Hızlı cevap: Endemik Bitki En Çok Hangi Bölgede?

Hızlı cevap: Endemik Bitki En Çok Hangi Bölgede?

Endemik türler, Türkiye’nin hemen hemen her bölgesine dağılıyor. Ancak, en fazla oranda görüldüğü bölgeler Akdeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Karadeniz bölgeleri. Endemik bitkilerilerin en çok yaşadığı şehir ise Antalya.

Endemik Bitki Türkiye’de en çok nerede?

Endemik bitkiler arasında bulunan Sığla ağacı Türkiye ‘de en sık Muğla ve Fethiye civarlarında görülür.

Türkiye’de endemik bitki neden fazla?

Türkiye ‘de bitki çeşitliliğinin fazla olmasının başlıca nedenleri farklı yeryüzü şekilleri, aynı anda farklı iklimlerin yaşanabilmesi, toprak çeşitliliği, konumu, floristik yapısı ve insan etkileridir.

Türkiyedeki endemik bitkiler nelerdir?

İşte türleri yalnızca Türkiye’de görülen bitkiler;

 • Yalnızca Türkiye’de yetişen 16 endemik bitki türü
 • Anadolu Glayölü
 • İstanbul Kardeleni.
 • Zambakgiller.
 • Kapadokya Soğanı
 • Antalya Çiğdemi.
 • Van Ters Lalesi.
 • Çan Çiçeği.

Türkiye’de kaç tane endemik bitki vardır?

Türkiye ‘de, yaklaşık 10.000 bitki türü yetişir. Bu bitki türlerinin yaklaşık 3.000’i ise Türkiye ‘ye endemiktir. Bu özelliği ile Türkiye, tüm Avrupa’dakinden daha fazla endemik bitki türüne sahiptir.

Endemik Bitki Nedir Nerelerde Bulunur?

Türkiye’de görülen bazı endemik bitki türleri;

 • Göller Yöresi -> Kasnak Meşesi.
 • Muğla – Köyceğiz -> Sığla Ağacı
 • Yozgat – Kastamonu – > İspir meşesi.
 • Teke Yarımadası ve Datça -> Datça hurması
 • Istıranca Dağları (Yıldız Dağları) -> Istıranca meşesi.
 • Kazdağı -> Kazdağı Köknarı
You might be interested:  Gül Tırnak Nasıl Törpülenir?

Istranca Meşesi nerede bulunur?

Türkiye’de Marmara bölgesinde Yıldız Dağları’nda ve Batı Karadeniz’de bulunur.

Endemik bitki neden olur?

Endemikler, iklim değişmelerinde ve izolasyon koşullarında oluşur. Daha önce geniş alanlara yayılmış bir tür, iklim değişimi sonucu, ekolokik özelliklerine uygun belli bir yere çekilerek yaşamını sürdürmeye devam eder.

Endemik bitkiler ne işe yarar?

Endemik tür kelime anlamıyla alanları belirli bir ülke veya bölgeye ait, yerel ve ender bulunan olarak tanımlanmaktadır. Latince endemos kelimesinden gelir ve “yerli” anlamındadır. Bu bitkiler ilaç, gıda, parfüm ve kozmetik sanayiinde kullanılmaktadırlar.

Hangi özelliğe sahip olan yerlerde bitki örtüsünün gelişmesi zordur?

Sıcak ve nemli yerlerde yetişen bitki örtüsü gür ve zengin türlere sahiptir. Ancak kurak ve soğuk yerlerde yetişen bitki türleri az sayıdadır. Böyle yerlerde yetişen bitkiler seyrek ve cılızdır.

Endemik tür en fazla nerede?

Toros dağlarının batı ve orta kesimleri, İç Anadolu ile Doğu Anadolu arasındaki geçiş alanları endemizm açısından en zengin yerlerdir. Bolkar dağları 305, Erciyes dağı 190, Amanos dağları 250, Kaz dağları 70 endemik takson barındırır.

Endemik form nedir?

Endemik, alanları belirli bir ülke veya bölgeye ait, yerel, ender ve çok ender bulunan türler. Latince endemos (indigenous) kelimesinden gelir ve yerli anlamında kullanılır. Endemik alan; bir ada, bir yarımada veya bir dağ olabileceği gibi birkaç metrekarelik alanlar da olabilir.

Sığla Hangi bitki örtüsü?

Yüzyıllardır Köyceğiz civarında boy veren sığla ağacı (liquidambar orientalis miller) Anadolu’nun en eski ağaçlarından. Doğu Akdeniz kökenli bir tür olan bu ağaç, Türkiye’nin güneybatı bölümünde Çine Çayı, Datça, Köyceğiz, Fethiye arasında yetişiyor.

Türkiye florasında kaç familya bulunmaktadır?

Türkiye ‘de yetişen çiçekli bitki türleri 145 familya içinde toplanmıştır. Bu familyalar arasında tür sayısı bakımından en zengin familya Compositae (Toplu çiçekgiller)’dir. Leguminosae (Baklagiller) ikinci, Gramineae (Buğdaygiller) ise üçüncü sırayı almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector