Sıkça Sorulan Sorular: Bitki Ne Zaman Ekilir?

Sıkça Sorulan Sorular: Bitki Ne Zaman Ekilir?

Hangi ayda hangi bitki ekilir?

Mayıs: Fasulye, Mısır, havuç, kabak, maydanoz, dereotu, brokoli ekilmektedir. Haziran: Salatalık, fasulye, karnabahar, beyaz kabak, brokoli, dereotu ve roka ekilebilmektedir. Temmuz: Fasulye, havuç, brokoli, Mısır, roka temmuz ayında ekilebilen sebzelerdir. Ağustos: Mısır, brokoli, dereotu, maydanoz, roka ekilir.

Hangi ayda tohum ekilir?

Eylül ayı Tıpkı, ilkbahar gibi sonbahar ayları da tohum ekmek için en ideal zamanlardandır.

Son baharda ne ekilir?

Bakla, sarımsak, ıspanak, soğan ve kuşkonmaz sonbaharda ekebileceğiniz sebzeler arasında yer alır.

  • Bakla. Sonbahar ayları, bakla ekimi için idealdir.
  • Kuşkonmaz. Son derece faydalı olan ve kolay yetiştirilebilen kuşkonmaz da, sonbahar aylarında ekilebilecek bitkiler arasında yer alır.
  • Soğan.
  • Ispanak.
  • Sarımsak.

Ekim ayında bahçeye ne ekilir?

Kekik, domates, biber, salatalık, çeri domates, marul, nane gibi sebzeler saksıda kolayca yetiştirilebilen sebzelerin başında gelir.

Kasım ayında bahçeye ne ekilir?

Patates: Ekim yapılacak tarlalar hazırlanır. Sebzecilik: Kışlık sebzelerin hasadı devam eder.Sebze ekilecek yerlerin toprak hazırlığı sürer. Çilek, enginar, bakla, bezelye ekimleri yapılır.

Eylül ayında ne ekilir?

EYLÜL AYI DİKİLECEK SEBZELER Lahana, ıspanak, pancar, tere, brokoli, pazı, marul gibi sebzelerin dikiminin tam zamanıdır.

Kuşkonmaz hangi ayda dikilir?

Kuşkonmaz ziraatı: 40-50 adet tohum 1 gram gelir. Çimlenmesini 3 – 5 yıl koruyabilir. İlkbaharda; Mart, Nisan aylarında toprak ısınmaya başlayınca tohum ekimine başlanır.

You might be interested:  Hıdırellez Gül Ağacı Yoksa Ne Yapılır?

Marul ekimi ne zaman yapılır?

Marul tohumu ekimi genelde ilkbahar, sonbahar ve yaz ayları yapılır. Marul tohumunda tohumun kalitesi ve ekimi; hasadın verimliliği açısından önemlidir.

Kornişon salatalık hangi ayda ekilir?

Ekim Zamanı: İlkbahar,sonbahar içindeki aylar tavsiye edilir.

Sonbaharda ekilen sebzeler nelerdir?

Kışın Bahçeye Hangi Sebzeler Ekilir? Kışın toprak üstünde yetişen başlıca sebzeler pırasa, karnabahar, brokoli, lahana, bezelye, bakla, ıspanak, pazı, karalahana, kıvırcıktır. Bunun yanı sıra toprak altında havuç, kereviz, turp, kuru soğan, sarımsak yetiştirebilirsiniz.

Kışlık sebzeler ne zaman dikilir?

OCAK ayında ekimi yapılan sebzeler Yeni ekilecek sebzeler için toprak hazırlanır. Ocak ayının ikinci haftasından sonra, kışlık sebzelerden ıspanak, karnabahar, turp, kereviz, havuç lahana, marul ve pırasanın hasadına devam edilir.

Ocak ayında bahçeye ne ekilir?

Ocak Ayı Tarım Takvimi

  • ​SEBZECİLİK.
  • Patates: Bu ayın ilk yarısında dikim tamamlanır.
  • Seracılık: Fide yetiştiriciliği için sıcak yastıklara domates, biber, kabak, karpuz, hıyar, patlıcan tohumları ekilir.
  • MEYVECİLİK.
  • HUBUBAT.

Ekim ayında tarlaya neler ekilir?

Tek yıllık yem bitkilerinin (adi fiğ, iskenderiye üçgülü, yem şalgamı, tek yıllık çim, tritikale) saf veya karışım olarak ekimi yapılır. Yonca ekimi için toprak hazırlığı yapılır. Zararlıların (Koşniller, Akdeniz Meyve Sineği, Yaprak Biti, Yaprak Piresi, Fare ve Diğer Kemirgenler] mücadelesi yapılır.

Bezelye ne zaman ekilir hangi ayda?

Bezelye tohumları ekimi için uzun bir süre bulunmaktadır. İklim şartları uygun olan durumda olmasına da bağlı olarak Kasım ayından başlayarak Mayıs ayına kadar geçen süre boyunca ekim yapılabilir.

Ekim ayında hangi çiçekler ekilir?

Lale, sümbül, nergis, adonis, gündüzsefası, kahkahaçiçeği, petunya, kazayağı, kuşotu, floks vb. çiçekler bahar aylarına hazır olmak adına ekim ayında ekilebilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector