Çilli Begonya Toprağı Nasıl Olmalı?

Çilli Begonya Toprağı Nasıl Olmalı?

Begonya maculata toprak karışımı organik maddelerce zengin, humuslu, suyu bünyesinde tutmayan, taneli, geçirgen özellikte olmalıdır.

Begonya toprağı nasıl olmalı?

Doğrudan saksı çiçeği olarak aldığınız begonya bitkinizi ise eve geldikten sonra ona uygun boyutta bir saksı ve toprakla buluşturmanız gerekir. Burada seçmeniz gereken toprak türü humuslu ve lifli toprak olmalıdır. Eğer toprağınız lifli değilse içine bir miktar kum karıştırmanız gerekebilir.

Begonya nasıl toprağı sever?

Toprak: Mineral açısından yüksek olan toprakları çok sever. Bu nedenle humuslu topraklar begonya için ideal olacaktır.

Çilli begonya hangi toprakta yetişir?

Güvenilir sağlıklı toprağı olan bir bahçenin humuslu toprağı veya süs bitkisi toprağı, çilli begonya yetiştiriciliğinde kullanılmaktadır. Köklerinin çürümesini önlemek amacıyla, yetiştirildiği saksı toprağına 1/4 oranında ponza taşının karıştırılması yararlı olmaktadır.

Çilli begonya neyi sever?

Aydınlık ortamı sever ama direk güneş ışığıyla da temas etmemeli. Fazla güneş ışığı yapraklarının kurumasına neden olabilir. Kış mevsiminde de sabahları kısa süre güneş ışığı alması yeterli olacaktır. Çiçeğinizin toprağı nemli olmalı.

Rex begonya toprağı nasıl olmalı?

Toprak ve saksı

3 ölçü salon bitkilerine özel torf toprak + 1 ölçü dere kumu + 1 ölçü ponza taşı. Hepsini karıştırın. Hatta begonyanızı dikerken toprağın içine az sayıda ceviz kadar sert kireç taşı parçalarını rastgele yerleştirin. Reks begonyası dikmek için fazla derin olmayan geniş saksı kullanın.

You might be interested:  Hamileler Hangi Bitki Çayını Içemez?

Solan Begonya nasıl canlandırılır?

Begonya çiçeği dallarının üzerindeki çiçekler solup geçtikten sonra bitkimizin bir daha çiçek açması için solan yaprakları kesilerek budanmalı ve kesilen bölgenin içine hava akımının girmesine engel olmak için, üzeri kapatılmalıdır.

Gardenya güneşi sever mi?

Gardenyanın yaprakları hassas olduğu için rüzgardan korumanız önerilir. Sert rüzgarlar bu çiçeğin yapraklarına zarar vererek ömrünü azaltır. Sabah güneşini çok seven gardenya sabahın ilk ışıklarında aldığı güneş ışığı sayesinde daha iyi büyür. Bu nedenle bitkiyi güneş gören bir köşeye almanız tavsiye edilir.

Begonya çiçeği neden çürür?

Kök çürümesi problemi ve sulama

Rizom gövdeli ev begonyalarında çürümeler yanlış toprak ve yanlış sulama yüzünden ve bir de bitki besinini yanlış usulde vermekten dolayı olur. Sulama tarzı çok önemlidir. Toprakta kaydadeğer bir kuruma olmadıkça bekleyin. Sulama gerektiği zaman bolca su kullanın.

Begonya çiçeği suyu sever mi?

– Begonya çiçeği suyu seven yapıya sahiptir. Bu sürekli sulanması gerektiği anlamına gelmez. Toprağının az bir neme sahip olması yeterlidir. 2 günde bir sulama ideal olacaktır.

Begonya çiçeği nerede yetişir?

Hemen hemen her sıcaklıkta yetişir. Yaprak türünde olan begonyaların gelişimi için ideal sıcaklık 15 – 18 derece arasıdır. Begonya gölge veya yarı gölge ortamlarda bulunmayı sever. Güneş ihtiyacı minimuma yakındır.

Çilli begonya balkonda yetişir mi?

Bakımı oldukça kolay. Evinizin salonlarında, iş yerlerinizde, ofisinizde hatta balkon ve teraslarınızda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz çok güzel bir bitki. Bakımı sizi hiç yormayacak. Çilli begonya nem seven bir bitki.

Çilli begonyanın yaprakları neden küflenir?

Külleme hastalığına neden olan etmen, kışı yapraklar üzerinde geçirmesidir. İlkbaharda uygun koşulları bulması halinde bitkilere yeniden bulaşır. Hastalığın yayılması, orantılı nem ve sıcaklığa bağlı olarak değişir.

You might be interested:  Açelya Çiçeği Hangi Mevsimde Açar?

Salon çiçeklerinin bakımı nasıl yapılır?

Çiçeklerin tek istekleri doğru bir yer ve doğru zamanda verilen sudur. Salon bitkilerinin günlük bakımlarını yapabilmek için ihtiyacınız olan, su haznesi çok dar olmayan bir sulama kabı, yapraklarını nemlendirmek için bir sprey kutusudur. Hafta da 1-2 kez sulayıp, aydınlık yerlerde muhafaza etmeniz yeterlidir.

Peygamber kılıcı bakımı nasıl yapılır?

KILIÇ ÇİÇEĞİ (PEYGAMBER KILICI) BAKIMI

Kılıç çiçeği, çok suyu sevmediği için yaz aylarında hafta 2-3 kez, kış aylarında 15 günde 1 kez sulanması önerilmektedir. Daha çok salon ve ofis gibi kapalı alanlarda yetiştirilen kılıç çiçeğinin rüzgarlı ve soğuk ortamlardan uzak tutulması gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector