Gül Endam Ne Demek?

Gül Endam Ne Demek?

Dilimize Farsçadan geçmiş olan Endam kelimesi, 15. yüzyıldan beri kullanılmaktadır. Endam kelimesi, gazel ve kaside türündeki şiirlerde sevgilinin güzelliğini methetmek için sıklıkla kullanılır. Serv-endam uzun boylu, Gül-endam ise gül gibi kırılgan ve nazik sevgili anlamına gelir.
Gülendam isminin anlamı ise şu şekilde; Gül boylu, ince uzun, güzel endamlı.

Endamlı erkek ne demek?

ENDAMLI. sıf. Boylu boslu, boyu bosu biçimli ve düzgün olan, mütenâsip vücutlu: Sessiz haremde her biri endamlı bir perî (Yahyâ Kemal).

Güldemay ne demek?

Gül gibi güzel olan.

Gülendam ismi kuranda geçiyor mu?

Gülendam ismi Kur’an-ı Kerim’de bulunmamaktadır.

Etekte ne demek?

Erkeklerde ereksiyon yani sertleşme; cinsel uyarılma sırasında, penisin birleşmeye hazır hale gelecek kadar sertleşmesi ve bu sertleşmeye bağlı olarak hacimsel (uzunluk ve kalınlık olarak) büyümesidir.

Seda kelimesi ne demektir?

Seda köken olarak Arapçadan gelen bir isimdir. Türkçedeki karşılığı ise anlam açısından, ‘Ses ya da yankı’ biçiminde iki değişik ifade üzerinden ele alınır. Özellikle okunuşu açısından naifliği ve telaffuzu kız çocukları için çok kullanılan bir isim olarak öne çıkmasına olanak veriyor.

Arz ı endam etmek ne demek?

tanım:salına salına gezmek. bir çağrışım olarak candan dan geliyor. kendini göstermek, ortalık yerde salınıp boyunu posunu göstermek, uzun süredir görünmeyen kişinin ortaya çıkıp boy göstermesi.

Gülenay isminin anlamı nedir?

Gülenay isminin anlamı TDK’da yer alan bilgilere göre şu şekilde: Gülümseyen, gülen kimse.

You might be interested:  Bahçe Duvarına Ne Denir?

Mikro ne anlama gelir?

Mikro kelimesi küçük anlamında kullanılmaktadır. Mikro Ne Demek? Mikro kelimesi aslında milyonda bir anlamında ön ek olarak bilinmektedir.

Ampoz ne demek?

Dilimize Fransızcadan geçmiş olan empoze kelimesi, bir fikri başkalarına dayatmak, zorla benimsetmeye çalışmak anlamına gelir. Sosyolojik bir terim olan empoze, diğer Avrupa dillerinde de aynı anlamda kullanılır. Empoze ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Empoze etmek ne demek tüm detayları ile derledik.

Gulendam ne anlama gelir?

Gülendam isminin anlamı ise şu şekilde; Gül boylu, ince uzun, güzel endamlı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector