 1000-1200 mm’den azdır. Yaz ve kış aylarında doğudan daha düşük sıcaklık değerlerine sahip bir iklim türü görülür. Orta Karadeniz bölgesinde yağış doğu ve batıdan (750-800 mm) daha azdır ve daha düşük yağışlı bir iklim türü dikkat çeker.

Karadeniz bölgesindeki geniş yapraklı orman kuşağında hangi bitki türleri bulunmaktadır?

Bu orman kuşağında; kayın, kestane, gürgen, ıhlamur, akçaağaç, karaağaç, meşe, kızılağaç ve dişbudak türleri bulunur. Ormanlardaki ağaç türleri bazen tek, bazen toplu şekilde dağılış gösterir.

You might be interested:  Defne Kocayemiş Keçiboynuzu Nerede Yetişir?

Karadenizde hangi çiçekler yetişir?

KARADENİZ ‘İN BİNBİR ÇİÇEĞİ

 • Civanperçemi.
 • Kurtpençesi.
 • Tavşancılotu.
 • Yumak çiçekli çançiçeği.
 • Ala körigen.
 • Ahududu.

Karadeniz ikliminde evler yaygın olarak hangi malzemeden yapılır?

Çam, ladin, kayın gibi ahşabın dayanıklı türlerinin kullanımı yaygındır. Kıyı kesiminde kestane, iç kesimlerde ise çam, yakın çevrede kaolayca bulunabilmesi nedeniyle en çok tercih edilen ahşap yapı malzemesini oluştururlar.

Karadeniz Bölgesinde her mevsim nasıl geçer?

Karadeniz İklimi

 1. Her mevsim yağışlıdır.
 2. Doğu Karadeniz ‘de en fazla yağış sonbaharda, en az yağış ilkbaharda düşer.
 3. Batı Karadeniz ‘de en fazla yağış sonbaharda, en az yağış ilkbaharda düşer.
 4. Orta Karadeniz ‘de ise en fazla yağış kışın, en az yağış yazın düşer.
 5. Türkiye’de günlük ve yıllık sıcaklık farkının en az olduğu iklim tipidir.

Karadeniz nemli midir?

Karadeniz Bölgesinde nispi nem %70-%80 civarında iken, Güney Doğu Anadolu’da ise %40-50 civarındadır. Bu bölgede özellikle yaz aylarında nispi nemdeki bu azalma; sıcaklık artışı ve yağış azlığı ile birlikte buharlaşmanın artmasına ve kuraklığa sebep olmaktadır.

Karadeniz neden çok yağış alır?

Kıyıda yıl boyu yağışlı ve ılıman Karadeniz iklimi görülür. Bu iklimin oluşmasının sebebi; Karadeniz ‘den gelen nemli hava kütlelerinin kıyıya paralel uzanan Kuzey Anadolu dağ yamaçlarına bol yağış bırakmasıdır.

Muson ikliminin genel özellikleri nelerdir?

Muson iklimi, tropikal iklim özellikleri taşıyan Güney, Güneydoğu ve Doğu Asya’da etkilidir. Görkemli yağmur bulutları, aralıksız yağış ve güçlü rüzgarları başta gelen özelliğidir. En yağışlı iklim tipidir dolayısı ile sık sık sel felaketi görünür. Buralarda Yaz mevsimleri ılık ve yağışlı, kışlar kuru soğuk geçer.

Akdeniz ikliminin en önemli özelliği nedir?

Akdeniz iklimi, yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 26-28 °C, en soğuk ay ortalaması 8-10 °C dir. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C dir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür.

You might be interested:  Cam Güzeli Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Türkiye’de karasal iklim hangi illerde görülür?

Ülkemizde Karasal İklim Doğu Anadolu Bölgesinde, İç Anadolu Bölgesi ve Trakya Bölgesinde görülmektedir. Erzurum ve Kars bölümünde Karasal İklim hakimdir.

Karadeniz ikliminin iklime uyum sağlamış bitki türleri nelerdir?

Çay, mısır, fındık, çınar gibi bitkiler Karadeniz iklimine uyum sağlamış birkilerdir.

Karadenizde hangi orman var?

Ormanların dağılışı Karadeniz Bölgesi’nde alçak ve nemli yerlerde kayın, gürgen, kestane, ıhlamur gibi geniş yapraklı ormanlar yaygınken, yüksek kesimlerde ladin, köknar ve karaçam ormanları bulunur.

Doğal bitki ortusu nedir?

Doğal olarak yetişen bitki toplulukları; orman, bozkır, çayır, maki… olarak adlandırılır. Her bölgedeki, bitki topluluğu, o bölgenin doğal koşullarına uygun olarak yetişir, koşullar değiştiğinde bitki örtüsü da değişmeye başlar, yeni koşullara uyum sağlanamazsa, mevcut bitki topluluğu yok olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector