Sıklıkla sorulur: Kinoa Nasıl Bir Bitki?

Sıklıkla sorulur: Kinoa Nasıl Bir Bitki?

Kinoa görünümü ve tadı tahıla benzeyen yenebilir tohumları için tarımı yapılan. Chenopodioideae alt familyasından bir bitkidir. Tahıllara benzer yönleri olsa da Buğdaygillerden değildir, ıspanak ve pancar gibi bitkilere daha yakındır.

Kinoa nedir nerede yetişir?

Kinoa başta Konya Ovası olmak üzere Toroslar’ın kuzeye bakan sarp yamaçlarında ve Doğu Anadolu’nun tüm yüksek platolarında yetişebilecek bir bitki.

Kinoa üretimi nasıl yapılır?

Ekim sırasında kurak bir arazide çalışılıyorsa tohumlar arasında 15 cm, sulak bir arazide çalışılıyorsa da 30 cm aralık bırakılarak 3 cm derine ekilmesi gerekmektedir. Gübre kullanımı verimi arttırmaktadır. Kinoa için en uygun olan gübre ise azot ve potasyum açısından zengin olan gübreler olmaktadır.

Kinoa nasıl bişey?

Kinoa, yenebilir tohumları için tarımı yapılan Chenopodioideae alt familyasından bitki. Tahıllara benzer yönleri olsa da Buğdaygillerden değildir, ıspanak ve pancar gibi bitkilere daha yakındır. Kinoa, Keçuva dilindeki kinua sözcüğünün İspanyolca söylenişinden gelmektedir.

Kinoa tohumu nereden temin edilir?

Anavatanı Güney Amerika olan Kinoa; Peru, Bolivya ve Şili’de 5000 yıldır yetiştirilmektedir.

Kinoa hangi mevsimde ekilir?

Ortalama toprak ısısının 5-7 derece olduğu zaman, Mart, Nisan ayları ve daha yüksek bölgeler için Mayıs başları ve ortaları kinoa ekimi için uygundur. Klasik ekim mibzerleri ile sıra arası mesafe klasik mibzerde 13-14 cm dir. Bitki ekim derinliği 2-3 cm’dir.

You might be interested:  Sıklıkla sorulur: Basura Hangi Bitki Çayı Iyi Gelir?

1 dönümden ne kadar Kinoa elde edilir?

Kabaca bir hesap yapacak olursak; 1 dönüm kinoa yetiştirtirmenin maliyeti 400 – 600 TL arasında değişmektedir. 1 dönümden hasat edilen ürün miktarı ise yaklaşık 600 kg civarındadır.

Kinoa yetiştirmek karlı mı?

Kinoa 1-2 metre uzunluğuna kadar çıkabilen bir bitkidir. Kinoadan hektar başına 3 ile 4 ton arasında ürün elde edilebilir. Kinoayı yetiştirici tarlada 10 TL gibi bir rakam ile satması mümkündür. Tüm bu fiyatlar göz önüne alındığında hektar başına ortalama 5 bin tl gibi bir rakam kazancı ortaya çıkıyor.

Kinoa nedir ne işe yarar?

İşte kinoa tohumu tüketmenin faydaları.

  • Kinoa tam proteinli besinlerden birisidir.
  • Kilo korumaya ve aynı zamanda zayıflamaya yardım edecek kadar yüksek lif içerir.
  • Lif oranı yüksek olmasından dolayı sindirimi kolaylaştırır.
  • Demir bakımından zengin olduğu için anemisi olan kişilere faydalıdır.

Kinoa nasıl temizlenir?

Kinoa pişirilmeden önce yarım saat kadar suda bekletilir. Daha sonra kinoanın tadındaki acılığın giderilmesi için süzgeçte bol suyla ve ovularak iyice yıkanır.

Beyaz Kinoa nasil Tuketilmeli?

Kabukları acı bir tat veren ve elle ovuşturulup, temizlendikten sonra kullanılan beyaz kinoa; kısır, dolma içi, pilav çeşitleri için idealdir. En yoğun aromaya sahip kinoa siyah renktedir ve piştikten sonra kırmızı kinoa gibi diri kalır.

Kinoa nedir nasıl kullanılır?

Kinoa garnitür olarak yemeklere eklenebilir, çorbalarda kullanılabilir ve pilavı yapılabilir. Un haline getirilerek kek, pasta ve kurabiye hamurlarına konulabilir. Haşlanmak suretiyle pişirilen kinoa, salatalar için uygun bir bileşendir.

Chia tohumu hangi ülkede üretiliyor?

Son yılların en popüler sağlıklı besinlerinden biri haline gelen Chia tohumları, Salvia Hispanica bitkisinden elde edilen minik siyah tohumlardır. Salvia Hispanica, nane ailesine ait çiçekli bitki türüdür ve orta ve güney Meksika ile Guatemala’da yetişir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector