Nilüfer Ne Demek?

Nilüfer Ne Demek?

Nilüfer; bir bitki bilimi terimidir. Dil bilgisi yönünden Türkçe’de özel olarak kullanılır. kökeni farsça dilinden gelmektedir. Nilüfergillerden, yaprakları yuvarlak ve geniş, çiçekleri beyaz, sarı, mavi, pembe renkte, durgun sularda veya havuzlarda yetişen bir su bitkisi (Nymphea)

Nilüfer adı ne anlama gelir?

Nilüfer isminin manası ne? Nilüfer “Yaprakları uzun saplı, çiçekleri büyük, beyaz, su yüzeyinde açan, göl ve su birikintilerinde yetişen su bitkisi.” anlamına gelmektedir.

Nilufer Turkce mi?

Nilüfer kelimesi Farsça kökenlidir.

Sare ismi ne anlama gelir?

Sare anlam itibariyle saf ve temiz demektir. Aynı zamanda ihtiyaç duyulan anlamında kullanılmaktadır. Bu isim kimi yerde susuzluk, sıçrama veya atlama anlamlarında kullanılmıştır.

Yasemin ismi ne anlama gelir?

Yasemin ismi bir ağaca verilen isimdir. Sarı, kırmızı ve beyaz renkler açan ve hoş kokulu çiçekler açan bir ağaçtır. Farsça kökenli bir kelimedir ve Türkiye’de kız çocuklarına sıklıkla verilir.

Lotus ne demek türkçe?

Lotus kelimesi Türkçe’de ‘nilüfer çiçeği’ anlamına gelir. Latince lotus ‘nilüfer çiçeği’ sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen lōtós λωτός z sözcüğünden alıntıdır.

Sude anlami ne demektir?

Kız çocuklarına sıklıkla verilen Sude ismi birden çok anlamı taşımaktadır. Buna göre sürmeli, boyanmış veya işlenmiş anlamlarına gelir. Bunun dışında sürgün edilmek anlamı vardır. Ayrıca bir tarla gibi sürülmüş, işlenmiş bereketli anlamlarını içermektedir.

You might be interested:  Taze Papatya Çayı Nasıl Yapılır?

Bursa Nilüfer adı nereden geliyor?

Nilüfer ilçesi adını içinden geçen Nilüfer Çayı’ndan, Nilüfer Çayı da adını Orhan Gazi’nin eşi Nilüfer Hatun’dan almıştır.

Nilüfer cümle içinde nasıl yazılır?

DOĞRU KULLANIM: En çok sevdiğim çiçekler arasında gül, papatya ve nilüfer var. YANLIŞ KULLANIM: Bursa’nın Nülüfer ilçesi birçok ilden daha güzel.

Lulufer ne demek?

lülü inci demek. fer de malum ışık, ışıltı. kabaca incinin ışıltısı diyebiliriz.

Kuranda Sare ne demek?

Sare ismi Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu? İbranice kökenli bir isim olan Sare aynı zamanda Arapçada da kullanılmaktadır. Sare ismi saf ve temiz anlamına gelmektedir. Başka bir anlamı ise ihtiyaç duyulandır.

Liya Türk ismi mi?

Arapça kökenli bir isim olan Liya, kız çocuklarına verilmektedir. Tarkan’ın bebeğine ismini verdiği Liya ismi bundan sonra sıkça popüler olacaktır. Daha önce bir çok ünlü isim yeni isimler koymuş ve o isimler oldukça popüler olmuştu.

Ecrin Sare ne demek?

Bu sözcük, sevap anlamında kullanılmaktadır. Kimi yerde Allah tarafından verilen hediye manasına da gelmektedir. Ecrin ismi, iyi amelleri temsil eder.

Yasemin ismi koymak caiz mi?

Yasemin isminin kullanılması islami açıdan caizdir ve kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Yasemin ismi Kuran’da geçiyor mu?

Yasemin İsmi Kur’an’da Geçiyor mu? En çok merak edilen konular içerisinde Yasemin isminin Kur’an’da geçip geçmediğidir. Yasemin Kur’an’da yer almaz. Farsça kökenli olarak Türkçede yaygın kullanılan Yasemin adı, anlamı ve hoş okunuşu ile beraber oldukça beğeni toplayan isimlerden biridir.

Yasmin ismi nasıl?

Ülkemizde birçok çiçek ismi, kız çocuklarına verilen isimler arasında yer alıyor. Yasemin isminden türetilmiş olan Yasmin de bunlardan biri. Farsçadan dilimize geçmiş olan bu ismin orijinal hali Yasemen şeklinde telaffuz edilir. Avrupa ülkelerinde ise ”Jasmine” şeklinde kullanılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector