Soru: Bursa Cumalıkızık’ Ta Yetişen Endemik Bitki Listesi Ve Nerede?

Soru: Bursa Cumalıkızık’ Ta Yetişen Endemik Bitki Listesi Ve Nerede?

Endemik bitki türü en fazla hangi bölgede?

Toros dağlarının batı ve orta kesimleri, İç Anadolu ile Doğu Anadolu arasındaki geçiş alanları endemizm açısından en zengin yerlerdir.

Türkiye’de yetişen endemik bitki türleri nelerdir?

İşte türleri yalnızca Türkiye ‘de görülen bitkiler;

 • Yalnızca Türkiye ‘de yetişen 16 endemik bitki türü
 • Anadolu Glayölü
 • İstanbul Kardeleni.
 • Zambakgiller.
 • Kapadokya Soğanı
 • Antalya Çiğdemi.
 • Van Ters Lalesi.
 • Çan Çiçeği.

Ebem güzeli nerede yetişir?

Çoğunlukla Kuzeybatı Anadolu’da yetişir.

Türkiye’de kaç tane endemik bitki vardır?

Ülkemizde şimdiye kadar tanımlanmış 11.707 tane (13 tane kibritotu, 73 tane eğrelti, 42 tane açık tohumlu, 11.579 tane kapalı tohumlu) bitki türü var. Bunlardan 3649 tanesi endemiktir. Yani bu türler ülkemiz dışında dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmaz.

Türkiye’de endemik bitkiler en çok nerede görülür?

Türkiye’de endemik bitki türünün en fazla olduğu yer, Toros dağlarının güneye bakan yamaçlarıdır. Türkiye ‘de görülen bazı endemik bitki türleri; Göller Yöresi -> Kasnak Meşesi. Muğla – Köyceğiz -> Sığla Ağacı

Türkiye’de endemik bitki neden fazla?

Türkiye ‘de bitki çeşitliliğinin fazla olmasının başlıca nedenleri farklı yeryüzü şekilleri, aynı anda farklı iklimlerin yaşanabilmesi, toprak çeşitliliği, konumu, floristik yapısı ve insan etkileridir.

You might be interested:  Begonvil Hangi Ayda Aşılanır?

Endemik form nedir?

Endemik, alanları belirli bir ülke veya bölgeye ait, yerel, ender ve çok ender bulunan türler. Latince endemos (indigenous) kelimesinden gelir ve yerli anlamında kullanılır. Endemik alan; bir ada, bir yarımada veya bir dağ olabileceği gibi birkaç metrekarelik alanlar da olabilir.

Endemik bitki türü nedir?

Endemizm, bulunduğu bölgenin ekolojik şartları yüzünden yalnızca belirli bölgede yaşayan/yetişen, dünyanın başka yerinde yaşama/yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü hayvan/ bitki türüdür. Latince endemos kelimesinden gelir ve “yerli” anlamında kullanılmaktadır.

Türkiye’deki endemik bitkiler nerelerde bulunur?

Yalnızca Türkiye ‘ de Yetişen Endemik Bitki Türleri

 • Kasnak Meşesi. En sık görüldüğü bölgeler Konya, Afyon, ısparta ve Kütahya illeridir.
 • Sığla Ağacı
 • İspir Meşesi.
 • Datça Hurması
 • Anadolu Glayölü
 • Ters Lale.
 • Eber Sarısı – Piyam.
 • Zambakgiller.

Istranca Meşesi türkiyede nerede yetişir?

Türkiye’de Marmara bölgesinde Yıldız Dağları’nda ve Batı Karadeniz’de bulunur.

Ülkemizdeki endemik türler nedir?

Türkiye’deki endemik bitki sayısı 3000 civarlarında olmakla beraber, endemizm oranı %33 civarındadır. Kazdağı Göknarı, Anadolu Keteni, Kasnak Meşesi, Munzur kekiği, Sığla Ağacı, Kral Eğreltisi, Sivas Madımağı, Kilikya Adaçayı ve Datça Hurması ülkemizde yetişen endemik bitkilere örneklerdir.

Örümcek otu çiçeği nerede bulunur?

Cleome hassleriana Gebreotugiller familyasından Anayurdu Güney Amerika’nın tropikal bölgeleri, özellikle Brezilya ve Arjantin olan Cleome cinsi bitkilerin 125 dolayında türü bulunmaktadır.

Endemik tür nedir örnek?

Endemik bitki türleri ve endemik hayvan türleri de bu tanım çerçevesinde belirli bir alanda yaşamını sürdüren bitkileri ve hayvanları ifade etmektedir. Örneğin, Kazdağları’nın Endemik Bitkileri dediğimizde bu bölgeye özgü olan ve başka bir bölgede varlığına rastlanmayan bitkiler ifade edilmektedir.

Dünyada kaç tane bitki türü var?

Merkezi Londra’da bulunan Kew Kraliyet Botanik Bahçesi tarafından yayımlanan raporda, dünyada tespit edilen bitki türlerinin sayısının 390 bin 900 olduğu belirtildi. BBC’nin rapora dayandırdığı haberinde, sadece geçen yıl 2 bin 34 yeni bitki türünün keşfedildiği kaydedildi.

You might be interested:  Cam Güzeli Çiçeği Ne Zaman Açar?

Relikt Bitki Nedir örnek?

Relikt (Kalıntı) bitkilere kabaca tarihi eser bitkiler diyebiliriz. Geçmiş dönem iklimlerinden kalan, günümüzdeki iklim şartlarında yetişme imkânı bulmuş bitkilerdir. Türkiye’deki bitkilerin %20’si relikt bitkidir. Jeolojik zamanlarda yaşanan iklim değişikliklerinin her yerde farklılık göstermesidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector