Okurlar soruyor: Maki Bitki Örtüsü Nerede Görülür?

Okurlar soruyor: Maki Bitki Örtüsü Nerede Görülür?

Türkiye’de maki tipi bitki örtüsü en çok Akdeniz ve Ege, özellikle Güney Ege kıyılarında yaygındır; Marmara ve Karadeniz kıyılarında ise daha seyrektir. Dünyanın başka bölgelerinde de makiye benzeyen bitki örtüsüne rastlanır, ancak bunlar bulundukları yöreye göre değişik adlar alır.

Maki iklimi hangi ülkelerde görülür?

Maki, dünya ülkeleri arasında Amerika, Portekiz ve Avustralya’nın güney kesimlerinde sıklıkla görülür. Kışların çok soğuk yazların ise kurak geçtiği bölgelerde bozkır oluşumuna rastlanır.

Makiler nasıl oluşur ülkemizde nerelerde görülür?

Maki, Akdeniz Bölgesindeki her yerde görülür. Maki bitki örtüsü ile ilgili özellikler şunlardır:

  • Akdeniz İkliminde görülür.
  • Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesi’nde rastlanır.
  • Yazların sıcak ve nemli geçmesini sağlarken; kurak kışların ılık ve yağışlı geçmesini sağlar.

Maki bitki örtüsünün özelliği nedir?

Maki bitki örtüsü dayanıklı ve dikenli bitki topluluğundan oluşur. Denize yakın bölgelerde daha sık olarak bulunur. Makilerin boyları 1-2 metreyi geçmez. toprağın yüzeyinde sık doku oluşturur.

Akdeniz bölgesinin bitki örtüsü nedir?

Akdeniz İklimi Bitki Türü Akdeniz ikliminin bitki örtüsü makidir. Maki her mevsim yeşil kalan, yapraklı, bodur ağaçlardır.

You might be interested:  Okurlar soruyor: Hibiskus Nasıl Bir Bitki?

Maki ağaçları nelerdir?

Makiliklerde rastlanan pek çok ağaç türü arasında başlıca yabani zeytin, funda, katran ardıcı, keçiboynuzu, sakız ağacı, laden, böğürtlen, zakkum, sandal ağacı, Akdeniz defnesi, menengiç, mersin (bitki), koca yemiş (dağ çileği), kermes meşesi, pırnal meşesi sayılabilir.

Çölde hangi iklim görülür?

Çöl iklimi veya kurak iklim, bitki örtüsü çalı ve kurakçıl otlar olan, çok az yağış alan ve kutup iklimi olarak sınıflandırılacak kriterleri karşılamayan bir iklimdir. Bu iklime sahip alanlar genellikle yılda 25 ila 200 mm (7.87 inç) yağış alır veya bazı yıllarda hiç yağış görmeyebilir.

Psödomakiler nasıl oluşmuştur ve ülkemizde nerelerde görülür?

Psödomaki (yalancı maki), Karadeniz kıyılarında ormanların tahrip edilmesi sonucu oluşan makiye benzer nemcil çalı topluluklarına verilen addır. Ormanların tahrip edildiği yerlerde oluşan çalı türleri gelişir.

Çayır bitki örtüsü ülkemizde nerelerde görülür?

Orman üst sınırından sonra başlayan yazın yeşeren uzun boylu gür ot topluluğuna çayır denir. Türkiye ‘de genel olarak 2000 m’den sonra başlar. Türkiye ‘de en yaygın yaz yağışlarının belirgin olduğu Erzurum – Kars ve D. Karadeniz’in yüksek kesimlerinde rastlanır.

Zeytin Maki mi?

Maki her mevsim yeşil kalan, yapraklı, bodur ağaçlardır. Defne, keçiboynuzu, lavanta, zakkum, mersin, kocayemiş, yabani zeytin, tesbih önemli maki türleridir.

Kıbrıs adasında yaygın olarak bulunan maki bitki örtüsünün özellikleri nelerdir?

Akdeniz iklimine ait doğal bitki örtüsü olan maki, ormanların tahrip edilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Bu bitki örtüsünün başlıca özelliği yaz aylarında kuraklığa uyum sağlamakla bünyelerinde meydana getirmiş oldukları değişimlerdir. Bu ağaçlar genellikle küçük boylu olup yaprakları meşin gibi sert, kaygan ve küçüktür.

Maki ve Garig Nedir?

Akdeniz ikliminin etkisindeki kıyı kesiminde maki bitki örtüsü görülür. Defne, sandal, mersin, sakız, delice, menengiç ve koca yemiş bazı maki türleridir. Makilerin yok edildiği yerlerde ortaya çıkan daha kısa boylu çalılara garig denir.

You might be interested:  Okurlar soruyor: Parkinson Hastalığına Hangi Bitki Iyi Gelir?

Maki hep yeşil midir?

Akdeniz iklim çeşidinde don olmadığı için maki bitkisi burada yetişir. Her mevsim yeşil kalır. Kışın yapraklarını dökmeyen bitki örtüsüdür. Maki bitki örtüsü dayanıklı ve dikenli bitki topluluğudur.

Akdeniz ikliminde giyim nasıl olur?

Cevap: Akdeniz iklimi; yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçen iklim türüdür. Bu nedenle açık renkli, ince kıyafetler tercih edilir.

Akdeniz Bölgesi’nde en çok ne yetiştirilir?

Altıntop, turunç, avokado, yenidünya üretiminin tamamı, portakal üretiminin %92′ si, limon,domates ve keçiboynuzu üretiminin % 95′ i, mandalina üretiminin %62′ si, Trabzon hurmasının %70’i, incir üretiminin %10′ u, zeytin üretiminin %12′ si bu yöreden karşılanmaktadır.

Akdeniz ikliminde evler yaygın olarak hangi malzemeden yapılır?

Akdeniz Bölgesi evleri, taş kaideler üzerinde hafif bir ahşap iskelet üzerine bağdadi ve sıva şeklinde yapılmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector