Soru: Bahçe Domatesi Nasıl Yetiştirilir?

Soru: Bahçe Domatesi Nasıl Yetiştirilir?

Domatesleri birkaç kez az miktarda sulamaktansa derinleri bir kez bolca sulamak daha iyidir. Yaprakları ıslatmaktan kaçının, çünkü ıslak yapraklar hastalık kapmaya daha müsait olur. Büyüme mevsiminde bitkinin etrafını 2-3 kez gübreyle kaplamak sebzenizin gelişimini ve sağlığını artıracaktır.

Bahçede domates nasıl yetişir?

Tohum Ekimi Bunun için domates çekirdeklerini (tohumlarını), çok sıkı olmayan humuslu bir toprağa ekin. Söz konusu işlemi bahçenin bir köşesinde yapabilirsiniz. Çevrelediğiniz ufak bir alana domates çekirdeklerini atın ve daha sonra da üzerini ince bir toprak tabakası ile örtün.

En Güzel Domates nasıl yetiştirilir?

Domates tarlada ve saksıda yetiştirmek için uygun bir sebzedir. Domates fidesi ekildiği toprakta ne çok altta ne de çok üstte bulunmalıdır. Yeterli güneş ve bol su ile beslenen domates fideleri kısa sürede gelişmeye başlarlar. Ancak domatesin toprağı soğuksa, çimlenme yavaşlayacağından gelişme hızı da düşer.

Domates tarlada nasıl yetiştirilir?

Domates bitkisinin fideleri sıcak yastıklarda yetiştirilir. Ancak domates yetiştiriciliğinde tarlaya doğrudan domates tohum ekimi de yapmak mümkündür. Ağır killi topraklarda doğrudan domates tohumu ekiminden kaçınılmalıdır. Domates tohumları uygun koşullarda 4-6 yıl çimlenme gücünü muhafaza eder.

You might be interested:  Orkide Nasıl Ayrılır?

Domates nasıl bir toprakta yetişir?

Toprak isteği: Domates seçici olmamakla beraber süzek, humus ve organik maddece zengin, su tutma kabiliyeti iyi, tınlı topraklardan hoşlanır. Kumlu-tınlı topraklarda erkencilik gösterir.

Domates nasıl yetişir?

Düşündüğünüzden Kolay Olacak: Saksıda Adım Adım Domates Nasıl Yetiştirilir?

  1. 1. adım: Çimlenme tepsisi ya da plastik bardakların içini verimli bahçe toprağı ile doldurup tohumları içine ekin.
  2. 2. adım: Tohumların çimlenmesi için onları güneş görmeyen, sıcak bir ortamda bekletin ve toprağı sürekli nemli tutun.

Domates ve biber fidesi ne zaman dikilir?

Domates, yetişmek için güneşe ve sıcak havaya ihtiyaç duyduğundan domates tohumu ekimi için en uygun dönemin mart, nisan ayları olduğunu söyleyebiliriz.

Domatesin verimli olmasi icin ne yapmali?

Büyüme mevsiminde bitkinin etrafını 2-3 kez gübreyle kaplamak sebzenizin gelişimini ve sağlığını artıracaktır. Bitkileri sırığa bağlarsanız, daha yüksek verim almak için budamak gerekebilir. Budanan domatesler daha az yer kaplar ve budanmayanlara göre 2 hafta daha erken ürün verir.

Domatese kaç günde bir su verilir?

Domates, toprağa ekildikten sonra 3’er gün aralıklarla su verilir. Bu şekilde domatesin günlük su ihtiyacı karşılamış olursunuz.

Domates çiçek açtıktan sonra ne zaman sürede meyve verir?

Kısaca, tohumdan yetişen bir domates üç aylıkken çiçek açma olgunluğuna gelir. Çiçekler derhal meyve büyütmeye başlar. Domates meyvelerinin büyüyüp kızarması yani tam olgunlaşması çeşide, kültivara göre 6 hafta ile 3 ay arasında değişir.

Domates kaç ayda hasat edilir?

Domatesler, açık alanda fide dikiminden hasada kadar 60-80 günlük bir zamanda hasat olgunluğuna gelir. Pazara uzaklık durumuna göre değişik olgunluk devrelerinde hasat edilir. Hasat, havanın kuru ve serin olduğu zamanlarda yapılmalıdır.

Domates hangi yerde yetişir?

Ülkemizde domatesin açık alanda yetiştirilmesi için en uygun alanlar Akdeniz ve Ege bölgesinde yer alır. Antalya, Mersin ve Adana domates üretiminin en fazla olduğu illerdir. Aslen seralarla bu illerde dört mevsim domates yetiştirilmekte ve sebze ihracatında büyük payı domates oluşturmaktadır.

You might be interested:  Akasya Ağacının Ömrü Ne Kadardır?

Oturak domates budanır mi?

Domates bitkisinin, yaklaşık 70 günlük büyüme evrelerinin hepsinde, yan dallar atmaya meyillidir. Oturak ve nispeten yarı oturaklarda budama işlemi yapılmazken, sırık cinslerinde budama yapılması gerekir. Bunu sırık domateslerde önleyebilmenin en kolay yolu budama yapmaktır.

Domates nasıl bir toprak sever?

Domates toprak konusunda çok seçici olmamakla beraber organik açıdan zengin kumlu ve kum tınlı topraklarda daha yüksek verimlilik gösterir.

Domates nasıl havada yetişir?

Domates ılık ve sıcak iklim meyvesidir. Soğuklardan çok zarar görür. Sıcaklık -2,-3 ° C düştüğünde bitki tamamen ölebilir.

Domates ağaçta mı yetişir toprakta mı?

Domates ağacı ülkemizde de sürekli olarak yetişen bir ağaçtır. Bundan dolayı domates meyvesi ihracatta önemli bir konumda bulunmamaktadır. Domates ağacı domates meyvesi mahsulünü veren bir ağaçtır. Domates ağacı mahsulü iyi varan bir ağaç türüdür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector