Fesleğen Tohumları Ne Zaman Ekilir?

Fesleğen Tohumları Ne Zaman Ekilir?

Uygun şartlarda yetiştirilen fesleğen tohumu ekiminde mevsimler çok önemlidir. Saksıda ve iç mekanda fesleğen yetiştirmek için en uygun zaman dilimi Mart ayı olarak bilinir. Bahçe içinde de fesleğen yetiştirilebilir. Bahçede fesleğen tohumu dikimi genellikle sıcak olan mevsim olan Mayıs ayında gerçekleşir.

Fesleğen ne kadar sürede çıkar?

Saksıya ektiğiniz fesleğenler ortalama 7 gün içinde köklenmeye başlayacaktır. Fesleğenin mutlaka gün ışığı gören yerde olmasına dikkat edin çünkü fesleğenin tek ihtiyacı gün ışığı ve sıcak havadır.

Fesleğen çiçeği hangi mevsimde yetişir?

Fesleğen çiçeği ekimi genellikle İlkbahar ve Sonbahar mevsimleri arasında ekilmesi önerilmektedir.

Fesleğen bahçeye dikilir mi?

Öncelikle fesleğeni saksıda yetiştirecekseniz Mart ayında ekmeniz gerekir. Eğer bahçede yetiştirecekseniz Mayıs ayında ekmek idealdir. Fesleğeni bahçede yetiştirecekseniz bezelye ve salatalardan uzak tutmanız gerekir. Ayrıca bahçenizde domates varsa, fesleğeni domatesin yan taraflarına ekebilirsiniz.

Fesleğen tohumu nasıl üretilir?

Fesleğen bitkisinin birçok çeşidi vardır tüm çeşitleri çiçek açar bu çiçekler zaman içersin de tohumlanır. Fesleğen sevenler tohumlarından bitkiyi çoğaltabilirler. Çoğaltmak için açan fesleğen çiçeğinin kuruması bekleyip nazik bir şekilde kuruyan çiçeği avuç içerisinde ovalayarak fesleğen tohumunu elde edebilirsiniz.

Fesleğen tek yıllık mı?

Ana yurdu Güney Asya olan bu bitki, yılda bir kez yetiştirilebilir. Evde kolaylıkla yetişebilen güzel kokulu bitkiler arasındadır. Fesleğen Nedir? Genellikle ılıman bölgelerde yetişen fesleğen, tek yıllık bitkiler gurubunda bulunur.

You might be interested:  Maymun Yüzlü Orkide Nasıl Yetiştirilir?

Fesleğen çiçeği ne zaman açar?

Sivri uçlu ama oval yapraklarıyla, daha da önemlisi mis gibi kokusuyla diğer bitkilerden kolayca ayırt edilebilen fesleğen, yaz aylarının sonlarına doğru çiçeklenir. Çiçekleri genel olarak beyaz ya da sarımsı beyaz renklerde olurken türüne göre pembe çiçek açanlar olduğu da bilinmektedir.

Fesleğen her mevsim yetişir mi?

Ocimum türü ve tek yıllık bitkidir. Ilıman bölgelerde yetiştirilir. Ülkemizde hemen her yerde yetiştirilebilinir. Aromatik bir bitki olan fesleğenler yaz mevsiminde çicek açar.

Fesleğen çiçek açarsa ne olur?

Fesleğen bitkisinin birçok çeşidi vardır tüm çeşitleri çiçek açar bu çiçekler zaman içersin de tohumlanır. Fesleğen sevenler tohumlarından bitkiyi çoğaltabilirler. Çoğaltmak için açan fesleğen çiçeğinin kuruması bekleyip nazik bir şekilde kuruyan çiçeği avuç içerisinde ovalayarak fesleğen tohumunu elde edebilirsiniz.

Fesleğen hangi iklimde yetişir?

Tropik ve ılıman bölgelerde sık rastlanmaktadır. Kare kesitli, boydan boya kabarık çizgili ve yeşil renkli gövdesi, bitki tabanına inildikçe kırmızılaşmaktadır. Oval biçimli yaprakları kenarları dişli, sivri uçlu ve koyu yeşil renkli olur.

Kışın fesleğen olur mu?

Fesleğen denince en tanınanı (Ocimum basilicum) çok küçük yapraklı ve çok sık dallı top fesleğendir. Fesleğenler kış gelince kurur. Ömürleri ilkbahardan sonbahar sonuna kadardır. Fesleğenler açık havayı ve güneşi severler yani dışarıda durmaları gerekir.

Fesleğen ömrü ne kadardır?

Genel özellikleri. Tek yıllık, otsu bir bitki olan Ocinum basilicum (fesleğen) mini çalı ve küçük çalı formlarında gelişse de ömrü ilkbardan en fazla kışa kadardır.

Evde fesleğen tohumu nasıl ekilir?

Bu şekilde suda bekletildikten sonra yerine alınan fesleğen tohumunun üzerine toprak eklenir ve bir miktar can suyu verilir. Bahçeye ekilen fesleğenlerin domates ve salatalık yanına ekilmesi daha kısa sürede gelişim göstermesini sağlar. Saksıya ekilen fesleğen tohumu 1 hafta içinde kök salmaya başlar.

You might be interested:  Bahçe Sarmaşığı Nasıl Dikilir?

Fesleğen tohumu nasıl bir şey?

Fesleğen tohumları; bağırsak sağlığı, şekerin dengelenmesi, dengeli bir kolesterol ve iştah kontrolünü sağlayan önemli lifleri içerisinde barındırır. Fesleğen tohumları flavonoidler ve diğer polifenoller dahil bitki bileşikleri bakımından zengindir. Gazlı içeceklere yeni bir alternatif geldi.

Fesleğen tohumu yenir mi?

Fesleğen tohumları sadece fesleğen yetiştirmek için değildir, onları da yiyebilirsiniz. Susam tohumlarına benzeyen fesleğen tohumlarının susamdan tek farkı siyah olmalarıdır. Genellikle yiyecek olarak tüketilen fesleğen tohumu ‘Ocimum basilicum’ yani tatlı fesleğendir. Fesleğen tohumu uzun bir tarihe sahiptir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector