Gül-I Gülzar Ne Demek?

Gül-I Gülzar Ne Demek?

(ﮔﻠﺰﺍﺭ) i. (Fars. gul ve yer bildiren -zār ekiyle gul-zār) Gül bahçesi, gülşen, gülistan: Serv-kāmetler iki yanın alırlar yolun / Reh-i gülzâra döner yolları İstanbul’un (Bâkî’den).

ZÂR nedir Osmanlıca?

zar / zâr / زار

Ağlama, inleme.

Osmanlıca gül bahçesi ne demek?

gülistan / gülistân / گلستان

(Gülsitân) Gülyeri, gül bahçesi.

Zar olmak nedir?

“Şaşkınlıktan sarhoş olur, feryatla ağlarım” demektir. Mest, Farsça’da sarhoş olmak, hayran ise Arapça’da şaşkın, manasına gelir. Yine Farsça’da giryan, feryat; zar da ağlamak anlamındadır.

Zar aglamak ne demek?

zf. (Fars. zār “inleme, inleyen”den zār zār > zāri zāri) Ağlamak fiilinin başına gelerek anlamı kuvvetlendirir, hüngür hüngür.

RESK ne demek?

Kıskanma. Kıskanmayı uyandıran. Kıskanılmış. Hased ve gıpta veren.

Gül zarı ne demek?

Güle zar ne demek? gül- zâr ~ گلزار gül- zâr::: (f. b. i.): 1) gül bahçesi, gül tarlası, (bkz.: gül-bâğ, gül-istân, gül-şen).

Sultan’ı zaman ne demek?

Sultaniyegah, klasik türk musikîsinde bir şed makamdır. Yani bir makam dizisinin kendi yerinden başka bir perde üzerine göçürülmesi. Bestelendiği Türk müziği makamıyla aynı ismi taşıyan, Nur Yoldaş’ın gürül gürül sesiyle seslendirdiği bir parçaydı: Sultan-i Yegâh.

Zar atmak ne demek argo?

Birinin ağzından laf alabilmek için onun düşüncesindeymiş gibi konuşmak.

Ah ile zar ne demek?

Ahuzar Tanımı:

Ahuzar kelimesinin anlamı; inlemek, ah etmek, ahlayıp vahlamak, ah çekmek, sızlanmak veya dert yanmak olarak tanımlanır. Zayıf ya da sinir bozucu bir ses çıkararak bu şekilde şikayet etmek, sızlanmak “Ah u zar”etmek olarak belirtilir.

You might be interested:  Akasya Ağacına Hangi Ağaç Aşılanır?

Zahar ne demek TDK?

TDK zahir ne demek? Zahir kelimesinin sözlük anlamı apaçık ortada olan ve dış görünüştür.

Zarı Zari ne demek?

ziril ziril *in degisik bir lehce ile soylenmis hali. ağlamakla ilgili bir nitelik: inleyerek *, hüngür hüngür ağlamak, sızlanarak * ağlamak. anladığım kadarıyla zari zari daha okumuş yazmış, zarı zarı daha halk tarzı söylenişi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector