Defne Isminin Anlamı Ne Demek?

Defne Isminin Anlamı Ne Demek?

Defne ismi, mitolojik anlatılardan hareketle güzel, iyi ahlaklı genç kız anlamındadır. Güzellikle birlikte iffet, temizlik ismin çağrıştırdığı anlamlardır. Bu isim sağduyuyu, iradeyi ve insani değerlere sıkıca bağlanmayı ifade etmektedir.

Defne adı kuranda geçiyor mu?

Defne ismi kuranda geçmiyor. Bir ismin Kuran’da geçmesi yada geçmemesi o ismin güzel yada kötü bir isim olduğu anlamına gelmez.

Defne ismi Arapça mı?

Bilinen en eski yazılı kaynaklardan günümüze ulaşmayı başarmış olan Defne ismi, Yunanca kökenlidir. Kaynağı Yunan Mitolojisindeki anlatılara dayanmaktadır. Bu isim yüzyıllardan bu yana saflığın ve masumiyetin simgesi olmuştur. Yaygın olarak kullanılan Defne isminin anlamı bir ağaçtır.

Defnenin diğer adı nedir?

TDK’ya göre anlamı: Defnenin anlamı Türk Dil Kurumu’nun (TDK) Güncel Türkçe sözlüğünde şu şekilde yer alır: İsim, bitki bilimi, (de’fne), Rumca Defnegillerden, yaprakları güzel kokulu ve yaz kış yeşil olan bir ağaç, develik (Laurus nobilis).

Defne diye isim olur mu?

Kız isimlerinden olan Defne, TDK’nın kişi adları sözlüğünde yer alıyor. Yunanca kökenli olan bu ismin anlamı, TDK’nın kişi adları sözlüğünde defnegillerden, yaprakları güzel kokulu, kış yaz yeşil kalan bir ağaç olarak belirtiliyor. Bazı aileler isim seçiminde o adın Kur’an’da geçmesini de önemseyebiliyor.

Lina ismi kuranda geçiyor mu?

Lina, Kur’an-ı Kerim’de yer alan Haşr suresinin 5. ayetinde geçmektedir. Lina, burada yumuşak hurma ağacı anlamını taşımaktadır.

You might be interested:  Kaktüs Hangi Toprağı Sever?

Lina ne anlama gelir?

Zeytin tacını ifade etmektedir. Eski Yunan içerisinde olimpiyat oyunları kapsamında kazananlara verilebilen, zeytin ağacı dallarından veya yapraklarından elde edilen taçtır. Bir diğer anlamı ise Kuran içerisinde geçen Lina isminin anlamı ise hurma fidesi şeklinde olmaktadır.

Defne Türk ismi mi?

Defne ismi Yunan kökenli bir addır. Yunancadan Türkçeye geçmiş olan bu isim çok eski zamanlardan günümüze kadar ulaşmış özel adlar arasında yer alıyor. Türk Dil Kurumu açısından ele alındığında Defne adı ‘Yaprakları güzel kokulu, kış yaz yeşil kalan bir ağaç’ şeklinde yer almaktadır.

Defne ne demek TDK?

Defne isminin manası nedir? Defne ismi, mitolojik anlatılardan hareketle güzel, iyi ahlaklı genç kız anlamındadır. Güzellikle birlikte iffet, temizlik ismin çağrıştırdığı anlamlardır. Bu isim sağduyuyu, iradeyi ve insani değerlere sıkıca bağlanmayı ifade etmektedir.

Asel hangi dilde?

Asel ismi Arapçadır. Arapçada ‘bal’ anlamında kullanılmaktadır. Söz konusu bal, insanlara şifa veren, iyileştiren özelliklere sahiptir.

Yunanca Defne ne demek?

Dafne (Yunanca: Δάφνη, anlamı ‘defne’), Yunan mitoloji karakteri.

Merve ne anlama gelir?

Merve ismi İslam alemi için cennette yükseklik anlamına geliyor. Ayrıca Mekke yakınlarında Safa dağının karşısındaki kırmızı renkli tepenin ismi de Merve’dir. Hacılar Merve ile Safa arasında 7 defa gidip gelirler yani Sa’y ederler. Merve ismi Kuran’ı Kerim’de de geçmektedir.

Defne nasil isim?

Yunanca kökenli bir sözcüktür. Yüzyıllardan bu yana saflığın ve masumluğun simgesi olarak belirtilmektedir. Defne ismi güzel, iyi ve ahlaklı genç kız anlamına gelir. Yalnızca güzellik değil iffet ve temizlik ismin çağrıştırdığı diğer anlamlardır.

Türkiye’de kaç tane Defne ismi var?

Dünyaya gelen 1 milyon 180 bin 840 bebekten, erkeklerden 8 bin 816’sına ‘Yusuf’, 7 bin 713’üne ‘Eymen’, 6 bin 857’sine ‘Miraç’, kız bebeklerden de 13 bin 420’sine ‘Zeynep’, 8 bin 586’sına ‘Elif’, 6 bin 886’sına ‘Defne’ ismi verildi.

You might be interested:  Aslanağzı Basarken Ne Ister?

Defne isimli bebekler nasıl olur?

Defne isminin karakter özellikleri

 • Uysal ve aile yaşamına düşkündür.
 • Hem iyi huylu hem de çalışkandır. Bu sebeple, aşamayacağı zorluk yoktur.
 • Akıllı ve yeteneklidir; ama duygusallığının kurbanı olmaya da çok yatkındır. Kurnaz yapısına rağmen, çabuk aşık olup kandırılabilir.
 • Hem iyi huylu hem de çalışkandır.
 • Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  Adblock
  detector