Sıkça Sorulan Sorular: Bahçe Nasıl Ekilir?

Sıkça Sorulan Sorular: Bahçe Nasıl Ekilir?

Bahçeye sebze ekimi nasıl yapılır?

Fide, bir önceki akşam saksısında sulanırsa tazelenmiş olur. ADIM ADIM EKİM İŞLEMİ

 1. Toprağı gübreleyin.
 2. Tırmıkla düzleştirin.
 3. Malayla toprakta bir delik açın.
 4. Fideyi deliğin içine yerleştirin.
 5. Etrafındaki toprakla kökünü sabitleyin.
 6. Fidenize ilk can suyunu verin.
 7. Birkaç gün boyunca düzenli bir şekilde sulayın.

Baharda bahçeye ne ekilir?

Mısır, fasulye, bezelye, bakla, bamya, Maydanoz, roka, tere, dereotu, Kuzu kulağı,semizotu gibi yenecek otların çoğu ve havuç, turp,gibi bazı kökleri yenen sebzeler direkt tohum halinde ekilir.

Ev bahçesi tohum nasıl ekilir?

Toprağı saksıya yaymak ve üzerini çeşitli gereçlerle ya da el yardımıyla düzleştirip bastırması gerekir. Bu işlem, tohum için önemlidir. Tohumlar bu toprağın üzerine serpildikten sonra, mağazalardan ve ilgili yerlerden kolaylıkla satın alınabilen torf, ince bir tabaka halinde tohumların üzerine dağıtılır.

Bahçeye fide ne zaman dikilir?

Mart ve Nisan aylarının ideal tohum ekim zamanı olarak gösteriliyor. 20 Mayıs’a kadar sebze tohumunun ekimi yapılabiliyor; ancak geç ekilen tohumda verimin bir nebze düştüğü belirtiliyor. Nisan ve Mayıs aylarında kavun, karpuz tohumları da hazırlanan yerlere dikilebilir.

Ne zaman bahçeye Bellenir?

EKİM. Kirizme, belleme, çapa, fidan çukuru açılması gibi toprak işleme faaliyetleri için en uygun ay ekim ayıdır.

You might be interested:  7 Kırmızı Gül Ne Anlama Gelir?

Fasulye bahçeye nasıl dikilir?

Ekimden önce fasulye tohumlarını 1 gün suda veya nemli bir bezde bekletmek çimlenmesine yardımcı olur. Bahçenize önce yanmış ahır gübresi atın. Sonra toprağı düzleştirin ki tohumlar çimlenirken rahatça dışarı çıkabilsin. Ardından fasulye tohumlarını 3-4 cm derine ekin.

Haziran ayında bahçeye ne ekilir?

Haziran ayında biber, domates, kavun, bamya,karpuz, fasulye, soğan gibi sebzeler ekilir. Ancak bu ayda bu sebzelerin birkaç ay öncesinden ekilmiş olmalı oldukça önemlidir. Eğer karpuz, kavun, acur, salatalık gibi sebzeler daha önce ekildiyse bu ayda ilaçlaması yapılır.

Kasım ayında bahçeye ne ekilir?

Patates: Ekim yapılacak tarlalar hazırlanır. Sebzecilik: Kışlık sebzelerin hasadı devam eder.Sebze ekilecek yerlerin toprak hazırlığı sürer. Çilek, enginar, bakla, bezelye ekimleri yapılır.

Baharda hangi sebzeler ekilir?

Diğer sebzeler arasında yer alan bamya, fasulye, salatalık, kabak, karnabahar, lahana ve soğan tohumlarının ekimine başlayabilirsiniz. Kavun, karpuz tohumları dikilir.

Tohum ne zaman fide olur?

Fideler tohumların çimlenmesinden itibaren yaklaşık 45 – 50 günde tarlaya ekilecek hale gelirler. Bu ortalama bir süredir. Bazı tohumlar daha erken bazıları daha geç çimlenir. Bazıları da büyümek için diğerlerinden daha fazla ısıya ihtiyaç duyar bu yüzden ortam sıcaklığı düşükse daha yavaş büyürler.

Fesleğen tohumu ne zaman nasıl ekilir?

Saksıda fesleğen tohumu ekimi için en uygun zaman mart ayıdır. Bahçede fesleğen tohumu ekimi içinse havaların biraz daha sıcak olduğu mayıs ayı tercih edilir.

Fesleğen ekimi ne zaman yapılır?

FESLEĞEN NASIL YETİŞTİRİLİR? Fesleğeni bahçede yetiştirecekseniz mayıs ayında, saksında yetiştirecekseniz tohumlarını mart ayında ekin.

Islak toprağa fide ekilir mi?

Çok kuru veya çok ıslak toprağa dikim yapmaktan kaçınılmalıdır. Yetiştiricilikte damla sulama tercih edilmelidir. Fidelerin dikim öncesinde toprak yapısını iyileştirmek, kök hareketini kolaylaştırmak ve toprağa tutunmayı hızlandırmak amacıyla iyi yanmış hayvan gübresi kullanılabilir.

You might be interested:  Papatya Ne Zaman Açar?

Fide dikerken nelere DiKKAT edilir?

DİKİM VE SONRASINDA DiKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

 1. Aşılı fidelerin kök bolgesi dikim öncesi sulanmış olmalıdır.
 2. Dikimi yaz sezonu aksamüstü, kış sezonu öğlene doğru yapınız.
 3. Dikim her iki elin yardımı ile ve fideyi dik tutarak yapılmalıdır.
 4. Fidenin kökleri bükülmemeli ve ezilmemelidir.

Domates fidesi ne zaman toprağa dikilir?

Nisan ve Mayıs aylarında toprak tavlı iken dikilmesi daha uygun olmaktadır. Yer çeşitlerinde bitki aralığı, 40-60 cm karık aralığı 120-160 cm arasında olması gerekmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector