Sıklıkla sorulur: Endemik Bitki Ne Demek?

Sıklıkla sorulur: Endemik Bitki Ne Demek?

Endemik kelimesi Yunanca endomos (indigenous) kelimesinden gelir. Yerli, o yere ait demektir. Endemizm de bir bitki türünün o yere ait olması durumudur. Bir bitki, sınırları belli dar bir alanda yayılış gösterirse o bitkiye endemik bitki denir.2 feb. 2021

Endemik bitki ne demektir kısaca?

Endemizm, bulunduğu bölgenin ekolojik şartları yüzünden yalnızca belirli bölgede yaşayan/yetişen, dünyanın başka yerinde yaşama/yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü hayvan/ bitki türüdür. Latince endemos kelimesinden gelir ve “yerli” anlamında kullanılmaktadır.

Endemik Bitki Nedir ve ornek?

Kazdağı Göknarı, Anadolu Keteni, Kasnak Meşesi, Munzur kekiği, Sığla Ağacı, Kral Eğreltisi, Sivas Madımağı, Kilikya Adaçayı ve Datça Hurması ülkemizde yetişen endemik bitkilere örneklerdir. Avrupa ülkeleri arasında en çok türe sahip olan ülke Yunanistan olup 800 civarındadır.

Ege Bölgesi’ndeki endemik bitkiler nelerdir?

İzmir’den Muğla kıyılarına kadar dağların kayalıkları arasında yetişen adaçayı bitkisi de Ege ‘ye özgü bir türdür. Ayrıca Datça hurması, sığır kuyruğu, çan çiçeği, yüksük otu, peygamber çiçeği de Ege ‘nin endemik bitkileri arasında yer alıyor.”

Endemik tür nedir kaça ayrılır?

Yeryüzünün yalnızca belirli bölgelerinde yayılış gösteren (yaşam alanı belirli bir bölgeyle sınırlı) canlı tür ya da cinslerine endemik denir. Endemikler, iklim değişmelerinde ve izolasyon koşullarında oluşur. bir bitki, sınırları belli dar bir alanda yayılış gösterirse o bitkiye endemik bitki denir.

You might be interested:  Soru: Kaşıntıya Ne Iyi Gelir Bitki?

Ülkemizdeki endemik bitki türleri nelerdir?

Türkiye ‘de Yetişen Birbirinden Güzel 15 Endemik Bitki

 1. Anadolu Glayölü – Gladiolus Anatolicus.
 2. İstanbul Kardeleni – Galanthus Plicatus ssp.
 3. 3. Zambakgiller – Chionodoxa luciliae.
 4. Kapadokya Soğanı – Allium Cappadocicum.
 5. 5. Antalya Çiğdemi (Asuman Çiğdemi) – Crocus antalyensis.
 6. 6. Van Ters Lalesi – Fritillaria imperialis.

Endemik bitki ne işe yarar?

Endemik tür kelime anlamıyla alanları belirli bir ülke veya bölgeye ait, yerel ve ender bulunan olarak tanımlanmaktadır. Latince endemos kelimesinden gelir ve “yerli” anlamındadır. Bu bitkiler ilaç, gıda, parfüm ve kozmetik sanayiinde kullanılmaktadırlar.

Endemik bitki türleri en çok hangi bölgede?

Toros dağlarının batı ve orta kesimleri, İç Anadolu ile Doğu Anadolu arasındaki geçiş alanları endemizm açısından en zengin yerlerdir. Bolkar dağları 305, Erciyes dağı 190, Amanos dağları 250, Kaz dağları 70 endemik takson barındırır.

Endemik Bitki Türleri Nelerdir?

Yalnızca Türkiye’de Yetişen Endemik Bitki Türleri

 • Kasnak Meşesi. En sık görüldüğü bölgeler Konya, Afyon, ısparta ve Kütahya illeridir.
 • Sığla Ağacı
 • İspir Meşesi.
 • Datça Hurması
 • Anadolu Glayölü
 • Ters Lale.
 • Eber Sarısı – Piyam.
 • Zambakgiller.

Türkiyede kaç endemik bitki var?

Ülkemizde şimdiye kadar tanımlanmış 11.707 tane (13 tane kibritotu, 73 tane eğrelti, 42 tane açık tohumlu, 11.579 tane kapalı tohumlu) bitki türü var. Bunlardan 3649 tanesi endemiktir. Yani bu türler ülkemiz dışında dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmaz.

Ege bölgesinin bitki örtüsü nedir?

Ege Bölümünün’de Akdeniz iklimi etkilidir. Çöküntü graben ovalarının etkisiyle Akdeniz İklimi etkileri iç kısımlara kadar uzanır. Bu bölümde kışlar ılık geçer, kar yağışı ve don olayı fazla görülmez. Doğal bitki örtüsü alçaklarda maki, yükseklerde ormandır.

Üvez endemik mi?

Üvez Bitkisi Türkiye’nin tek endemik üvez çeşidi Rize ilinde bulunmaktadır. Yok olmakla karşı karşıya olan üvez bitkisinin koruma altına alınması gerekmektedir.

You might be interested:  Gül Ne Kadar Sulanmalı?

Patroendemik nedir?

PATROENDEMİK:Diploid bitki türleridir. Komşu bölgelere poliploid yöntemi ile taksonlar verebilirler. (Diploit: Hücrelerinde iki kromozom taşıyan canlı organizmalardır. Poliploid: Hücrelerinde 3 veya daha fazla kromozom taşıyan canlılardır.

Endemik tür kavramı nedir?

endemizm de bir bitki türünün o yere ait olması durumudur. bir bitki, sınırları belli dar bir alanda yayılış gösterirse o bitkiye endemik bitki denir. Endemik, alanları belirli bir ülke veya bölgeye ait, yerel, ender ve çok ender bulunan türler.

Türkiye’nin endemik türleri nedir?

İşte türleri yalnızca Türkiye ‘de görülen bitkiler;

 • Yalnızca Türkiye ‘de yetişen 16 endemik bitki türü
 • Anadolu Glayölü
 • İstanbul Kardeleni.
 • Zambakgiller.
 • Kapadokya Soğanı
 • Antalya Çiğdemi.
 • Van Ters Lalesi.
 • Çan Çiçeği.

Endemik kavramı nedir?

Endemik kelimesi Yunanca endemos kelimesinden gelmektedir. Anlamı ise o yere ait demektir. Birçok kaynakta karşılaşılan endemik bitki sınırları belli olan ve dar bir alanda yayılış gösteren bitkilere denmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector