Yumrulu Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Yumrulu Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Kocaman çiçekli ve güzelliğiyle nadir bulunan yumrulu begonyalar genellikle kök sürgünü ayrılmasıyla ve çelikle çoğaltılır. Çiçek budaması sadece bunların yeni köklendirilmiş fidelerinde ilk yılda gerekiyor.

Yumrulu begonya yapraktan nasıl çoğaltılır?

Suda köklendirme: Bu yöntem ile bitkiden bir dal alınır ve suyun içinde bekletilir. Yaklaşık 1 ay içinde suyun içinde bekleyen köklerde büyüme meydana gelir. Kökleri büyüyen begonya yaprağı istenilen saksıya aktarılır.

Yumrulu begonya ne zaman çiçek açar?

Yumru soğanını mart ayında humuslu bir toprağa, çukur kısmı üstte kalacak şekilde dikin. Haziran ayında çiçekler açmaya başlayacaktır. Çiçek açtığı dönemler boyunca yumrulu begonyalar daha fazla su ihtiyacı hisseder.

Yaprak Güzeli Begonya nasıl Çoğaltilir?

Gövdelerini birkaç parçaya bölmekle kolayca köklendirip çoğaltabilirsiniz. Tüm çeşitleri yaprak çeliğiyle üretime uygundur. Hafif serin ve nemli gece esintileri alırlarsa hızlı gelişirler.

Begonya Saksı nasıl olmalı?

Begonya bitkiniz büyüyüp serpildikçe onu daha büyük bir saksıya geçirmek isteyebilirsiniz. Ancak dikkat, begonya genel olarak küçük saksıları sevdiğinden çok büyük saksılar kullanmamalı, saksı değişimi sırasında sadece bir önceki saksının bir numara üyüğü olan bir saksıyı tercih etmelisiniz.

Begonya çiçeği tohumu ne zaman ekilir?

Tuberous begonyalar için ideal ekim zamanı kapalı mekânda Aralık ve Ocak aylarıdır. Semperflorens için Ocak ve Mart ayları arasında ekim yapılabilir. Tuberous varyeteleri tohum ekiminden ortalama 20 haftada ilk çiçeklerini açarlar.

You might be interested:  Hanımeli Nasıl Ekilir?

Begonya çiçeği suyu sever mi?

– Begonya çiçeği suyu seven yapıya sahiptir. Bu sürekli sulanması gerektiği anlamına gelmez. Toprağının az bir neme sahip olması yeterlidir. 2 günde bir sulama ideal olacaktır.

Begonya çiçeği ne zaman açar?

Begonya bitkisinin çiçekleri yaz döneminde açar ve pembe, kırmızı, turuncu, sarı beyaz gibi renklere sahiptir. Yaprakları ise yuvarlak, yer yer iri, yer yer küçüktür. Çiçeğin çok fazla dalı olmaz, sapları ise yumuşak ve etlidir.

Begonya çiçeği neden çiçek açmaz?

Kış aylarında çiçeğin bulunduğu ortam sıcaklığı 14 ile 15 derecenin altına düşmemelidir. Rüzgar çiçeğimizi salladığı için bitkinin sapında oynamalar ve toprağın köküne hava akımın girmesine sebep vermektedir. Buda çiçeğimizin ömrünü azalttığı gibi çiçeklerin yapraklarında sararma ve çiçeklerinde solmalara sebep verir.

Begonya çiçeği hangi ortamı sever?

Rutubetli ve serin toprakları sever. Çok renkli bir bitki olduğu için saksılarda, çiçek tarhlarında ve bordürlerde kolayca yetiştirebilirsiniz. Begonya yarı gölge ve güneşli ortamları tercih eder.

Begonya çiçeği neden yaprak döker?

ÇİLLİ BEGONYA NEDEN YAPRAK DÖKER? * Eğer begonya maculata bitkinizin çiçek ve yapraklarında dökülmeler meydana geliyorsa bu durumda önce yerini değiştirmelisiniz. Güneşe maruz kalmayacağı, aydınlık bir konuma yerleştirmeniz bitki sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Yaprağı güzel çiçeği balkonda yetişir mi?

Soğuk havayı sevmediği söylenilen yaprak güzeline soğuk iklimli şehirlerde uygun ortam sağladığınızda inanılmaz derecede verim alırsınız. Doğru ortam bol aydınlık, ortam sıcaklığı 10-17 derece aralığında ve havadar olmalıdır. Birçok kişi yaprak güzeline çay döküldüğünde renk değiştirdiğini söylemektedir.

Cam güzeli çiçeği bakımı nasıl yapılır?

– Cam güzeli çiçeği çok fazla su istemez, toprak kurudukça suyun verilmesi yeterlidir. – Cam güzeli çiçeği soğuktan etkilenen çiçekler arasındadır. Bu sebeple soğuktan korumakta fayda vardır. Özellikle kış aylarında soğuktan korunmalı tedbir alınmalıdır.

You might be interested:  Tavşan Kulağı Kaktüs Dikeni Nasıl Çıkar?

Begonya soğuğa dayanıklı mı?

-15 C’ye kadar soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Ancak aşırı soğuk olan yerlerde, kış aylarında -15 C’nin altındaki sıcaklıklara karşı korunmalıdır. Dondurucu soğukluk uzun sürerse veya daha soğuk olursa bitkide köklere kadar kuruma olabilir.

Rex begonya toprağı nasıl olmalı?

Toprak ve saksı

3 ölçü salon bitkilerine özel torf toprak + 1 ölçü dere kumu + 1 ölçü ponza taşı. Hepsini karıştırın. Hatta begonyanızı dikerken toprağın içine az sayıda ceviz kadar sert kireç taşı parçalarını rastgele yerleştirin. Reks begonyası dikmek için fazla derin olmayan geniş saksı kullanın.

Yaprağı güzel çiçeği çiçek acar mi?

Yaprak güzeli bitkisi çiçek açar mı? Yaprak güzeli bitkisi hem bu isim üzerinden hem de kolyos bitkisi olarak Türkiye’de yaygın şekilde bilinmektedir. Özellikle yaprakları üzerinden büyük bir beğeni toplayan bitki, aynı zamanda çiçek açma özelliğine sahiptir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector