Hızlı cevap: Çoban Çantası Nasıl Bir Bitki?

Hızlı cevap: Çoban Çantası Nasıl Bir Bitki?

Tek yıllık bir bitki olan çobançantası, otsu bir bitki olmasına rağmen dimdik ve uzun gövdesi, kalp şekline benzer şekildeki meyve keseleri ve güzeller güzeli çiçekleriyle dikkat çekiyor. Boyu 50-60 santimetrelere dek çıkabilen bu otsu bitki, hem kuraklığa hem de soğuğa dayanıklı olmasıyla da şaşırtıyor.30 apr. 2018

Çoban çantası kimler kullanamaz?

Bünyesi hassas olanların ve özellikle alerjik reaksiyonlara yatkın olanların çoban çantası kullanması önerilmez. Hamile ya da emzirme durumundaki kadınların çobançantası bitkisinden kesinlikle uzak durması ve tüketmemesi gerekmektedir.

Çoban çantası otu nerede bulunur?

Latince adı ‘Capsella bursa pastoris’ olan Çobançantası, turpgiller familyasındandır. Anavatanı Akdeniz havzasıdır. Ülkemizde Ege, Trakya, Akdeniz ve Anadolu bölgesinde yetişir.

Çoban çantası otu ne işe yarar?

 • Skorbüt rahatsızlığına karşı kullanılır.
 • C-vitamini içerir.
 • Demir, Kalsiyum, Fosfor ve Potasyum açısından oldukça zengindir.
 • Kanamayı durduran en önemli etken maddedir.
 • Adonitol, diğer adıyla rubitol hücre membranının stabilitesinde çok güçlüdür.
 • Periferik-nöropati ağrılarına karşı da iyi bir çözümdür.

Çoban çantası nasıl bir şeydir?

Bitkinin Diğer Özellikleri Sindirim sisteminin çalışmasını hızlandıran Çoban Çantası, bağırsakla ilgili sorunu olanlar için faydalı bir bitkidir. Kabızlığa neden olan etkenleri ortadan kaldırıyor ve bağırsak kurumasını engelliyor. Tansiyon, adet kanaması ve benzeri birçok sağlık probleminde düzenleyici role sahiptir.

You might be interested:  Hızlı cevap: Bitki Hücresinde Ara Lameli Kim Oluşturur?

Çoban çantası nasıl kullanılır?

Eğer çobançantası çayı yapmak istiyorsanız 1 su bardağı kaynatılmış suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar çobançantası bitkisi ekleyip 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin, ardından çayı süzüp içinden çobançantası bitkisini ayırarak afiyetle için. Günde 2 bardaktan fazla içmemeniz gerektiğini unutmayın.

Çoban çantası bitkisi Basurda nasıl kullanılır?

Çobançantası kürü nasıl yapılır? Kürü için suyun içerisine çobançantası bitkisi kıyılarak atılır ve 8 saat kadar bekletilir. 8 saatin ardından elde edilen ve süzülen karışım gün içerisinde taze bir şekilde tüketilir. Elde edilen kürden yararlanılarak, pamuk ile emilerek basur olan bölgeye sürülür.

Çoban çantası hangi mevsimde olur?

Çobançantası ocak ayından aralık ayına kadar çiçek açar ve tohum döker.

Çoban çantasının diğer adı nedir?

Kuraklığa ve soğuğa dayanıklı olan çoban çantası, kalp şeklindeki meyve keseleri ve küçük çiçekleri ile tanınıyor. Boyu 50-60 santimetreye çıkabilen çoban çantası, halk arasında ‘çıngıraklı ot, kuşkuş otu ve medik’ isimleriyle de biliniyor.

Çoban çantası aç karnına içilir mi?

Çoban Çantası Bitkisi Kullanımı: kadar bitki bir su bardağı (200-250ml) kaynamış, sıcak su içine katılır. Demlenmesi için 5-10 dakika kadar beklenir. Demlendikten sonra süzülür. Günde 3-4 defa tercihen aç karına ılık olarak içilir.

Aslan pençesi otu neye iyi gelir?

Aslan Pençesinin Diğer Faydaları:

 • İçeriğindeki elementler ve yüksek orandaki meyve asidi sayesinde iyi bir idrar söktürücüdür.
 • Cinsel iktidarsızlığı ortadan kaldırır.
 • Cinsel hastalıkların önüne geçer.
 • Diş, dil ve damak sağlığını korur.
 • Afrodizyak etkisi vardır, cinsel hazzı artırır.

Çoban Çökerten Otu Nasıl Kullanılır?

1 su bardağı kaynamış suyun içine yalnızca bir çay kaşığı çoban çökerten tohumu ekledikten sonra 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonrasında çayı süzerek tüketebilirsiniz. -Günde bir bardak çoban çökerten çayı içilmelidir. -Hazırlanan çayı kür olarak da tüketebilirsiniz.

You might be interested:  Sıklıkla sorulur: Panik Atağa Hangi Bitki Çayı Iyi Gelir?

Çoban Çökerten neye faydası var?

Kas gücünü arttırdığı gibi, vücut dayanıklılığı da arttırır. Kullananlara ruhsal ve duygusal açıdan zindelik verir. Erkeklerde beyinden hipofiz bezinden salgılanan testosteron hormonunu arttırır, andropozun etkilerini azaltır. Erkeklerde prostat iltihabını önler ve prostat gelişiminin olmamasını sağlar.

Altın otu ne işe yarar?

 • Prostata iyi gelir.
 • Mide ve sindirim dostu olan altın ot, mide ekşimesi, mide yanması, gastrit gibi sorunları giderir. Mide özsuyunu artırır.
 • Basura iyi gelir.
 • Böbrek kumu ve taşının vücuttan atılmasını sağlar.
 • Altın ot çayının idrar söktürücü özelliği vardır.

Civan perçemi çayı neye iyi gelir?

Bağırsakları çalıştırır, kabızlığa karşı etkilidir. Civanperçemi çayı soğuk kış aylarında, grip, nezle ve öksürüğe karşı etkili olmaktadır. Ateş düşürücü ve balgam söktürücüdür. Migren ağrılarını giderir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector