Şeker Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Şeker Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Tohumla çoğaltma: Begonya tohumu ile bitkinizi çoğaltabilirsiniz. Aralık ayında tohumları temin edin ve mineralli toprağın üzerine özenli şekilde dizin. Dizilen tohumların üzerine hafif baskı yaparak toprak altına girmesini sağlayın. Yaklaşık 15 gün sonra tohumlar filizlenmeye başlayacaktır.

Benekli begonya nasıl çoğaltılır?

Tohumdan, çelikle ya da kök ayırma yöntemiyle çoğaltabilirsiniz. Tohumları kış mevsiminde uygun toprak üzerine, yüzeye yakın olacak şekilde dikiyoruz. İlkbahar mevsimine doğru filizlendikten sonra uygun saksılara bitkileri aktarabilirsiniz.

Begonya çiçeği neyi sever?

Güneş ışığı, ortam sıcaklığı ve nem:

Ortam sıcaklığının 16-18 derece olduğu alanlar begonyalar için en ideal alanlardır.

Begonya çiçeği budanır mı?

Beğonya nasıl budanır

Begonya çiçeği dallarının üzerindeki çiçekler solup geçtikten sonra bitkimizin bir daha çiçek açması için solan yaprakları kesilerek budanmalı ve kesilen bölgenin içine hava akımının girmesine engel olmak için, üzeri kapatılmalıdır.

Cilli begonya nasıl büyür?

Çilli begonyanın gelişimine ve boyutuna göre saksı tercih edilmelidir. Saksı değişimi bahar aylarında yapılmalıdır. Ayrıca ilkbahar döneminde kırılan dalları suya koyarak köklenmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra köklenen dalı saksıya alara çoğaltabilirsiniz.

You might be interested:  Metrobüsle Akasya Avm'Ye Nasıl Gidilir?

Kılıç çiçeği soğuğa dayanıklı mı?

Kılıç çiçeği, çok soğuğu sevmeyen bir çiçektir. Bu yüzden oda sıcaklığı normal seviyede tutulmalıdır. Kılıç çiçeğine verilecek olan su, klorsuz ve dinlenmiş bir su olmasına özen gösterilmelidir.

Çilli begonya balkonda yetişir mi?

Bakımı oldukça kolay. Evinizin salonlarında, iş yerlerinizde, ofisinizde hatta balkon ve teraslarınızda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz çok güzel bir bitki. Bakımı sizi hiç yormayacak. Çilli begonya nem seven bir bitki.

Begonya suyu sever mi?

– Begonya çiçeği suyu seven yapıya sahiptir. Bu sürekli sulanması gerektiği anlamına gelmez. Toprağının az bir neme sahip olması yeterlidir. 2 günde bir sulama ideal olacaktır.

Gardenya güneşi sever mi?

Gardenyanın yaprakları hassas olduğu için rüzgardan korumanız önerilir. Sert rüzgarlar bu çiçeğin yapraklarına zarar vererek ömrünü azaltır. Sabah güneşini çok seven gardenya sabahın ilk ışıklarında aldığı güneş ışığı sayesinde daha iyi büyür. Bu nedenle bitkiyi güneş gören bir köşeye almanız tavsiye edilir.

Sardunya çiçeği ne zaman budanır?

Sardunya budama zamanı olarak tavsiye edilen en uygun zamansa şubat-mart aylarıdır.

Begonya çiçeği neden çürür?

Kök çürümesi problemi ve sulama

Rizom gövdeli ev begonyalarında çürümeler yanlış toprak ve yanlış sulama yüzünden ve bir de bitki besinini yanlış usulde vermekten dolayı olur. Sulama tarzı çok önemlidir. Toprakta kaydadeğer bir kuruma olmadıkça bekleyin. Sulama gerektiği zaman bolca su kullanın.

Begonya soğuğa dayanıklı mı?

-15 C’ye kadar soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Ancak aşırı soğuk olan yerlerde, kış aylarında -15 C’nin altındaki sıcaklıklara karşı korunmalıdır. Dondurucu soğukluk uzun sürerse veya daha soğuk olursa bitkide köklere kadar kuruma olabilir.

Çilli begonyanın yaprakları neden küflenir?

Külleme hastalığına neden olan etmen, kışı yapraklar üzerinde geçirmesidir. İlkbaharda uygun koşulları bulması halinde bitkilere yeniden bulaşır. Hastalığın yayılması, orantılı nem ve sıcaklığa bağlı olarak değişir.

You might be interested:  Okurlar soruyor: Akıntıya Hangi Bitki Iyi Gelir?

Begonya nasıl ortamı sever?

Begonya, aydınlık bir konumda, havadar bir ortamda, güneşe dik açıyla maruz kalmayacağı fakat çiçeklenme döneminde günde en az 2-3 saat güneşin çok yakıcı olmadığı saatlerde mutlaka güneşten faydalanmasını sağlayacağınız bir konumda bakılmalıdır. Yarı gölge ya da gölge alanları çok sever.

Yaprak güzeli çiçeğinin bakımı nasıl olur?

Yaprak güzeli çiçeği, nemli ve ılıman iklimleri sever. Bu nedenle evde bakmak istediğiniz zaman sık sık sulamanız ve yapraklarına da su püskürtmeyiz gerekir. Bakımında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise bitki çiçek tomurcukları verirse bu tomurcukları açmadan budamak gerektiğidir.

Şeker begonyasının rengi ve rengi değişir.?

Şeker begonyasının çiçekleri çeşitlerine göre beyaz, pembe, fuşya, çingene pembesi, şeker pembesi, kırmızıya yakın koyu pembe veya koyu fuşya rengi ve kırmızı olur. Uzun ömürlü olduğu halde çok kolay üretildiği için ve direkt güneşe çok dayanıklı olduğu için mevsimlik süs bitkisi gibi bahçelerde parklarda daima geçici olarak kullanılır.

Şeker (Yediveren) begonyalarının eski çeşitleri nelerdir?

Şeker (yediveren) begonyalarının eski çeşitleri 40cm’ye kadar uzayabiliyor. Yeni çeşitler sıcağa, şiddetli güneşe ve susuzluğa daha dayanıklı olup 20cm’yi pek geçmezler. Dallar uzadıkça devamlı çiçeklenir ve uçtan büyümesi devam edecek gibi göründüğü halde gelişmesi durur. Devamlı dipten yeni sürgünler uzatarak kendi kendisine yenilenir.

Ne işe yarar ki şeker begonyası ne işe yarar?

Açık havayı ve güneşi seven şeker begonyası parklara bahçelere mevsimlik gibi ekilse de uzun ömürlüdür. Yaşamaya, gelişmeye devam ettiği sürece hiç durmadan çiçek açar. Brezilya kökenli bir begonya türünden elde edilmiş bir kültivar olup bunun da pekçok çeşitleri, hibritleri üretilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector