Soru: Bitki Şaşırtma Nasıl Yapılır?

Soru: Bitki Şaşırtma Nasıl Yapılır?

Şaşırtma yapmak ne demek?

Bulundukları yerde (ekim yastıkları veya diğer) sık olan ya da sıkışık hale gelen fidanların daha iyi bir kök gelişmesi yapması ve gelişmiş gövdelere sahip olması için, bulundukları yerden daha geniş bir alana taşınarak dikilmesi işlemine repikaj ( şaşırtma ) denir.

Tohumlarda şaşırtma nasıl yapılır?

Şaşırtma; tarlaya, bahçeye, tavalara, saksılara, viyollere, yastık ya da yatak gibi alanlara tohumdan ekimi yapılan sebzelerin, fide olarak belirli bir boya geldiğinde, köklerinin daha güçlü gelişmesi için yerinden sökülerek başka bir yere dikilmesi işlemidir.

Fidelerde şaşırtma ne zaman yapılır?

Şaşırtmadan önce yastıktaki fideler bol su ile sulanır. Şaşırtma zamanı ilk yaprakların tam gelişmelerini tamamladıkları ve yere paralel duruma geldikleri zaman en uygun zamandır. Bu dönem çimlenmeden 10-14 gün sonradır. FİDELERİN TARLAYA TAŞINMASI: Fideler genellikle 15-20cm boylandıklarında dikime hazır demektir.

Bitkilerde Şaşirtma ne işe yarar?

Şaşırtmanın bitkiye faydası kök şeklinin değişmesidir her tohum çimlenmek içi kazık kök oluşturur bir şaşırtma yaparak bitkinin saçak kök haline gelmesini sağlıyoruz. Kısacası şaşırtma yaparak bitkinin daha güçlü olmasını oluşacak koşullara karşı dayanıklı hale gelmesini sağlamış oluyoruz.

Şaşırtma ne demek çiçek?

Bitkilerin tohumlarının ekildiği yerden, fideler oluştuktan sonradaimi yerlerine alma işlemine şaşırtma denir. Sıraya ekim, dağınık ekime göre bakımı daha kolay bir ekim stilidir. Özellikle yerinde uzun süre kalacak olan bitkilerin) Çalıları, mini ağaçların vs.) bu yöntemi kullanarak üretilmesi tercih edilir.

You might be interested:  Soru: Üşütmeye Hangi Bitki Çayı Iyi Gelir?

Biberde şaşırtma nedir?

Şaşırtma işlemi, domateslerde olduğu gibi, yapılır. Şaşırtma işleminden sonra torbalar başlangıçta yan yana dizilir. Fideler büyüyüp yapraklan birbirine değmeye başladığında yeniden düzenleme yapılarak yaprakların birbirlerine değmemesi sağlanır.

Tohumlarda şaşırtma nedir?

Şaşırtma; tarlaya, bahçeye, tavalara, saksılara, viyollere, yastık ya da yatak gibi alanlara tohumdan ekimi yapılan sebzelerin, fide olarak belirli bir boya geldiğinde, köklerinin daha güçlü gelişmesi için yerinden sökülerek başka bir yere dikilmesi işlemidir.

Domates ektikten sonra bakımı nasıl yapılır?

Fideleri bahçeye ektikten sonra sulamanız gerekiyor. Serin saatlerde, haftada 1-2 gün sulamanız gerekir. Hasat dönemlerinde sulama miktarını azaltabilirsiniz. Domatesin yanına dereotu, rezene, patates ve sırık fasulyesi de ekleyebilirsiniz.

Biber fidesi neden gelişmiyor?

Işık eksikliği olan çok sıcak bir atmosfer fideleri zayıf ve uzamış yapar. Soğuk toprak, kök çürümesine, yetersiz beslenmeye ve biber fidelerinin daha yavaş büyümesine neden olabilir. Evdeki ısı, toprağın normal sıcaklıktaki yatağında olduğu yanılsamasına yol açar.

Tarımda yastık nedir?

YASTIK NEDİR? Sebze fidelerinin yetiştirildikleri özel yerlere yastık adı verilmektedir. Tarlada fide ile yetiştirilen ürünlerde başarılı bir tarım ancak sağlıklı, iyi bir kök sistemine sahip, pişkin fide ile mümkündür.

Domates neden buruşur?

Domatesler beslenme ile birlikte biraz bakır alırsa, bitkinin alt katmanındaki yapraklar soluk ve sarıya döner. Sülfür eksikliği, yaprakların sadece sararmakla kalmayıp aynı zamanda kalınlaşmasına, dokunması zorlaşmasına neden olur. Toprakta az mangan ve demir – yapraklar da önce sararır ve sonra kurur.

Fideler neden yan yatar?

Topraktan çıkış öncesi çökerten: Topraktan çıkmadan önce, tohumlar çimlenmeden çürüyebilir ya da fideler ölebilir. Topraktan çıkış sonrası çökerten: Genç fidelerin taç kısmında bir çürüklük gelişir, daha sonra bu doku yumuşayıp büzüşür ve bitkiler solarak yan yatar.

You might be interested:  Bitki Koruma Okuyan Ne Iş Yapar?

Tohum Filizlendikten sonra ne olur?

Bölüm: Önemli Bir Aşama: Filizlenme Tohum kurudukça kendini uzun süre saklayacak bir şekil almak için sertleşir. Bu sırada besin deposu da sertleşir. Tohum yeniden nemlendiğinde besin maddesi yine sulu bir jele dönüşür, kökü ve gövdeyi kendi besinlerini sağlayacak hale gelene kadar besler.

Fideler nasıl canlandırılır?

Fidelerin su ile canlandırılması Gezegenimizdeki tüm yaşamın normal işleyişi için suya ihtiyaç vardır, bazen tam anlamıyla harikalar yaratır ve canlandırır. Su ayrıca fidelere de yardımcı olabilir ve bunun için yumuşak su, örneğin yağmur suyu kullanmak en iyisidir.

Fideler kaç gerçek yapraklı iken Şaşırtılır?

Tohumlar, sıcak yastıklara ekilir ve yastıklar içerisinde çimlendirilir, fideler 3-4 yapraklı olduktan sonra tüplere şaşırtılır ve Nisan ayının sonlarına doğru fideler esas dikim yerlerine dikilir. Biberler genelde sıra arası 80 cm, sıra üzeri 30-50 cm olacak şekilde dikilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector