Okurlar soruyor: Bitki Ekimi Nasil Yapilir?

Okurlar soruyor: Bitki Ekimi Nasil Yapilir?

Tohum kaç günde fide olur?

Fideler tohumların çimlenmesinden itibaren yaklaşık 45 – 50 günde tarlaya ekilecek hale gelirler. Bu ortalama bir süredir. Bazı tohumlar daha erken bazıları daha geç çimlenir.

Tohum derine ekilirse ne olur?

Tohumu ektiğiniz zaman zamanla verdiğiniz su ve topraktan alacağı su ve besinlerle birlikte tohum çimlenerek bitkiye dönüşme yolculuğuna başlayacak. Eğer küçük tohumu çok derine ekerseniz çimlenme süresi yani tohumun patlayıp gün yüzüne çıkma süresi uzayacak, hatta çok derinde kalırsa çürüyecektir.

Bitki nasıl filizlenir?

Tohum toprağa düşer ve tohum kabuğu filizlenme için kök ve kök saçakları tarafından yeterince açılıncaya kadar nemle yumuşamaya başlar, ve bitkinin tepesi ısı ve ışığa doğru büyümeye başlar. Bu tohumlanan bitkidir.

Viyolde fide nasıl yetiştirilir?

Çimlenmesi gerçekleşen tohumların bulunduğu viyoller çimlendirme odasından çıkartılarak seraya sehpa üzerlerine serilir. Tohum çeşidine, iklime göre fide yetişme süreleri göz önünde bulundurularak ve kaliteli toprağa dikime uygun 15-20 cm boya gelene kadar gübreleme, koruma ve sulama yapılarak yetiştirme yapılır.

Domates tohumu kaç günde fide haline gelir?

Fakat ekim yapacağınız toprağın torf ve elenmiş toprak olmasına dikkat etmeniz gerekir. Ekilen tohumu tekrar su ile ıslatarak üzerine de naylon poşet kapatmanız gerekir. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra domatesin çimlenmesi fide haline gelmesi için ortalama olarak 15 – 20 gün kadar beklemeniz gerekir.

You might be interested:  Sıkça Sorulan Sorular: Maki Hangi Bölgemizde Sık Görülen Bir Bitki Örtüsü?

Tohum ne kadar sürede filizlenir?

— Çimlenme sıcaklığı en az 19 derece olmalıdır. İdeal toprak ve çevre sıcaklığı 25 – 30 derece olup 10 – 12 gün içinde çimlenir. — Tohumlar 0,5 – 1 cm derinliğe ekilir.

Tohum nasıl hızlı çimlenir?

1. Tohumları toprağa dikmeden önce nemli kağıt peçete içine koyup, bu peçeteyi de kilitli poşete koyup çimlendirebilirsiniz. 3. Tohumları toprağa direkt dikerek de çimlendirmek mümkün. Ancak öncesinde 1 geceden sabaha suda bekletirseniz çatlayıp çimlenmesi daha kolay olacaktır.

Bugday sık ekilirse ne olur?

– Erkenci bir buğday çeşidi erken ve sık ekilirse, azotlu gübre fazla uygulanırsa yatmalar görülür. Bu yatmalarda verimi düşürür. Orta erkenci buğday çeşitleri normal ekim zamanında, tavsiye edilen sıklıkta ekilirse ve azotlu gübre de tekniğe uygun verilirse dekara verimde artışlar olacaktır.

Tohum ne zaman ekilmeli dir?

Nisan sonlarına kadar beklenmesi gerekmektedir.

Tohum filizlenir mi?

Uykudaki tohum; içine su emerek, fiziksel ve kimyasal reaksiyonlar sonucu çimlenir ve yaşayan bir filize dönüşür. Filizler aslında bitkinin besin değerlerinin doruk noktasında olduğu evresidir. Çünkü; tohum, olgun bir bitkiye dönüşme amacı ile içinde sakladığı bütün besini bir anda ortaya çıkarır.

Tohumun filizlenmesi için ne yapmalı?

Bir tohumun filizlenebilmesi için uygun sıcaklık, nem ve oksijen gereklidir. Bu şartlar biraraya geldiğinde, uyku halindeki tohumlar canlanmaya başlar. Bu şartlardan herhangi birinin eksik olması filizlenmeyi durdurur. Görüldüğü gibi, tohumun büyümek için enerjiye yani besine ihtiyacı vardır.

Tohum neden Filizlenmez?

Olgunlaşan bir tohum hemen filizlenmez. Tohumun filizlenmesi için uygun sıcaklık, nem ve oksijen gibi pek çok faktörün bir arada bulunması gerekmektedir. Bu şartlar biraraya geldiğinde, uyku halindeki tohum canlanmaya başlar. Bir tohumun filizlenmesi için öncelikle suya ihtiyacı vardır.

You might be interested:  Sıkça Sorulan Sorular: Gögüs Hırıltısına Hangi Bitki Iyi Gelir?

Biber tohumu kaç günde fide haline gelir?

işlenmiş toprağa biber tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 0,5-1 cm arasında kapatınız.Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız.Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 12-20 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Viyollere Ekim nasıl yapılır?

Viyole Tohum Ekimi Viyol gözlerine, kalem yada çivi gibi sivri bir cisimle 0,5 – 1 cm derinliğinde delikler açılır ve bu deliklere tohumlar yerleştirilerek üzerileri kapatılır ve su verilir. Sonrasında viyoller sprey yardımıyla sulanarak tohumun çimlenmesi sağlanır.

Iyi bir fide yetiştirme koşulları nelerdir?

Fide yetiştirme yerinde iklim faktörleri sıcaklık, ışık, nem, havalandırma ve hava hareketidir. Fide yetiştirilecek ortamda sıcaklık, ışık ve nem dengesi iyi ayarlanmalıdır. Sıcaklığın, normalde yazlık sebzeler için gündüz 21-24°C, gece 16-18°C; kışlık sebzelerde gündüz 18-20°C, gece 12-15°C arasında olması istenir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector