Fesleğen Hangi Ortamda Yetişir?

Fesleğen Hangi Ortamda Yetişir?

Fesleğeni ekmek için humus bakımından zengin, torflu toprak tercih edin. Fesleğeni mutlaka güneş ışığı alan ortamlarda yetiştirin. Fesleğen güneş ışığını sevdiği için, pencere kenarları, bahçe ve teras gibi güneş alan yerlerde yetiştirmeye özen gösterin.

Fesleğen Güneşimi sever gölgeyi mi?

Fesleğen, ışık seven bir bitkidir. Bu nedenle fesleğen yetiştirmek için güneşi bol miktarda alan açık bir yer tercih etmek gerekmektedir. En az 4 saat güneş almalıdır.

Fesleğen soğuğa dayanıklı mı?

Fesleğen için en iyi ortam bahçe ve balkon olacaktır. Ama dış ortamda bulunan fesleğenin kesinlikle soğuk ve rüzgardan korunması gerekir soğuk ve rüzgar fesleğen bitkisini olumsuz etkileyip sararmasına neden olur.

Fesleğen hangi mevsimde olur?

Saksıda yetiştirilecek fesleğenin tohumları, mart ayında ekilebilirken bahçe fesleğenlerinin tohumlarının mayıs ayında ekilmesi öneriliyor. Tarla ve sera üretiminde de benzer koşullar geçerli. Yaklaşık bir hafta içinde köklenmeye başlayan fesleğenler yaz mevsimi boyunca hasat edilebiliyor.

Fesleğen tek yıllık mı?

Ana yurdu Güney Asya olan bu bitki, yılda bir kez yetiştirilebilir. Evde kolaylıkla yetişebilen güzel kokulu bitkiler arasındadır. Fesleğen Nedir? Genellikle ılıman bölgelerde yetişen fesleğen, tek yıllık bitkiler gurubunda bulunur.

You might be interested:  Cam Güzeli Çiçeği Toprağı Nasıl Olmalı?

Fesleğen güneş ister mi?

Fesleğenlerinizi mutlaka güneş gören yerlerde yetiştirmelisiniz. Güneş ışığını seven bir bitki olan fesleğen için cam kenarları, pencere pervazları, balkonlar ve teraslar uygun olacaktır.

Fesleğen Solunca ne yapılır?

Fesleğenin yaprakları kurumaya başlarsa, bu durum yeteri kadar su vermediğinizi gösterir. Aynı şekilde toprak yüzeyi kuruduğunda da bitkinize su vermeniz gerekir.

Kışın fesleğen olur mu?

Fesleğen denince en tanınanı (Ocimum basilicum) çok küçük yapraklı ve çok sık dallı top fesleğendir. Fesleğenler kış gelince kurur. Ömürleri ilkbahardan sonbahar sonuna kadardır. Fesleğenler açık havayı ve güneşi severler yani dışarıda durmaları gerekir.

Fesleğen çiçeğinin ömrü ne kadar?

Tek yıllık, otsu bir bitki olan Ocinum basilicum (fesleğen) mini çalı ve küçük çalı formlarında gelişse de ömrü ilkbardan en fazla kışa kadardır.

Fesleğen her mevsim yetişir mi?

Ocimum türü ve tek yıllık bitkidir. Ilıman bölgelerde yetiştirilir. Ülkemizde hemen her yerde yetiştirilebilinir. Aromatik bir bitki olan fesleğenler yaz mevsiminde çicek açar.

Yaş fesleğen nerelerde kullanılır?

Taze fesleğen denildiği zaman elbette ilk akla gelen kullanım alanı pesto sosu olacaktır. Pesto sosunun bir adım ötesinde ise bizi başka bir dünya bekler. Taze fesleğenle demlenmiş zeytinyağı yapabilirsiniz ya da taze fesleğeni yaz salatalarınızın içine ekleyebilirsiniz.

Fesleğen nedir ne için kullanılır?

Kuru fesleğen en çok kırmızı ve beyaz et yemeklerinde kullanılır. Et, fesleğenle marine edildikten sonra daha lezzetli bir hale gelir. Bunun dışında ana yemeklerde ve sos yapımında sık sık tercih edilir. Domates sosuna az miktarda eklenen fesleğen, Akdeniz esintilerini mutfağınıza taşır.

Fesleğen sigarayı bıraktırıyor mu?

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre sigarayı doğal yöntemler ile bırakmanın en kesin ve sağlam yolu fesleğen yaprağından geçiyor. Gün içerisinde 3 defa fesleğen yaprağı çiğnemek sigarayı bırakmada önemli ölçüde fayda sağlıyor. Bu aynı zamanda kansere ve ağız yaralarına karşı da koruyor.

You might be interested:  Göbeği Hangi Bitki Eritir?

Fesleğen diğer adı ne?

diye merak edenler sözlüğe baktıklarında bu bitkinin ballıbabagiller familyasından, Akdeniz ülkelerinde yetişen, yaprakları güzel kokulu, beyaz veya pembe çiçekli, bir yıllık ve otsu bir süs bitkisi olduğunu görürler. Fesleğen diğer adı ile yani reyhan olarak da anılır, özellikle Anadolu’da bu şekilde isimlendirilir.

Fesleğen ve reyhan aynı mı?

Reyhan ballıbabagiller ailesinden olup, diğer adıyla fesleğen olarak bilinir. Yeşil yâda kuru olarak tüketilen fesleğen sağlık açısından faydalıdır. Ilıman iklimlerde yetişir, beyaz-pembe arası çiçek açar ve kendine özgü hoş kokusu olan yapraklara sahip bir bitkidir.

Hangi türde fesleğen yetiştirilir?

Lamiaceae ailesine ait Ocimum çeşitleri Türkiye’de fesleğen veyahut reyhan adıyla bilinir. Dünyanın her yerinde 60’tan fazla türe sahip olan fesleğen Asya, Afrika ve Amerika’da doğal olarak yetişen nane ve kekiğin akrabası, tek senelik bir bitki olarak bilinir.

Hangi renkte fesleğen kokusu vardır?

Tatlımsı kokuya sahip fesleğen tiplerinin aynısından reyhan tipleri de var. Mesela mor yapraklı ya da mini yapraklı çeşitlilikler reyhanlarda da fesleğenlerde de var. Yemeklere katıldığında kokusu reyhan kadar kalıcı etkiye sahip değildir. Bu yüzden yemek piştikten sonra üzerine fesleğen doğranır.

. . Fesleğen ne demek?

Türkçede genelde kullanılan adı fesleğen dir. Bazı yörelerde sadece reyhan derler ve fesleğen adını bilmezler. Ege’de fesliken denir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector