Okurlar soruyor: Kekik Hangi Bitki Ailesinden?

Okurlar soruyor: Kekik Hangi Bitki Ailesinden?

Kekik, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Thymus, Thymbra, Origanum, Coridothymus, Satureja, cinslerinin genel adı olan, kendine özgü kokusu ile tanınan çimenlik, tarla, orman kıyılarında ve çayırlarda görülen bitki türlerinin ortak adı.

Kekik hangi hastalıklara şifadır?

Kekiğin antiseptik ve antibiyotik özellikleri, öksürük ve bronşit gibi solunum ve soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi solunum yolları için etkili bir ilaçtır. Kekiğin bronşit tedavisinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kekik, K vitamini ve mükemmel bir demir, kalsiyum ve manganez kaynağıdır.

Kekik in diger adi nedir?

Oldukça farklı çeşitli türleri bulunan kekik; Thymus, Satureja, Origanum, Coridothymus Thymbra, adlarında genel bir şekilde ifade edilir.

Kekik çayına limon sıkılır mi?

Kekik çayı, içerisine bir adet limon sıkılarak içildiği vakit balgam söktürücü görevi de görür.

Kekik tansiyonu yükseltir mi?

Örneğin biberiye, kekik çok fazla kullanıldığında yüksek tansiyon sorunu yaşatır. Çok fazla sarımsak tüketmek düşük tansiyona neden olur.

Kekik çayının zararları nedir?

Kekik Çayı Zararları Gebelik döneminde tüketimi, düşük riskini artırabilir. Yüksek tansiyonu olan kişilerin kullandıkları ilaçların etkilerini azaltabilir. Mide bulantısı veya ishal sorunlarına yol açabilir. Kusma olması durumunda, uzman doktorlarla mutlaka görüşülmelidir.

You might be interested:  Akasya Durağı Gülbin Kim?

Kekik çayı iltihaba iyi gelir mi?

Lezzetli oluşu ve keskin hoş kokusu ile insanların sürekli tercih ettikleri kekik, Türkiye’de daha çok baharat olarak yemeklerde kullanılıyor. Vücudun genel işlevini artırmanın yanında, iltihap kurutucu özelliğine sahiptir.

Zahterin diğer adı nedir?

Antalya, Gaziantep, Kilis, İskenderun gibi bölgelerde yetişen ve “Kara kekik” olarak da adlandırılan zahter, son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlandı.

Kekik nedir ve ne için kullanılır?

Kekik, sağlık için pek çok faydası bulunan şifalı bir bitkidir. Kırmızı ve beyaz renkli çiçekleri olan kekik kansere karşı koruyucudur. Ayrıca kan şekerini düzenler ve idrar söktürücü özelliği bulunur. Besin değeri çok yüksektir; içeriğinde pek çok faydalı vitamin ve mineral bulunur.

Zahter ve kekik aynı mı?

Zahter otu dağ kekiği olarak bilinen bir bitkidir. Kokusu kekik kadar keskin ve acı olduğundan dolayı çoğu zaman kekikle karıştırılabilir. İki farklı türü olan zahterin biri yaz mevsiminde diğeri ise kış mevsiminde yetişir.

Kekik çayına ne katılır?

Kekik çayı, 2 bardak kaynamış suyun içerisine 2 tatlı kaşığı kekik ekledikten sonra 10 dakika beklenir ve demlendikten sonra tüketilebilir. Kekik çayını hazırladıktan sonra 1-2 damla limon ve 1 tatlı kaşığı bal eklemek, bağışıklığın güçlenmesine ve özellikle burun tıkanıklığı ve kronik öksürüğe iyi gelmektedir.

Kekik bal limon karışımı neye iyi gelir?

Limon soğuk algınlığında çok faydası vardır ve soğuk havalarda vücudumuzu kurur. Kekik ve limon karışımı oldukça faydalı ikili bir karışımdır. Kekik ve limon özelikle kış aylarında ve soğuk algınlığında yatığımız bir bitki çayıdır. Bu bitki çayı hem bizi korur hem de vücudumuzdaki mikropları atmamıza da yardımcıdır.

Kekik suyuna limon katılır mı?

Kekik suyu ile özel karışım hazırlamak için öncelikli olarak domatesleri yıkayın ve suyunu sıkın. Sonrasında bu karışımın içine limon suyu ve kekiği de ekleyin, bir süre bekletin. Yeterince bekledikten sonra hazırlanan karışımı günlük olarak tüketebilir, kekik suyu faydalarından yararlanabilirsiniz.

You might be interested:  Hızlı cevap: Ürtikere Hangi Bitki Iyi Gelir?

Kekik tansiyona zarar verir mi?

Tansiyonu kontrol etmeye yardımcı olur Yapılan bazı çalışmalar kekik çayının hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürürerek hipertansiyonu azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca bunun yanı sıra “kötü” LDL kolesterolü düşürerek kardiyovasküler hastalık geliştirme riskini azaltabilmektedir.

Kekik suyunu kimler içemez?

İlaç kullanan kişilerin doktor kontrolünde kekik suyunu tüketmesi önerilir. Kekik suyu, kan basıncını düşürdüğü için düşük tansiyonu olan kişilerin tüketmemesi gerekir. Gebelik döneminde kekik suyunu tüketmek düşüğe neden olabilir. Kalp problemi olan kişilerin kekik suyundan kaçınmaları gerekir.

Kekik tansiyonu nasıl düşürürüz?

Kekik; suyunu kaynatarak içebileceğiniz kekikte tansiyonu düşürmektedir. Greyfurt suyu; limon gibi aynı cinsten olduğundan dolayı tansiyonu düşürmektedir. Fakat tansiyon ilacı kullanmadığınız takdirde içmeniz fayda sağlayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector