Fesleğen Tohumu Nasıl Dikilir?

Fesleğen Tohumu Nasıl Dikilir?

Fesleğen tohumu ekmeden önce tohumların birkaç saat suda bekletilmesi hızlı filizlenme sağlayacağından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bu şekilde suda bekletildikten sonra yerine alınan fesleğen tohumunun üzerine toprak eklenir ve bir miktar can suyu verilir.

Fesleğen tohumu ne zaman ekilir?

Uygun şartlarda yetiştirilen fesleğen tohumu ekiminde mevsimler çok önemlidir. Saksıda ve iç mekanda fesleğen yetiştirmek için en uygun zaman dilimi Mart ayı olarak bilinir. Bahçe içinde de fesleğen yetiştirilebilir. Bahçede fesleğen tohumu dikimi genellikle sıcak olan mevsim olan Mayıs ayında gerçekleşir.

Saksıda fesleğen nasıl dikilir?

Fesleğeni tohum olarak ekebilir veya fidesini alarak doğrudan saksıya yerleştirebilirsiniz. Tohum olarak ekmek biraz daha zahmetlidir ve bolca zaman gerektirir. Bu nedenle birçok kişi fesleğen fidesi alarak büyüme süresini kısaltır. Fesleğeni ekmek için humus bakımından zengin, torflu toprak tercih edin.

Fesleğen nasil Cimlendirilir?

Eğer fesleğeni bahçeye ekecekseniz bezelye ve salatalık yanına ekmeyin. Domateslerin yanına ekerseniz daha iyi büyüyecek ve kokusuyla domatese zarar verecek böcekleri uzaklaştırır. Saksıya ektiğiniz fesleğenler ortalama 7 gün içinde köklenmeye başlayacaktır.

Fesleğen çiçeği hangi ayda ekilir?

Fesleğen eğer saksıda yetiştirilecekse, Mart ayında tohumlar ekilmeli. Bahçeden yetiştirmek istiyorsanız, tohumlarını Mayıs ayında ekmeniz daha doğru olur.

You might be interested:  Kalanşo Çiçeği Ne Zaman Açar?

Fesleğen ne zaman çıkar?

Aromatik bir bitki olan fesleğenler yaz mevsiminde çicek açar. Fesleğenler saksıda veya sebze bahçelerde rahatlıkla yetiştirilebilinir.

Reyhan tohumu kaç günde çimlenir?

Reyhan tohumu çimlenme süresi genellikle 14 gün olarak bilinmektedir. Sulama kontrollü olarak toprak kuruduğu zaman yapılmalıdır.

Fesleğen hangi saksıda yetişir?

Fazla sulama yaptığınız anlarda delikli saksı bitkiyi çürümekten kurtaracaktır. 25 cm’den küçük saksıları tercih etmemenizi öneririz. Eğer fesleğene iyi bakarsanız, epey büyüyebilir ve küçük saksı bitkinin gelişimini yavaşlatabilir.

Fesleğen Güneşimi sever gölgeyi mi?

Fesleğen, ışık seven bir bitkidir. Bu nedenle fesleğen yetiştirmek için güneşi bol miktarda alan açık bir yer tercih etmek gerekmektedir. En az 4 saat güneş almalıdır.

Fesleğen çiçeği kaç günde bir sulanır?

Fesleğen sulamasına gelirsek, fesleğen çok fazla sulanmayı bekleyen bir bitki değil ancak siz yine de toprağının çok kuru kalmamasına dikkat etmeli, toprak hem nemli olacak şekilde, yani haftada yaklaşık 1 kez sulama yaparak fesleğen bakımını gerçekleştirebilirsiniz.

Fesleğen kuruyunca ne yapılır?

Kurumuş fesleğenin kök kısmına buz koyun ve üzerine sıcak su dökün. Birkaç kez bu işlemi tekrarlayın. Bu şoklama yöntemi sayesinde bitkiniz tekrar canlanır.

Fesleğen tohumu nasıl kullanılır?

Kolay Kullanım. Fesleğen tohumlarını Asya yiyecek mağazalarından satın alabilirsiniz. Fesleğen tohumu yemek için genellikle onları ıslatmalısınız. Fesleğen tohumlarını ıslatmak için, 1 çorba kaşığı fesleğen tohumuna 1 bardak su ekleyin.

Fesleğen tohumu neye yarar?

1 yemek kaşığı fesleğen tohumu günlük demir, kalsiyum ve magnezyum ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar. Fesleğen tohumları; bağırsak sağlığı, şekerin dengelenmesi, dengeli bir kolesterol ve iştah kontrolünü sağlayan önemli lifleri içerisinde barındırır.

Fesleğen çiçeği hangi mevsimde yetişir?

Fesleğen çiçeği ekimi genellikle İlkbahar ve Sonbahar mevsimleri arasında ekilmesi önerilmektedir.

You might be interested:  Orkide Nasıl Saksıya Dikilmeli?

Fesleğen çiçek açarsa ne olur?

Fesleğen bitkisinin birçok çeşidi vardır tüm çeşitleri çiçek açar bu çiçekler zaman içersin de tohumlanır. Fesleğen sevenler tohumlarından bitkiyi çoğaltabilirler. Çoğaltmak için açan fesleğen çiçeğinin kuruması bekleyip nazik bir şekilde kuruyan çiçeği avuç içerisinde ovalayarak fesleğen tohumunu elde edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector