Fesleğen Toprağı Nasıl Olmalı?

Fesleğen Toprağı Nasıl Olmalı?

Fesleğen, humus bakımından zengin topraklarda daha rahat bir şekilde yetiştirilir. Bu nedenle toprak seçiminde torflu toprakları tercih etmelisiniz. Eğer bu konuda yeterince bildi sahibi değilseniz yapı marketlerden ya da çiçekçilerden ‘bitki/çiçek toprağı’ şeklinde toprak alabilirsiniz.

Fesleğen nasıl toprak sever?

2. Adım

  1. Fesleğen fidesini geniş bir saksıya almanız gerekir. Bunun için öncelikle fesleğene uyum sağlayan toprağı seçmelisiniz.
  2. Fesleğen, mineral açısından zengin ve besleyici toprakları sever.
  3. Suyu geçirme özelliğinin de olması gerekir.
  4. Fesleğenin toprağı humuslu ve mineralli olduğunda, verimli sonuçlar alınır.

Fesleğen Güneşimi sever gölgeyi mi?

Fesleğen, ışık seven bir bitkidir. Bu nedenle fesleğen yetiştirmek için güneşi bol miktarda alan açık bir yer tercih etmek gerekmektedir. En az 4 saat güneş almalıdır.

Solmuş fesleğen nasıl canlandırılır?

Kurumuş fesleğenin kök kısmına buz koyun ve üzerine sıcak su dökün. Birkaç kez bu işlemi tekrarlayın. Bu şoklama yöntemi sayesinde bitkiniz tekrar canlanır.

Fesleğenin diğer adı nedir?

diye merak edenler sözlüğe baktıklarında bu bitkinin ballıbabagiller familyasından, Akdeniz ülkelerinde yetişen, yaprakları güzel kokulu, beyaz veya pembe çiçekli, bir yıllık ve otsu bir süs bitkisi olduğunu görürler. Fesleğen diğer adı ile yani reyhan olarak da anılır, özellikle Anadolu’da bu şekilde isimlendirilir.

You might be interested:  Okurlar soruyor: Bitki Bitleri Nasıl Yok Edilir?

Fesleğen bahçeye dikilir mi?

Öncelikle fesleğeni saksıda yetiştirecekseniz Mart ayında ekmeniz gerekir. Eğer bahçede yetiştirecekseniz Mayıs ayında ekmek idealdir. Fesleğeni bahçede yetiştirecekseniz bezelye ve salatalardan uzak tutmanız gerekir. Ayrıca bahçenizde domates varsa, fesleğeni domatesin yan taraflarına ekebilirsiniz.

Reyhan bitkisi güneşi sever mi?

– Reyhan bitkisinin toprağı bol besine sahip olmalıdır. – Kokusu ve aroması adına güneşli bir ortamda tutmak önemlidir. – Reyhan güneşin yanı sıra rüzgarı sever. – Reyhanın sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve yetişmesi adına haftada bir defa kesme işlemi yapılmalıdır.

Top Reyhan nasıl yetiştirilir?

Reyhan Nasıl Yetiştirilir?

  1. Reyhan saksını mutlaka güneş alan bir yere bırakın. Günde en az 4 saat güneş alması gerekmektedir.
  2. Reyhan su sevmemektedir.
  3. Reyhanı sularken çok fazla yapraklara değdirmeden kökleri sulaya özen gösterin.
  4. Reyhan fidelerini aralıklı olarak ekmeye özen gösterin.

Fesleğen neden ölür?

Burada en önemli nokta fesleğen bitkisinin toprağının tamamen kuru olmasıdır. Fesleğen bitkisini haftada bir kez sulamak yeterli olur. Fakat suyu bol verilmelidir. Toprağı nemli fesleğene tekrar su vermek bitkiyi aşırı sudan çürütüp kurutmaya neden olacaktır.

Fesleğenim çürüdü ne yapmalıyım?

(püf noktası: toprağın yüzeyi kuruduğunda sulayın) Eğer fesleğeniniz sararmaya başlarsa bu fazla sulama işaretidir. Kurumaya başlaması ise az su verdiğinizi gösterir. Fesleğenin yapraklarını sulamayın, bitkinin dibinden doğru su verin.

Fesleğenin ömrü ne kadar?

Genel özellikleri. Tek yıllık, otsu bir bitki olan Ocinum basilicum (fesleğen) mini çalı ve küçük çalı formlarında gelişse de ömrü ilkbardan en fazla kışa kadardır.

Fesleğen çiçeği sinekleri kovar mı?

Fesleğen, aynı zamanda iyi bir sivrisinek kovucudur. Aktardan alacağınız fesleğen tohumlarını kapı ve pencerelerinizin önünde bir saksıya veya kap içine ekin. Eğer tohumdan yetiştirmeyi bekleyemeyecek kadar aceleciyseniz artık her pazarda bulabileceğiniz fidelerini alıp saksılara dikebilirsiniz.

You might be interested:  Gül Yaprağı Nasıl Kurutulur?

Fesleğen ve reyhan aynı şey mi?

Reyhan ballıbabagiller ailesinden olup, diğer adıyla fesleğen olarak bilinir. Yeşil yâda kuru olarak tüketilen fesleğen sağlık açısından faydalıdır. Ilıman iklimlerde yetişir, beyaz-pembe arası çiçek açar ve kendine özgü hoş kokusu olan yapraklara sahip bir bitkidir.

Fesleğenin kokusu nasıl?

Fesleğen kokusu faydalarının en dikkat çekeni öncelikle salgıladığı ağır ve mayhoş kokunun sinekleri bulunduğu ortamdan uzaklıştırmasıdır. Bu sayede evinizde hiç bir kimyasal kullanmadan fesleğen çiçeği ile sinekleri yaz aylarında engelleyebilirsiniz.

Latince fesleğen ne demek?

Ocimum basilicum

L., Sp. Pl. 1: 597 (1753). Fesleğen (Ocimum basilicum), ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından tek yıllık ve genellikle ılıman bölgelerde yetişen bir bitki türüdür.

Fesleğen bakımı nasıl yapılır?

FESLEĞEN Bakımı Nasıl Yapılır? Güneyasya özellikle Hindistan kökenli olan fesleğen tropik ve ılıman bölgelere yayılmıştır. Bugün daha çok Fransa, İtalya ve İspanya’da kültürü yapılmaktadır. Fesleğen denince en tanınanı (Ocimum basilicum) çok küçük yapraklı ve çok sık dallı top fesleğendir. Avrupa’da Yunan reyhanı denir (Greek basil).

Fesleğen bitkisi ne demek?

Fesleğen denince en tanınanı (Ocimum basilicum) çok küçük yapraklı ve çok sık dallı top fesleğendir. Avrupa’da Yunan reyhanı denir (Greek basil). Boyu ortalama 15cm’dir.Fesleğen bitkisi fazlaca dallanıp budaklandığı gibi çiçekleri de çok bol olur.

Fesleğenlerin rengi, rengi ve rengi değişir.?

Fesleğenler genelde yazın ortasında beyaz çiçekler açar.Sapın ucunda bulunana çiçekler genellikle altısı birarada bulunan başak görünümündedir. Alt kısmında başaktaki çiçek seyrek, üst kısmındakiler sıktır. Taç yapraklar beyaz veya pembe renklidir. Meyvesi yumurta şeklinde uzunumsu eliptik şekle kadar değişir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector