Okurlar soruyor: Bahçe Nasıl Çimlendirilir?

Okurlar soruyor: Bahçe Nasıl Çimlendirilir?

Bahçe çim ekimi nasıl yapılır?

Çim tohumu ekimi nasıl yapılmalıdır? Ekime hazırlanmış toprak tabakasının üzerine m2’ye 40-50 gr hesabıyla çim tohumları elle veya makinayla ekilir. Homojen bir ekim için tohum sahanın yarısına enlemesine, diğer yarısına da boylamasına ekilir.

Çim ne zaman çimlenir?

Özellikle yeni ekilen çimin bol suya ihtiyacı olmasından dolayı, toprakta bulunan tohumlar bir hafta içerisinde filizlenmeye başlamaktadır. Düzenli sulamanın devam etmesiyle beraber 10 günü geçtikçe çimlerin boyları uzamaya başlayacaktır. Bir ay sonuna gelindiğinde ise, çimler biçilecek şekilde uzamış olacaklardır.

Çim ekimi nasıl?

ÇİM TOHUMU EKİM METODU Homojen bir ekim için tohum sahanın yarısına enlemesine, diğer yarısına da boylamasına ekilir. Çim tohumlarının üzeri maksimum 2 cm kalınlığında en az bir yıl yanmış, elenmiş hayvansal gübre veya torf ile kapatılmalıdır. Toprak yüzeyi silindir ile sıkıştırıldıktan sonra sulamaya geçilmelidir.

Metre kareye ne kadar çim ekilir?

Toprak kuru ise yağmurlama şeklinde sulanır. Ertesi gün tohum ekilir. Tohumlar rüzgarsız bir havada metrekareye ortalama 40-50 gram hesabıyla serpilir.

Çim nasıl ekilir ne zaman ekilir?

Çim tohumları mevsim olarak genelde Nisan, Mayıs yada Eylül, Ekim aylarında ekilmelidir. Bu aylarda yapacağınız ekim işlemi diğer aylara nazaran son derece faydalı olacaktır. Yaz dönemlerinde çim ekim işlemini yapmaya kalkışmayın.

You might be interested:  Gül Erçetingöz Ne Iş Yapıyor?

Ara çim ekimi nasıl yapılır?

Gübrelemeden 3-4 gün sonra ara ekim yapabilirsiniz. Çim tohumunu, her yere aynı miktarda olacak şekilde ekiniz. Aldığınız çim tohum karışımını, 25-50 gr/m2 gelecek şekilde ekiniz. Ekimden sonra tohumların üzerini 1-3 mm örtecek şekilde, Zümrüt Kapak Toprağı veya Zümrüt dere kumunu uygulayınız.

Çim ne kadar sürede çıkar?

Çimin çıkma süresi türüne göre değişmekte olsa da genel olarak bütün çimler yaklaşık 3 haftada 4-5 cm’ye ulaşır.

Çim ne kadar sürede sulanır?

Genellikle, olgun çimler, yağışa bağlı olarak, ilkbahar ve sonbaharda 3 günde bir, yaz aylarında 2 günde 1, çok sıcak havalarda her gün 1 defa sulanmalıdır.

Kışın çim ekilir mi?

Çim ne zaman ekilir: Yaz ve kış ayları tohum ekimi için uygun değildir.

Yeni ekilen çim nasıl sulanır?

Çim, ilkbahardan sonbahara doğru geçiş dönemlerinde, toprağının kurumaması gerektiği için, sürekli sulanmalıdır. Çim sulaması yağmurlama şeklinde otomatik sulama sistemi ile verilmesi gerekmektedir. Toprak suyu emdikten sonra tekrar verilmesi gerekmektedir.

Çim ekilirken gübre ne zaman atılır?

Normalde çimler Mart/Nisan ayından itibaren her dört ila beş haftada bir gübrelenir ve Eylül ayının başında/ortasında kışa hazırlamak için son bir güz gübrelemesi yapılır.

Çim ekilecek toprak nasıl olmalı?

Çim için toprağın derinliği de çok önemlidir. Toprağınız en az 10-15 cm derinliğinde olmalıdır ki bu sayede çiminiz hastalığa, susuzluğa ve diğer olumsuz etkenlere karşı dirençli olabilsin. Toprağınız yeterli değilse ilave toprak temin etmelisiniz.

1 dönüme ne kadar çim ekilir?

Bir dönüme 25 ila 30 kg çim tohumu ekilebilir.

100 metrekareye yere ne kadar çim tohumu ekilir?

Çim ekilecek alanın, her metrekaresine 50-60 gram tohum gelecek şekilde serpilir.

Fare kulağı ekimi nasıl yapılır?

Tohumlar toprağa serpilerek tırmıkla biraz dağıtılır. Tohumların üzeri ince bir tabaka toprak ile örtülerek sulanır. Toprak kuru kalmayacak şekilde sulanmasına devam edilir. Verilen gübre ile 15 günde çimlenmesi beklenir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector