Sıklıkla sorulur: Maki Hangi Bölgemizde Görülen Bir Bitki Örtüsüdür?

Sıklıkla sorulur: Maki Hangi Bölgemizde Görülen Bir Bitki Örtüsüdür?

Maki, tahrip edilmiş ormanların yerini almış olan bitki örtüsüdür. Maki bitki örtüsü Akdeniz Bölgesi’nde yaygındır. Makilikler denize bakan yamaçlardadır. Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde Maki Bitki Örtüsü bulunmaktadır.27 okt. 2020

Makiler nasıl oluşur ülkemizde nerelerde görülür?

Maki, Akdeniz Bölgesindeki her yerde görülür. Maki bitki örtüsü ile ilgili özellikler şunlardır:

  • Akdeniz İkliminde görülür.
  • Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesi’nde rastlanır.
  • Yazların sıcak ve nemli geçmesini sağlarken; kurak kışların ılık ve yağışlı geçmesini sağlar.

Zeytin Maki mi?

Maki her mevsim yeşil kalan, yapraklı, bodur ağaçlardır. Defne, keçiboynuzu, lavanta, zakkum, mersin, kocayemiş, yabani zeytin, tesbih önemli maki türleridir.

Türkiye’de hangi bitki örtüleri görülür?

Ülkemizdeki başlıca bitki örtüleri ormanlar, çalılar (maki, psödomaki, garig) ve ot toplulukları (bozkır ve dağ çayırlar)dır.

Orman bitki örtüsü hangi iklimde görülür?

Şimdi sorumuza bakalım: – Orman bitki örtüsü Karadeniz ikliminin bitki örtüsüdür.

Psödomakiler nasıl oluşmuştur ve ülkemizde nerelerde görülür?

Psödomaki (yalancı maki), Karadeniz kıyılarında ormanların tahrip edilmesi sonucu oluşan makiye benzer nemcil çalı topluluklarına verilen addır. Ormanların tahrip edildiği yerlerde oluşan çalı türleri gelişir.

Çayır bitki örtüsü ülkemizde nerelerde görülür?

Orman üst sınırından sonra başlayan yazın yeşeren uzun boylu gür ot topluluğuna çayır denir. Türkiye ‘de genel olarak 2000 m’den sonra başlar. Türkiye ‘de en yaygın yaz yağışlarının belirgin olduğu Erzurum – Kars ve D. Karadeniz’in yüksek kesimlerinde rastlanır.

You might be interested:  Fesleğen Ne Zaman Olur?

Maki ve Garig Nedir?

Akdeniz ikliminin etkisindeki kıyı kesiminde maki bitki örtüsü görülür. Defne, sandal, mersin, sakız, delice, menengiç ve koca yemiş bazı maki türleridir. Makilerin yok edildiği yerlerde ortaya çıkan daha kısa boylu çalılara garig denir.

Kekik Maki mi?

Garigler (Fotoğraf 1.212), makilerin yok edildiği yerlerde ortaya çıkan ve diz boyunu geçmeyen çalılardır. Kermez meşesi, lavanta, akçakesme, yasemin, kekik, funda, adaçayı, laden, katran ardıcı ve geven gariglerin başlıca üyeleridir.

Kara deniz ikliminin bitki örtüsü nedir?

Yüksek yerlerde iğne yapraklı, alçak yerlerde geniş yapraklı ağaçlar bulunur. Mısır, çetik, tütün, çay, fındık gibi bitkiler yetişir. Doğal bitki örtüsü ormandır. Çok yüksek yerlerde Alpin Çayırlar görülür.

Çayır nerede görülür?

Çayır, orta kuşak karasal ikliminin yarı nemli sahalarında veya yüksek dağlarda orman üst sınırından sonra yaygın olarak görülür.

Türkiye’de görülen bitki türleri nelerdir?

Türkiye ‘de Maki Bitki Türleri ve Maki Bitki Örtüsünün Dağılışı

  • Yabani Zeytin.
  • Zakkum.
  • Mersin.
  • Defne.
  • Kocayemiş
  • Keçiboynuzu.
  • Menengiç

Türkiye’de kaç tane bitki örtüsü var?

Oldukça önemli bir konudur. Dünya üzerinde çok fazla bitki örtüsü çeşitleri vardır. Ancak Türkiye ‘de o kadar fazla bitki örtüsü yoktur. Türkiye ‘de toplam 4 bitki örtüsü çeşidi vardır.

Bozkır hangi iklimde gözükür?

Bozkır bitki örtüsü olan yerlerde karasal iklim hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve karlı geçer. Yıllık yağış miktarı azdır.

Step ormanı nedir?

Steplerin kuzey kesimleri, daha kuzeyde ılıman kuşağın yayvan yapraklı ve kışın yapraklarını döken ağaçlardan oluşan orman formasyonuna komşudur. Bu alanlar step – orman geçiş alanlarını meydana getirir.

Orman hangi iklimde?

Genellikle Muson ikliminin yaygın olduğu bölgelerde yetişirler. Yazları yeşil yapraklıdırlar, kışları ise yapraklarını dökerler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector