Defne Isminin Anlamı Ne?

Defne Isminin Anlamı Ne?

Defne ismi, mitolojik anlatılardan hareketle güzel, iyi ahlaklı genç kız anlamındadır. Güzellikle birlikte iffet, temizlik ismin çağrıştırdığı anlamlardır. Bu isim sağduyuyu, iradeyi ve insani değerlere sıkıca bağlanmayı ifade etmektedir.

Defne Kuran ı Kerim’de geçiyor mu?

Defne, Kur’an-ı Kerim’de herhangi bir ayette yer almamıştır. Antik çağlardan günümüze kadar ulaşmayı başaran bu isim taşıdığı güzel anlam ve özellikleri sayesinde sıkça tercih edilmektedir.

Defne ismi islama uygun mu?

Defne ismini kullanmakta dinen de herhangi bir sıkıntı yoktur yani caizdir.

Defne diye isim olur mu?

Kız isimlerinden olan Defne, TDK’nın kişi adları sözlüğünde yer alıyor. Yunanca kökenli olan bu ismin anlamı, TDK’nın kişi adları sözlüğünde defnegillerden, yaprakları güzel kokulu, kış yaz yeşil kalan bir ağaç olarak belirtiliyor. Bazı aileler isim seçiminde o adın Kur’an’da geçmesini de önemseyebiliyor.

Defnenin diğer adı nedir?

TDK’ya göre anlamı: Defnenin anlamı Türk Dil Kurumu’nun (TDK) Güncel Türkçe sözlüğünde şu şekilde yer alır: İsim, bitki bilimi, (de’fne), Rumca Defnegillerden, yaprakları güzel kokulu ve yaz kış yeşil olan bir ağaç, develik (Laurus nobilis).

Lina ismi kuranda geçiyor mu?

Lina, Kur’an-ı Kerim’de yer alan Haşr suresinin 5. ayetinde geçmektedir. Lina, burada yumuşak hurma ağacı anlamını taşımaktadır.

Lina ne anlama gelir?

Zeytin tacını ifade etmektedir. Eski Yunan içerisinde olimpiyat oyunları kapsamında kazananlara verilebilen, zeytin ağacı dallarından veya yapraklarından elde edilen taçtır. Bir diğer anlamı ise Kuran içerisinde geçen Lina isminin anlamı ise hurma fidesi şeklinde olmaktadır.

You might be interested:  Okurlar soruyor: Mitoz Bölünmenin Sitoplazma Bölünmesi Kısmı Bitki Hücrelerinde Nasıl Gerçekleşir?

Defne Türk ismi mi?

Defne ismi Yunan kökenli bir addır. Yunancadan Türkçeye geçmiş olan bu isim çok eski zamanlardan günümüze kadar ulaşmış özel adlar arasında yer alıyor. Türk Dil Kurumu açısından ele alındığında Defne adı ‘Yaprakları güzel kokulu, kış yaz yeşil kalan bir ağaç’ şeklinde yer almaktadır.

Derin Kuranda var mı?

Türkçe kökenli olan isim Kuran’da geçmiyor. Yine de isim çocuklara koyulabiliyor. Bu nedenle Derin, caiz isimler arasında yer alıyor.

Defne Arapça mı?

Yunanca kökenli olan Defne ismi, masumiyeti ve saf güzelliği temsil etmektedir.

Türkiye’de kaç tane Defne ismi var?

Dünyaya gelen 1 milyon 180 bin 840 bebekten, erkeklerden 8 bin 816’sına ‘Yusuf’, 7 bin 713’üne ‘Eymen’, 6 bin 857’sine ‘Miraç’, kız bebeklerden de 13 bin 420’sine ‘Zeynep’, 8 bin 586’sına ‘Elif’, 6 bin 886’sına ‘Defne’ ismi verildi.

Defne isimli bebekler nasıl olur?

Defne isminin karakter özellikleri

 • Uysal ve aile yaşamına düşkündür.
 • Hem iyi huylu hem de çalışkandır. Bu sebeple, aşamayacağı zorluk yoktur.
 • Akıllı ve yeteneklidir; ama duygusallığının kurbanı olmaya da çok yatkındır. Kurnaz yapısına rağmen, çabuk aşık olup kandırılabilir.
 • Hem iyi huylu hem de çalışkandır.
 • Yunanca Defne ne demek?

  Dafne (Yunanca: Δάφνη, anlamı ‘defne’), Yunan mitoloji karakteri.

  Merve ne anlama gelir?

  Merve ismi İslam alemi için cennette yükseklik anlamına geliyor. Ayrıca Mekke yakınlarında Safa dağının karşısındaki kırmızı renkli tepenin ismi de Merve’dir. Hacılar Merve ile Safa arasında 7 defa gidip gelirler yani Sa’y ederler. Merve ismi Kuran’ı Kerim’de de geçmektedir.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector