Begonya Toprağı Nasıl Olmalı?

Begonya Toprağı Nasıl Olmalı?

Doğrudan saksı çiçeği olarak aldığınız begonya bitkinizi ise eve geldikten sonra ona uygun boyutta bir saksı ve toprakla buluşturmanız gerekir. Burada seçmeniz gereken toprak türü humuslu ve lifli toprak olmalıdır. Eğer toprağınız lifli değilse içine bir miktar kum karıştırmanız gerekebilir.

Begonya hangi toprakta yetişir?

Toprak: Mineral açısından yüksek olan toprakları çok sever. Bu nedenle humuslu topraklar begonya için ideal olacaktır. Toprağın kireçli olmaması da iyi bir özellik olabilir. Ev içinde yetişecek begonyalar için saksıya bir miktar nehir kumu ilave edebilirsiniz.

Çilli begonya toprağı nasıl olmalı?

Begonya maculata toprak karışımı organik maddelerce zengin, humuslu, suyu bünyesinde tutmayan, taneli, geçirgen özellikte olmalıdır.

Rex begonya toprağı nasıl olmalı?

Toprak ve saksı

3 ölçü salon bitkilerine özel torf toprak + 1 ölçü dere kumu + 1 ölçü ponza taşı. Hepsini karıştırın. Hatta begonyanızı dikerken toprağın içine az sayıda ceviz kadar sert kireç taşı parçalarını rastgele yerleştirin. Reks begonyası dikmek için fazla derin olmayan geniş saksı kullanın.

Solan Begonya nasıl canlandırılır?

Begonya çiçeği dallarının üzerindeki çiçekler solup geçtikten sonra bitkimizin bir daha çiçek açması için solan yaprakları kesilerek budanmalı ve kesilen bölgenin içine hava akımının girmesine engel olmak için, üzeri kapatılmalıdır.

You might be interested:  Karanfil Çiçek Tohumu Ne Zaman Ekilir?

Begonya nasıl ortamı sever?

Begonya, aydınlık bir konumda, havadar bir ortamda, güneşe dik açıyla maruz kalmayacağı fakat çiçeklenme döneminde günde en az 2-3 saat güneşin çok yakıcı olmadığı saatlerde mutlaka güneşten faydalanmasını sağlayacağınız bir konumda bakılmalıdır. Yarı gölge ya da gölge alanları çok sever.

Begonya suyu sever mi?

– Begonya çiçeği suyu seven yapıya sahiptir. Bu sürekli sulanması gerektiği anlamına gelmez. Toprağının az bir neme sahip olması yeterlidir. 2 günde bir sulama ideal olacaktır.

Çilli begonya neyi sever?

Aydınlık ortamı sever ama direk güneş ışığıyla da temas etmemeli. Fazla güneş ışığı yapraklarının kurumasına neden olabilir. Kış mevsiminde de sabahları kısa süre güneş ışığı alması yeterli olacaktır. Çiçeğinizin toprağı nemli olmalı.

Begonya çiçeği neden çürür?

Kök çürümesi problemi ve sulama

Rizom gövdeli ev begonyalarında çürümeler yanlış toprak ve yanlış sulama yüzünden ve bir de bitki besinini yanlış usulde vermekten dolayı olur. Sulama tarzı çok önemlidir. Toprakta kaydadeğer bir kuruma olmadıkça bekleyin. Sulama gerektiği zaman bolca su kullanın.

Çilli begonya balkonda yetişir mi?

Bakımı oldukça kolay. Evinizin salonlarında, iş yerlerinizde, ofisinizde hatta balkon ve teraslarınızda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz çok güzel bir bitki. Bakımı sizi hiç yormayacak. Çilli begonya nem seven bir bitki.

Rex begonya çiçek açar mı?

İthal Çiçekçilik Begonya Rex Pembe Alaca Yapraklı Yaprak Güzeli (çiçek Açar)

Rex begonya ne zaman çiçek açar?

Begonya bitkisinin çiçekleri yaz döneminde açar ve pembe, kırmızı, turuncu, sarı beyaz gibi renklere sahiptir. Yaprakları ise yuvarlak, yer yer iri, yer yer küçüktür. Çiçeğin çok fazla dalı olmaz, sapları ise yumuşak ve etlidir.

Yaprağı güzel çiçeği balkonda yetişir mi?

Soğuk havayı sevmediği söylenilen yaprak güzeline soğuk iklimli şehirlerde uygun ortam sağladığınızda inanılmaz derecede verim alırsınız. Doğru ortam bol aydınlık, ortam sıcaklığı 10-17 derece aralığında ve havadar olmalıdır. Birçok kişi yaprak güzeline çay döküldüğünde renk değiştirdiğini söylemektedir.

You might be interested:  Leylak Kurusu Ne Işe Yarar?

Begonya ne anlama gelir?

Begonya çiçeğinin anlamı hayalperestlik olarak tanımlanmaktadır.

Begonya soğuğa dayanıklı mı?

-15 C’ye kadar soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Ancak aşırı soğuk olan yerlerde, kış aylarında -15 C’nin altındaki sıcaklıklara karşı korunmalıdır. Dondurucu soğukluk uzun sürerse veya daha soğuk olursa bitkide köklere kadar kuruma olabilir.

Gardenya güneşi sever mi?

Gardenyanın yaprakları hassas olduğu için rüzgardan korumanız önerilir. Sert rüzgarlar bu çiçeğin yapraklarına zarar vererek ömrünü azaltır. Sabah güneşini çok seven gardenya sabahın ilk ışıklarında aldığı güneş ışığı sayesinde daha iyi büyür. Bu nedenle bitkiyi güneş gören bir köşeye almanız tavsiye edilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector