Sıkça Sorulan Sorular: Maki Hangi Bölgemizde Sık Görülen Bir Bitki Örtüsü?

Sıkça Sorulan Sorular: Maki Hangi Bölgemizde Sık Görülen Bir Bitki Örtüsü?

Türkiye’de maki tipi bitki örtüsü en çok Akdeniz ve Ege, özellikle Güney Ege kıyılarında yaygındır; Marmara ve Karadeniz kıyılarında ise daha seyrektir. Dünyanın başka bölgelerinde de makiye benzeyen bitki örtüsüne rastlanır, ancak bunlar bulundukları yöreye göre değişik adlar alır.

Maki soğuğa dayanıklı mı?

Çeşitleri belirtilen maki bitki örtüleri yazları sıcak ve kurak kışlar ise ılık ve yağışlı iklime sahip ak deniz iklimine uygun bitki örtüsüdür. Akdeniz iklim çeşidinde don olmadığı için maki bitkisi burada yetişir. Her mevsim yeşil kalır. Kışın yapraklarını dökmeyen bitki örtüsüdür.

Maki iklimi hangi ülkelerde görülür?

Maki, dünya ülkeleri arasında Amerika, Portekiz ve Avustralya’nın güney kesimlerinde sıklıkla görülür. Kışların çok soğuk yazların ise kurak geçtiği bölgelerde bozkır oluşumuna rastlanır.

Makiler nasıl oluşur ülkemizde nerelerde görülür?

Maki, Akdeniz Bölgesindeki her yerde görülür. Maki bitki örtüsü ile ilgili özellikler şunlardır:

 • Akdeniz İkliminde görülür.
 • Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesi’nde rastlanır.
 • Yazların sıcak ve nemli geçmesini sağlarken; kurak kışların ılık ve yağışlı geçmesini sağlar.

Maki türleri nelerdir?

En yaygın maki türleri;

 • Yabani Zeytin.
 • Zakkum.
 • Mersin.
 • Defne.
 • Kocayemiş
 • Keçiboynuzu.
 • Erguvan.
 • Menengiç
You might be interested:  Zeytin Defne Keçiboynuzu Nerede Yetişir?

Maki bitki örtüsünün özellikleri nedir?

Maki, Akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelere özgü, ortalama 1-2 metre boyundaki küçük ağaç ya da çalıların oluşturduğu bitki örtüsü. Bu bitki örtüsüyle kaplı alanlara makilik denir. Makilikler, eskiden ormanlık olan alanların yangın ya da insanlar tarafından yok edilmesi sonucu oluşmuştur.

Bozkır hangi iklim tipinin bitki örtüsüdür?

Bozkır bitki örtüsü, Step Bitki Örtüsü adıyla da bilinmektedir. Bu bitki örtüsüne sahip bölgelerde Karasal İklim hakimdir. Yarı kurak ve kurak bölgelerde, ilkbahar yağmurlarıyla yeşerip yazın sararan sert çayırlar, otlar ve çalılıklardan oluşan bir bitki örtüsüdür.

Çölde hangi iklim görülür?

Çöl iklimi veya kurak iklim, bitki örtüsü çalı ve kurakçıl otlar olan, çok az yağış alan ve kutup iklimi olarak sınıflandırılacak kriterleri karşılamayan bir iklimdir. Bu iklime sahip alanlar genellikle yılda 25 ila 200 mm (7.87 inç) yağış alır veya bazı yıllarda hiç yağış görmeyebilir.

Çayır bitki örtüsü ülkemizde nerelerde görülür?

Orman üst sınırından sonra başlayan yazın yeşeren uzun boylu gür ot topluluğuna çayır denir. Türkiye ‘de genel olarak 2000 m’den sonra başlar. Türkiye ‘de en yaygın yaz yağışlarının belirgin olduğu Erzurum – Kars ve D. Karadeniz’in yüksek kesimlerinde rastlanır.

Zeytin Maki mi?

Maki her mevsim yeşil kalan, yapraklı, bodur ağaçlardır. Defne, keçiboynuzu, lavanta, zakkum, mersin, kocayemiş, yabani zeytin, tesbih önemli maki türleridir.

Psödomakiler nasıl oluşmuştur ve ülkemizde nerelerde görülür?

Psödomaki (yalancı maki), Karadeniz kıyılarında ormanların tahrip edilmesi sonucu oluşan makiye benzer nemcil çalı topluluklarına verilen addır. Ormanların tahrip edildiği yerlerde oluşan çalı türleri gelişir.

Defne Sandal Keçiboynuzu nerede yetişir?

Akdeniz bölgesine özgü bir bitkidir. Türkiye´de Marmara, Ege bölgelerinde bulunur.

You might be interested:  Gül Suyu Yüze Nasıl Uygulanır?

Orman bitki örtüsü hangi iklimde görülür?

Akdeniz ikliminin bitki örtüsü makidir. Maki her mevsim yeşil kalan, yapraklı, bodur ağaçlardır.

Maki ve Garig Nedir?

Akdeniz ikliminin etkisindeki kıyı kesiminde maki bitki örtüsü görülür. Defne, sandal, mersin, sakız, delice, menengiç ve koca yemiş bazı maki türleridir. Makilerin yok edildiği yerlerde ortaya çıkan daha kısa boylu çalılara garig denir.

Psödomakiler nasıl oluşur?

Geniş ve iğne yapraklı ağaçlar olarak oluşan ormanlar, insanların yaşam kaynağıdır. Karadeniz Bölgesi’ndeki ormanların tahrip olmasıyla psödomakiler meydana gelmektedir. Ormanların yanması, bir şekilde tahrip olması sonucunda arda kalan alanlarda bitki örtüsü olarak psödomakiler meydana gelmektedir.

Makiler yıl boyu yeşil kalır mı?

Maki, Akdeniz iklim bölgesinin bitki örtüsüdür. Bunlar, kızılçam ormanlarının tahrip edildiği yerde ortaya çıkar. Çalı ve ağaççıklardan oluşan makiler (Fotoğraf 1.186), yıl boyunca yeşil kalır. Derin bir kök sistemine sahip olan makilerin yaprakları küçük ve serttir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector