Okurlar soruyor: Kekik Hangi Bitki Ailesi?

Okurlar soruyor: Kekik Hangi Bitki Ailesi?

Kekik, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Thymus, Thymbra, Origanum, Coridothymus, Satureja, cinslerinin genel adı olan, kendine özgü kokusu ile tanınan çimenlik, tarla, orman kıyılarında ve çayırlarda görülen bitki türlerinin ortak adı.

Kekik Hangi tür?

Kekik, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından Thymus, Thymbra, Origanum, Coridothymus, Satureja, cinslerinin genel adı olan, kendine özgü kokusu ile tanınan çimenlik, tarla, orman kıyılarında ve çayırlarda görülen bitki türlerinin ortak adı.

Kekik diğer adı nedir?

Oldukça farklı çeşitli türleri bulunan kekik; Thymus, Satureja, Origanum, Coridothymus Thymbra, adlarında genel bir şekilde ifade edilir. Ayrıca origanum vulgare (çorba kekiği) ve origanum syriacum (Tarsus kekiği) olarak yer alır.

Kekik hangi yöreye ait?

Prof. Dr. Oktay Yeğen, dünyada yaklaşık 100 tür kekik yetiştiğini, bunun 33 türünün Türkiye’de olduğunu, en iyi kekiğin ise Antalya Akseki bölgesinde yetiştiğini söyledi. Antalya’nın Akseki ilçesi ve çevresinde kekik hasadı başladı.

Kekik çayı hangi hastalığa iyi gelir?

Kekik çayının faydaları

  • Öksürük, bronşit gibi solunum sisteminizi etkileyen rahatsızlıkları iyileştiriyor.
  • Yemek sonrasında yaşanan hazımsızlığı önlüyor.
  • Romatizma ağrılarına iyi geliyor.
  • Özellikle kolon kanseri konusunda tam bir savaşçı
  • Gargara yapıldığında ağız kokusunu engelliyor, diş eti hastalıklarına iyi geliyor.

Dağ kekiği nerede bulunur?

Kekik ile aynı familyadan yabani bir ot olan dağ kekiği, kara kekik ya da zahter olarak da bilinir. Türkiye’nin güneyinde, özellikle ilkbaharda Kilis ve Antakya civarında yetişir.

You might be interested:  Çok Büyük Kaktüs Nasıl Ekilir?

Dağ kekiği evde yetişir mi?

Yazın balkonunuzda, terasınızda; kışın ise kapalı serada, cam önünde rahatlıkla bakabilirsiniz. Kekik bitkileri Akdeniz bitkisi olduğundan mutlaka güneş gören yerde yetiştirilmelidir. Sıcağı ve nemi sever. Kekik bitkisini tohumla yetiştirebileceğiniz gibi fide alarak da yetiştirebilirsiniz.

Doğal kekik adı nedir?

Origanum minutiflorum (Sütçüler kekiği, yayla kekiği, toka kekiği), Origanum majorana (Beyaz kekik, Alanya kekiği), Origanum syriacum var. bevanii (dağ kekiği, Suriye kekiği, İsrail kekiği)’dir.

Kekik nasıl bir ot?

Kekik otu ballıbabagiller familyasından, güneşli yerleri seven, genellikle çorak topraklarda yetişen çok yıllık bir bitkidir. Boyları 15 – 40 cm arasındadır. Yaprakları karşılıklı, bir sonraki ile ters, oval, eliptik veya yumurta şeklinde, koyu yeşil renkli sapsız veya kısa saplıdır.

Kekik hangi hastalıklara şifadır?

Kekiğin antiseptik ve antibiyotik özellikleri, öksürük ve bronşit gibi solunum ve soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi solunum yolları için etkili bir ilaçtır. Kekiğin bronşit tedavisinde çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kekik, K vitamini ve mükemmel bir demir, kalsiyum ve manganez kaynağıdır.

Kekik hangi ilde yetişir?

En iyi kekik Toros Dağları’nda yetişiyor Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinden emekli olan ve Akseki’de bitki türleri üzerine araştırma yapan Prof. Dr. Oktay Yeğen ise kekiğin güneşli iklime sahip yüksek rakımlı ve taşlı Toros Dağları’nda yetiştiğini söyledi.

Kekik nerede nasıl yetişir?

Botanik Bilgi: Ballıbabagiller familyasındandır. Güneşli yerleri seven, genellikle çorak topraklarda yetişen çok yıllık bir bitkidir. Boyları 15 – 40 cm arasındadır. Kekik bitkisine hoş kokusunu veren, timol ve karvakrol adlı maddelerdir.

Kekik hangi mevsimde olur?

Sadece Nisan-Mayıs aylarında taze kekik satın alabilirsiniz.

Kekik çayı nasıl demlenir ibrahim saraçoğlu?

Taze kekikten çay, demleme yöntemi ile hazırlanır. Kekik çayı için bir çaydanlığa taze kekik yapraklarını koyun, ardından üzerine sıcak su ekleyerek demlemeye bırakın. 15 dakikanın ardından kekik çayı yapraklarını süzün. Sıcak olan kekik çayı içinde bal ya da limon koymayı da tercih edebilirsiniz.

You might be interested:  Bitki Çayı Ne Kadar Içilmeli?

Kekik çayı ne zaman içilmeli?

1- Günde iki kere: Bu mucizevi etkileri olan çay sabah ve akşam saatlerinde iki kere içilebilir. Aynı zamanda gece yatmadan önce içildiği takdirde yağ yakımını hızlandırdığı söyleniyor. Aşırıya kaçıldığı takdirde sindirim sorunlarına yol açtığı için günde iki fincandan fazla içilmemesi öneriliyor.

Kekik çayının zararları var mı?

Kekik Çayı Zararları Gebelik döneminde tüketimi, düşük riskini artırabilir. Yüksek tansiyonu olan kişilerin kullandıkları ilaçların etkilerini azaltabilir. Mide bulantısı veya ishal sorunlarına yol açabilir. Kusma olması durumunda, uzman doktorlarla mutlaka görüşülmelidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector