Maki Hangi Bölgemizde Sık Görülen Bir Bitki Örtüsüdür?

Maki Hangi Bölgemizde Sık Görülen Bir Bitki Örtüsüdür?

Türkiye’de maki tipi bitki örtüsü en çok Akdeniz ve Ege, özellikle Güney Ege kıyılarında yaygındır; Marmara ve Karadeniz kıyılarında ise daha seyrektir. Dünyanın başka bölgelerinde de makiye benzeyen bitki örtüsüne rastlanır, ancak bunlar bulundukları yöreye göre değişik adlar alır.
Maki Bitki Örtüsü: Genellikle Akdeniz bölgesinde bulunan geniş alanları kaplayan ağaççık halindeki bitkiye maki bitki örtüsü denir. Maki bitki örtüsü bodur ağaçlar ve çalılardan oluşur. Maki bitki türü orman yangınları sonucu veya insanların ormanı yok etmesi sonucun da oluşur.

Maki hangi ülkenin bitki örtüsüdür?

Maki, dünya ülkeleri arasında Amerika, Portekiz ve Avustralya’nın güney kesimlerinde sıklıkla görülür. Kışların çok soğuk yazların ise kurak geçtiği bölgelerde bozkır oluşumuna rastlanır.

Makiler nasıl oluşur ülkemizde nerelerde görülür?

Maki, Akdeniz Bölgesindeki her yerde görülür. Maki bitki örtüsü ile ilgili özellikler şunlardır:

 • Akdeniz İkliminde görülür.
 • Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesi’nde rastlanır.
 • Yazların sıcak ve nemli geçmesini sağlarken; kurak kışların ılık ve yağışlı geçmesini sağlar.

Zakkum Defne menengiç nerede yetişir?

Türkiye´de Marmara, Ege bölgelerinde bulunur.

Orman bitki örtüsü hangi iklimde görülür?

Akdeniz ikliminin bitki örtüsü makidir. Maki her mevsim yeşil kalan, yapraklı, bodur ağaçlardır.

You might be interested:  Okurlar soruyor: Emzirirken Hangi Bitki Çayları Içilmeli?

Dünyadaki bitki örtüleri nelerdir?

Bitki Örtüsü Çeşitlerinden birkaçı aşağıda sıralandığı gibidir:

 • Maki Bitki Örtüsü
 • Step (Bozkır) Bitki Örtüsü
 • Tundra Bitki Örtüsü
 • Savan Bitki Örtüsü
 • Çöl Bitki Örtüsü
 • Muson Ormanı Bitki Örtüsü
 • Dağ Ormanı Bitki Örtüsü
 • Akdeniz Bitki Örtüsü

Zeytin Maki mi?

Maki her mevsim yeşil kalan, yapraklı, bodur ağaçlardır. Defne, keçiboynuzu, lavanta, zakkum, mersin, kocayemiş, yabani zeytin, tesbih önemli maki türleridir.

Psödomakiler nasıl oluşmuştur ve ülkemizde nerelerde görülür?

Psödomaki (yalancı maki), Karadeniz kıyılarında ormanların tahrip edilmesi sonucu oluşan makiye benzer nemcil çalı topluluklarına verilen addır. Ormanların tahrip edildiği yerlerde oluşan çalı türleri gelişir.

Çayır bitki örtüsü ülkemizde nerelerde görülür?

Orman üst sınırından sonra başlayan yazın yeşeren uzun boylu gür ot topluluğuna çayır denir. Türkiye ‘de genel olarak 2000 m’den sonra başlar. Türkiye ‘de en yaygın yaz yağışlarının belirgin olduğu Erzurum – Kars ve D. Karadeniz’in yüksek kesimlerinde rastlanır.

Karadeniz ikliminin bitki örtüsü nedir?

Yüksek yerlerde iğne yapraklı, alçak yerlerde geniş yapraklı ağaçlar bulunur. Mısır, çetik, tütün, çay, fındık gibi bitkiler yetişir. Doğal bitki örtüsü ormandır. Çok yüksek yerlerde Alpin Çayırlar görülür.

Defne ve keçiboynuzu nerede yetişir?

Kıbrıs, Libya ve ABD de kolaylıkla yetişen keçiboynuzu ağacı Türkiye’de Antalya Manavgat, Mersin Anamur, Muğla Datça gibi birçok şehirde yetişmektedir. Keçiboynuzu doğal ortamda ormanların içerisinde yetişen bir ağaç türü olarak yetişmektedir.

Defne Kocayemis Keciboynuzu nerede yetişir?

Keçiboynuzu, defne, kocayemiş, yabani zeytinler Akdeniz iklim türünde yetişen bitkilere örnektir. Akdeniz Bölgesinin bitki örtüsü ve özellikleri bu şekildedir. Bölgede görülen bitki örtüsü ayrıca, Amerika, Portekiz, Orta Şili, Afrika, Avustralya ve Kap Bölgesinde görülür.

Defne ağacı nerede yetişir?

Botanik Bilgi: Defnegiller familyasındandır. Yaz kış yaprağını dökmeyen bir bitkidir. Ülkemizin Akdeniz kıyıları başta olmak üzere Ege, Marmara ve Karadeniz kıyıları ile bu kıyıların iç kısımlarında yetişir. 6-8 metre’ye kadar boylanabilen defne, yuvarlak tepeli ve sık dallı olarak gelişir.

You might be interested:  Sıkça Sorulan Sorular: Dizdeki Kireçlenmeye Hangi Bitki Iyi Gelir?

Ülkemizin bitki örtüsü nedir?

Ülkemizdeki başlıca bitki örtüleri ormanlar, çalılar (maki, psödomaki, garig) ve ot toplulukları (bozkır ve dağ çayırlar)dır.

Yeryüzündeki sıcak iklimler nelerdir?

Sıcak iklimler; çöl, ekvatoral iklim, savan ve muson iklimi olmak üzere 4 bölümde incelenir.

Türkiyede hangi iklim tipi görülür?

Türkiye’de 3 tip iklim görülür. Bunlar; karasal iklim, akdeniz iklimi ve karadeniz iklimidir. Karasal İklim: Bu iklim tipi karasal yani iç bölgelerde görülmektedir. İç Anadolu bölgesinde, Doğu Anadolu Bölgesinde, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, Marmara Bölgesinde ve Ege Bölgesinin iç bölgelerinde görülmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector