Sıkça Sorulan Sorular: Maki Hangi Bölgemizde Sık Görülen Bir Bitki Örtüsü Dur?

Sıkça Sorulan Sorular: Maki Hangi Bölgemizde Sık Görülen Bir Bitki Örtüsü Dur?

Çoğu su gereksinimini gecenin neminden sağlar. Özellikle denize bakan yamaçlar, yapraksız dikenli çalılıklarla kaplıdır. Türkiye’de maki tipi bitki örtüsü en çok Akdeniz ve Ege, özellikle Güney Ege kıyılarında yaygındır; Marmara ve Karadeniz kıyılarında ise daha seyrektir.

Makiler nasıl oluşur ülkemizde nerelerde görülür?

Maki, Akdeniz Bölgesindeki her yerde görülür. Maki bitki örtüsü ile ilgili özellikler şunlardır:

  • Akdeniz İkliminde görülür.
  • Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesi’nde rastlanır.
  • Yazların sıcak ve nemli geçmesini sağlarken; kurak kışların ılık ve yağışlı geçmesini sağlar.

Zeytin Maki mi?

Maki her mevsim yeşil kalan, yapraklı, bodur ağaçlardır. Defne, keçiboynuzu, lavanta, zakkum, mersin, kocayemiş, yabani zeytin, tesbih önemli maki türleridir.

Orman bitki örtüsü hangi iklimde görülür?

Akdeniz ikliminin bitki örtüsü makidir. Maki her mevsim yeşil kalan, yapraklı, bodur ağaçlardır.

Menengiç Zakkum nerede?

Akdeniz bölgesine özgü bir bitkidir. Türkiye´de Marmara, Ege bölgelerinde bulunur.

Psödomakiler nasıl oluşmuştur ve ülkemizde nerelerde görülür?

Psödomaki (yalancı maki), Karadeniz kıyılarında ormanların tahrip edilmesi sonucu oluşan makiye benzer nemcil çalı topluluklarına verilen addır. Ormanların tahrip edildiği yerlerde oluşan çalı türleri gelişir.

Çayır bitki örtüsü ülkemizde nerelerde görülür?

Orman üst sınırından sonra başlayan yazın yeşeren uzun boylu gür ot topluluğuna çayır denir. Türkiye ‘de genel olarak 2000 m’den sonra başlar. Türkiye ‘de en yaygın yaz yağışlarının belirgin olduğu Erzurum – Kars ve D. Karadeniz’in yüksek kesimlerinde rastlanır.

You might be interested:  Okurlar soruyor: Bitki Şurubu Nasıl Yapılır?

Maki iklimi hangi ülkelerde görülür?

Maki, dünya ülkeleri arasında Amerika, Portekiz ve Avustralya’nın güney kesimlerinde sıklıkla görülür. Kışların çok soğuk yazların ise kurak geçtiği bölgelerde bozkır oluşumuna rastlanır.

Maki ve Garig Nedir?

Akdeniz ikliminin etkisindeki kıyı kesiminde maki bitki örtüsü görülür. Defne, sandal, mersin, sakız, delice, menengiç ve koca yemiş bazı maki türleridir. Makilerin yok edildiği yerlerde ortaya çıkan daha kısa boylu çalılara garig denir.

Kekik Maki mi?

Garigler (Fotoğraf 1.212), makilerin yok edildiği yerlerde ortaya çıkan ve diz boyunu geçmeyen çalılardır. Kermez meşesi, lavanta, akçakesme, yasemin, kekik, funda, adaçayı, laden, katran ardıcı ve geven gariglerin başlıca üyeleridir.

Kara deniz ikliminin bitki örtüsü nedir?

Yüksek yerlerde iğne yapraklı, alçak yerlerde geniş yapraklı ağaçlar bulunur. Mısır, çetik, tütün, çay, fındık gibi bitkiler yetişir. Doğal bitki örtüsü ormandır. Çok yüksek yerlerde Alpin Çayırlar görülür.

Ülkemizin bitki örtüsü nedir?

Ülkemizdeki başlıca bitki örtüleri ormanlar, çalılar (maki, psödomaki, garig) ve ot toplulukları (bozkır ve dağ çayırlar)dır.

Zakkum ve keçiboynuzu nerede yetişir?

Kıyı ile 500 – 600 m. yükseklik arasında görülen maki, Akdeniz bölgesinin yaz-kış yeşil kalan tipik bitki topluluğudur. Defne, yabani zeytin, keçi boynuzu, mersin, zakkum, dikenli tahta yemişi, böğürtlen, kuşburnu bu kuşakta doğal olarak yetişmektedir. Makilerden sonra ormanlar başlar.

Zakkum en çok nerede yetişir?

Zakkum Akdeniz bölgesi ülkeleri ile Türkiye””de sulak yerlerde, yabani olarak yetiştiği gibi süs bitkisi olarak park ve bahçelerde de yetiştirilir. Pembe çiçekli, kışın yapraklarını dökmeyen, 6 m””ye kadar boylanabilen bir ağaççıktır.

Zakkum Türkiye’de nerede yetişir?

Latin dilinde Nerium oleander olarak bilinen Zakkum bitkisi, Ağu ağacı şeklinde de tanımlanmaktadır. Türkiye ‘de yetiştiği yerler; Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarıdır.

You might be interested:  Hızlı cevap: Hangi Bitki Hormon Düzenler?

Çitlembik ağacı nerede bulunur?

Faydaları saymakla bitmeyen bu ağaç Akdeniz iklimi dışında Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesinde yetişmektedir. Menengiç Ağacı Nasıl Yetiştirilir ve Budanır?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector