Fesleğen Nasıl Üretilir?

Fesleğen Nasıl Üretilir?

Fesleğen bitkisinin birçok çeşidi vardır tüm çeşitleri çiçek açar bu çiçekler zaman içersin de tohumlanır. Fesleğen sevenler tohumlarından bitkiyi çoğaltabilirler. Çoğaltmak için açan fesleğen çiçeğinin kuruması bekleyip nazik bir şekilde kuruyan çiçeği avuç içerisinde ovalayarak fesleğen tohumunu elde edebilirsiniz.

Fesleğen bitkisi nasıl çoğaltılır?

Fesleğen Nasıl Yetiştirilir? Fesleğeni köklendirmek için kök çeliklerini makas yardımıyla kesip bir suya koymalısınız. Yaklaşık 7 gün sonra fesleğen köklenmeye başlar. Hem dış hem de iç mekan bitkisi olan fesleğeni evde saksıda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

Fesleğen nasıl yetişir?

Evde Fesleğen Nasıl Yetiştirilir?

 • Fesleğeni ekmek için humus bakımından zengin, torflu toprak tercih edin.
 • Fesleğeni mutlaka güneş ışığı alan ortamlarda yetiştirin.
 • Fesleğeni, drenaj delikleri olan orta boyutlarda saksılara ekebilirsiniz.
 • Fesleğen çok sulama gerektiren bir bitki değildir.
 • Fesleğen tek yıllık mı?

  Ana yurdu Güney Asya olan bu bitki, yılda bir kez yetiştirilebilir. Evde kolaylıkla yetişebilen güzel kokulu bitkiler arasındadır. Fesleğen Nedir? Genellikle ılıman bölgelerde yetişen fesleğen, tek yıllık bitkiler gurubunda bulunur.

  Fesleğen nasıl Filizlendirilir?

  Saksıya ektiğiniz fesleğenler ortalama 7 gün içinde köklenmeye başlayacaktır. Fesleğenin mutlaka gün ışığı gören yerde olmasına dikkat edin çünkü fesleğenin tek ihtiyacı gün ışığı ve sıcak havadır. Fesleğen sık sulama istemez hafta da bir kez derinlemesine sulamanız yeterli olacaktır.

  You might be interested:  Orkide Saksısı Hangi Mevsimde Değişir?

  Fesleğen çiçek açınca ne yapılır?

  Fesleğen bitkisinin birçok çeşidi vardır, tüm çeşitleri çiçek açar ve bu çiçekler zamanla tohumlanır. Fesleğen sevenler tohumlarından bitkiyi çoğaltabilirler. Çoğaltmak için açan fesleğen çiçeğinin kuruması bekleyip dikkatli bir şekilde kuruyan çiçeği avuç içerisinde ovalayarak fesleğen tohumunu elde edebilirsiniz.

  Fesleğen ne kadar sulanır?

  Fesleğen sulamasına gelirsek, fesleğen çok fazla sulanmayı bekleyen bir bitki değil ancak siz yine de toprağının çok kuru kalmamasına dikkat etmeli, toprak hem nemli olacak şekilde, yani haftada yaklaşık 1 kez sulama yaparak fesleğen bakımını gerçekleştirebilirsiniz.

  Fesleğen kaç günde çıkar?

  Fesleğen Tohumu Kaç Günde Çimlenir? Fesleğen tohumu saksıya ekildikten sonra yaklaşık 10 gün içinde çimlenebilir.

  Fesleğen hangi saksıda yetişir?

  Fazla sulama yaptığınız anlarda delikli saksı bitkiyi çürümekten kurtaracaktır. 25 cm’den küçük saksıları tercih etmemenizi öneririz. Eğer fesleğene iyi bakarsanız, epey büyüyebilir ve küçük saksı bitkinin gelişimini yavaşlatabilir.

  Fesleğen kaç yıllıktır?

  Fesleğen tek yıllık bir bitkidir. İnce, dallanmış kökleri vardır. Dallanmış veya dallanmamış dik veya yarı dik, 50-60 cm yükseklikte saplara sahiptir.

  Fesleğen sigarayı bıraktırıyor mu?

  Son yıllarda yapılan araştırmalara göre sigarayı doğal yöntemler ile bırakmanın en kesin ve sağlam yolu fesleğen yaprağından geçiyor. Gün içerisinde 3 defa fesleğen yaprağı çiğnemek sigarayı bırakmada önemli ölçüde fayda sağlıyor. Bu aynı zamanda kansere ve ağız yaralarına karşı da koruyor.

  Fesleğen diğer adı ne?

  diye merak edenler sözlüğe baktıklarında bu bitkinin ballıbabagiller familyasından, Akdeniz ülkelerinde yetişen, yaprakları güzel kokulu, beyaz veya pembe çiçekli, bir yıllık ve otsu bir süs bitkisi olduğunu görürler. Fesleğen diğer adı ile yani reyhan olarak da anılır, özellikle Anadolu’da bu şekilde isimlendirilir.

  Fesleğen çiçeği tohumu nasıl ekilir?

  Fesleğen tohumu ekmeden önce tohumların birkaç saat suda bekletilmesi hızlı filizlenme sağlayacağından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bu şekilde suda bekletildikten sonra yerine alınan fesleğen tohumunun üzerine toprak eklenir ve bir miktar can suyu verilir.

  You might be interested:  Papatya Tohumu Nasıl Dikilir?

  Fesleğen çiçeği sinekleri kovar mı?

  Fesleğen, aynı zamanda iyi bir sivrisinek kovucudur. Aktardan alacağınız fesleğen tohumlarını kapı ve pencerelerinizin önünde bir saksıya veya kap içine ekin. Eğer tohumdan yetiştirmeyi bekleyemeyecek kadar aceleciyseniz artık her pazarda bulabileceğiniz fidelerini alıp saksılara dikebilirsiniz.

  Saksıda fesleğen nerede satılır?

  Küçük Saksıda Fesleğen ürününü Migros Sanal Market’in Çiçekler Reyonundan satın alabilir, tek tıkla online sipariş verebilir, ödemeyi online ya da kapıda kredi kartı ile gerçekleştirerek aynı gün içerisinde teslim alabilirsiniz.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector