Hızlı cevap: En Fazla Endemik Bitki Hangi Bölgede?

Hızlı cevap: En Fazla Endemik Bitki Hangi Bölgede?

Endemik türler, Türkiye’nin hemen hemen her bölgesine dağılıyor. Ancak, en fazla oranda görüldüğü bölgeler Akdeniz, Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Karadeniz bölgeleri. Endemik bitkilerilerin en çok yaşadığı şehir ise Antalya.

Türkiyede endemik bitki türü en fazla hangi bölgede?

Toros dağlarının batı ve orta kesimleri, İç Anadolu ile Doğu Anadolu arasındaki geçiş alanları endemizm açısından en zengin yerlerdir.

Türkiye’de endemik bitki neden fazla?

Türkiye ‘de bitki çeşitliliğinin fazla olmasının başlıca nedenleri farklı yeryüzü şekilleri, aynı anda farklı iklimlerin yaşanabilmesi, toprak çeşitliliği, konumu, floristik yapısı ve insan etkileridir.

Endemik tür en çok hangi bölgede?

Endemik tür sayısı bakımından en zengin cins ise 233 tür ile Astragalus (Geven)’dir. Bu cinsin endemizm oranı oldukça yüksek olup % 59,6’dır. Bunun nedeni bu cinse ait endemik türlerin çoğu Doğu Anadolu Bölgesinin yüksek dağ bölgesinde yetişmesidir.

En fazla endemik tur nerede?

Zelanda’yı %80,9 endemizm oranı ile Madagaskar takip etmektedir. de endemik tür bakımından en zengin ülkelerden biridir.

Türkiye’de yetişen endemik bitki türleri nelerdir?

İşte türleri yalnızca Türkiye ‘de görülen bitkiler;

 • Yalnızca Türkiye ‘de yetişen 16 endemik bitki türü
 • Anadolu Glayölü
 • İstanbul Kardeleni.
 • Zambakgiller.
 • Kapadokya Soğanı
 • Antalya Çiğdemi.
 • Van Ters Lalesi.
 • Çan Çiçeği.
You might be interested:  Kaktüs Ne Zaman Büyür?

Endemik Bitki Nedir Nerelerde Bulunur?

Yalnızca Türkiye’de Yetişen Endemik Bitki Türleri

 • Kasnak Meşesi. En sık görüldüğü bölgeler Konya, Afyon, ısparta ve Kütahya illeridir.
 • Sığla Ağacı
 • İspir Meşesi.
 • Datça Hurması
 • Anadolu Glayölü
 • Ters Lale.
 • Eber Sarısı – Piyam.
 • Zambakgiller.

Türkiye’de kaç tane endemik bitki vardır?

Ülkemizde şimdiye kadar tanımlanmış 11.707 tane (13 tane kibritotu, 73 tane eğrelti, 42 tane açık tohumlu, 11.579 tane kapalı tohumlu) bitki türü var. Bunlardan 3649 tanesi endemiktir. Yani bu türler ülkemiz dışında dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmaz.

Endemik bitki neden olur?

Endemikler, iklim değişmelerinde ve izolasyon koşullarında oluşur. Daha önce geniş alanlara yayılmış bir tür, iklim değişimi sonucu, ekolokik özelliklerine uygun belli bir yere çekilerek yaşamını sürdürmeye devam eder.

Endemik bitkiler ne işe yarar?

Endemik tür kelime anlamıyla alanları belirli bir ülke veya bölgeye ait, yerel ve ender bulunan olarak tanımlanmaktadır. Latince endemos kelimesinden gelir ve “yerli” anlamındadır. Bu bitkiler ilaç, gıda, parfüm ve kozmetik sanayiinde kullanılmaktadırlar.

Endemik tür nedir örnek?

Endemik bitki türleri ve endemik hayvan türleri de bu tanım çerçevesinde belirli bir alanda yaşamını sürdüren bitkileri ve hayvanları ifade etmektedir. Örneğin, Kazdağları’nın Endemik Bitkileri dediğimizde bu bölgeye özgü olan ve başka bir bölgede varlığına rastlanmayan bitkiler ifade edilmektedir.

Endemik bitki türü nedir?

Endemizm, bulunduğu bölgenin ekolojik şartları yüzünden yalnızca belirli bölgede yaşayan/yetişen, dünyanın başka yerinde yaşama/yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü hayvan/ bitki türüdür. Latince endemos kelimesinden gelir ve “yerli” anlamında kullanılmaktadır.

Istranca Meşesi nerede bulunur?

Türkiye’de Marmara bölgesinde Yıldız Dağları’nda ve Batı Karadeniz’de bulunur.

Türkiye’de relikt bitkiler nerelerde görülür?

Endemik bir türdür. Kütahya, Konya, Afyon, Isparta, Eğirdir yörelerinde bulunur. 1300-1800 m yükseltilere kadar çıkabilir. Datça Hurması, Datça Yarımadasında batı-doğu yönünde uzanan sıradağların kuzey ve güney aklanlarında olmak üzere, iki ayrı yörede bulunmaktadır.

You might be interested:  Hızlı cevap: Astıma Hangi Bitki Iyi Gelir?

Sığırkuyruğu endemik mi?

Özellikleri. Otsu ve iki yıllık bir bitki türü olan Ankara sığırkuyruğu; Türkiye’ye endemik bir canlı olup sadece Orta Anadolu’da, Ankara ve Eskişehir civarlarında yetişir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector