Sıkça Sorulan Sorular: Bahçe Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Sıkça Sorulan Sorular: Bahçe Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Bahçe su teresi ekimleri nisan-ağustos ayları arasında yapılır ve her seferinde küçük miktarlarda 15 günde bir ekim yapılır, kışın ortasında bile hasat edilebilecek birkaç yaprak bulunur. Sıcaklık 20 ° C civarında ise çimlenme süresi 5 ila 10 gündür.

Bahçe ekimi nasıl yapılır?

Fide, bir önceki akşam saksısında sulanırsa tazelenmiş olur. ADIM ADIM EKİM İŞLEMİ

 1. Toprağı gübreleyin.
 2. Tırmıkla düzleştirin.
 3. Malayla toprakta bir delik açın.
 4. Fideyi deliğin içine yerleştirin.
 5. Etrafındaki toprakla kökünü sabitleyin.
 6. Fidenize ilk can suyunu verin.
 7. Birkaç gün boyunca düzenli bir şekilde sulayın.

Sebze ekimi ne zaman yapılır?

Mart ve Nisan aylarının ideal tohum ekim zamanı olarak gösteriliyor. 20 Mayıs’a kadar sebze tohumunun ekimi yapılabiliyor; ancak geç ekilen tohumda verimin bir nebze düştüğü belirtiliyor. Nisan ve Mayıs aylarında kavun, karpuz tohumları da hazırlanan yerlere dikilebilir.

Bezelye ne zaman ekilir hangi ayda?

Bezelye tohumları ekimi için uzun bir süre bulunmaktadır. İklim şartları uygun olan durumda olmasına da bağlı olarak Kasım ayından başlayarak Mayıs ayına kadar geçen süre boyunca ekim yapılabilir.

Ekim ayında bahçeye ne ekilir?

Kekik, domates, biber, salatalık, çeri domates, marul, nane gibi sebzeler saksıda kolayca yetiştirilebilen sebzelerin başında gelir.

You might be interested:  Kahve Falinda Lale Ne Demektir?

Küçük bir bahçeye ne ekilir?

Mısır, fasulye, bezelye, bakla, bamya, Maydanoz, roka, tere, dereotu, Kuzu kulağı,semizotu gibi yenecek otların çoğu ve havuç, turp,gibi bazı kökleri yenen sebzeler direkt tohum halinde ekilir.

Tohum ne zaman fide olur?

Fideler tohumların çimlenmesinden itibaren yaklaşık 45 – 50 günde tarlaya ekilecek hale gelirler. Bu ortalama bir süredir. Bazı tohumlar daha erken bazıları daha geç çimlenir. Bazıları da büyümek için diğerlerinden daha fazla ısıya ihtiyaç duyar bu yüzden ortam sıcaklığı düşükse daha yavaş büyürler.

Biber Patlıcan hangi ayda ekilir?

Sıcak aylarda sofraların olmazsa olmazı bu sebzenin tohumunu ekmek için de havaların ısınmasını beklemek şart. Patlıcan tohumu ekmek için en ideal dönem ise nisan ve mayıs ayları.

Kasım ayında bahçeye ne ekilir?

Patates: Ekim yapılacak tarlalar hazırlanır. Sebzecilik: Kışlık sebzelerin hasadı devam eder.Sebze ekilecek yerlerin toprak hazırlığı sürer. Çilek, enginar, bakla, bezelye ekimleri yapılır.

Son baharda ne ekilir?

Bakla, sarımsak, ıspanak, soğan ve kuşkonmaz sonbaharda ekebileceğiniz sebzeler arasında yer alır.

 • Bakla. Sonbahar ayları, bakla ekimi için idealdir.
 • Kuşkonmaz. Son derece faydalı olan ve kolay yetiştirilebilen kuşkonmaz da, sonbahar aylarında ekilebilecek bitkiler arasında yer alır.
 • Soğan.
 • Ispanak.
 • Sarımsak.

Bezelye ekimi nasıl yapılır?

Bezelye ekimi nasıl yapılır; sırık bezelye tohumu ekiminde sıra arası 50 veya 80 cm, sıra üzeri ise 15 – 25 cm olacak şekilde aralıklarla tohum ekimi yapılmaktadır. Bu tarz ekimlerde bezelye tohumları masuralarla ekimi yapılmaktadır. Dekar başına 10 veya 12 kg arasında tohum atılmaktadır.

Bezelye suyu sever mi?

Bezelye çiçeklenme dönemine kadar normal ve muntazam sulama ister, Çiçeklenme zamanı fazla su istememekle beraber, fazla kuraklıkta meyve ve tohum bağlamaya olumsuz etkilenmektedir.

You might be interested:  Taze Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

1 dönümden ne kadar bezelye çıkar?

Bezelyede verim çeşidinin yer ve sırık oluşuna, baklada bulunan dane sayısı ve iriliğine, ekolojik şartlara bağlı olarak değişir. Bir dekar alandan baklalı taze bezelye olarak 1500-2000 kg taze iç bezelye olarak ise 500-800 kg arasında ürün alınır.

Ekim ayında tarlaya neler ekilir?

Tek yıllık yem bitkilerinin (adi fiğ, iskenderiye üçgülü, yem şalgamı, tek yıllık çim, tritikale) saf veya karışım olarak ekimi yapılır. Yonca ekimi için toprak hazırlığı yapılır. Zararlıların (Koşniller, Akdeniz Meyve Sineği, Yaprak Biti, Yaprak Piresi, Fare ve Diğer Kemirgenler] mücadelesi yapılır.

Sonbaharda ekilen sebzeler nelerdir?

Kışın Bahçeye Hangi Sebzeler Ekilir? Kışın toprak üstünde yetişen başlıca sebzeler pırasa, karnabahar, brokoli, lahana, bezelye, bakla, ıspanak, pazı, karalahana, kıvırcıktır. Bunun yanı sıra toprak altında havuç, kereviz, turp, kuru soğan, sarımsak yetiştirebilirsiniz.

Ekim ayında hangi çiçekler ekilir?

Lale, sümbül, nergis, adonis, gündüzsefası, kahkahaçiçeği, petunya, kazayağı, kuşotu, floks vb. çiçekler bahar aylarına hazır olmak adına ekim ayında ekilebilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector