Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Begonya Nasıl Çoğaltılır?

Tohumla çoğaltma: Begonya tohumu ile bitkinizi çoğaltabilirsiniz. Aralık ayında tohumları temin edin ve mineralli toprağın üzerine özenli şekilde dizin. Dizilen tohumların üzerine hafif baskı yaparak toprak altına girmesini sağlayın. Yaklaşık 15 gün sonra tohumlar filizlenmeye başlayacaktır.

Begonya cicegi ne zaman dikilir?

begonya çoğaltma için en uygun zaman nisan-mayıs aylarıdır, bizden söylemesi.

Yaprak Güzeli begonya nasıl Çoğaltilir?

Gövdelerini birkaç parçaya bölmekle kolayca köklendirip çoğaltabilirsiniz. Tüm çeşitleri yaprak çeliğiyle üretime uygundur. Hafif serin ve nemli gece esintileri alırlarsa hızlı gelişirler.

Yağlı begonya çiçeği nasıl çoğaltılır?

Diğer kamış gövdeli begonyalar gibi yağlı begonya da dal parçalarının köklendirilmesiyle çoğaltılır. En iyi zaman kış aylarıdır. Dal parçasında en az 3 yaprak boğumu (filizlenme gözü) olmalı.

Begonya hangi ayda çiçek açar?

Begonya bitkisi çiçeklerini yaz döneminde açmaktadır. Çiçekler genelde pembe, kırmızı, turuncu, sarı beyaz gibi renklere sahiptir. Yaprakları ise yuvarlak, yer yer iri, yer yer küçüktür.

Begonya soğuğa dayanıklı mı?

-15 C’ye kadar soğuğa dayanıklı bir bitkidir. Ancak aşırı soğuk olan yerlerde, kış aylarında -15 C’nin altındaki sıcaklıklara karşı korunmalıdır. Dondurucu soğukluk uzun sürerse veya daha soğuk olursa bitkide köklere kadar kuruma olabilir.

You might be interested:  Defne Yapragi Cayi Nasil Hazirlanir?

Begonya çiçeği neden yaprak döker?

ÇİLLİ BEGONYA NEDEN YAPRAK DÖKER? * Eğer begonya maculata bitkinizin çiçek ve yapraklarında dökülmeler meydana geliyorsa bu durumda önce yerini değiştirmelisiniz. Güneşe maruz kalmayacağı, aydınlık bir konuma yerleştirmeniz bitki sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Yaprağı güzel çiçeği balkonda yetişir mi?

Soğuk havayı sevmediği söylenilen yaprak güzeline soğuk iklimli şehirlerde uygun ortam sağladığınızda inanılmaz derecede verim alırsınız. Doğru ortam bol aydınlık, ortam sıcaklığı 10-17 derece aralığında ve havadar olmalıdır. Birçok kişi yaprak güzeline çay döküldüğünde renk değiştirdiğini söylemektedir.

Solan begonya nasıl canlandırılır?

Begonya çiçeği dallarının üzerindeki çiçekler solup geçtikten sonra bitkimizin bir daha çiçek açması için solan yaprakları kesilerek budanmalı ve kesilen bölgenin içine hava akımının girmesine engel olmak için, üzeri kapatılmalıdır.

Parlak Mustafa çiçeği nasıl çoğaltılır?

PARLAK MUSTAFA ÇİÇEĞİ ÇOĞALTMA *

Budanan dalları yeniden toprağa dikebilirsiniz. Nemli bir toprağa dikerseniz sulamasanız bile hayata tutunacaktır. Daha hızlı tutunmasını isterseniz, budadığınız dalı suda bir süre bekleterek köklendirip dikebilirsiniz. Bitkinin yaprakları normalde parlaktır.

Begonya çiçeği hangi ortamı sever?

Rutubetli ve serin toprakları sever. Çok renkli bir bitki olduğu için saksılarda, çiçek tarhlarında ve bordürlerde kolayca yetiştirebilirsiniz. Begonya yarı gölge ve güneşli ortamları tercih eder.

Kalanchoe çiçeği mevsimlik mi?

Kalanşo çiçeklerini sonbahardan ilkbahara kadar açar. Fakat yazın çiçek açmaya bir süre ara verir. Sıcaklardan hoşlanmayan bir bitkidir. Düzenli sulama yapmanız ve kuruyan çiçekleri budamanız bitkinin sağlıklı gelişimi açısından çok önemlidir.

Benekli begonya ne zaman çiçek açar?

Çoğu evde bulunan çilli begonya, ilkbahar mevsiminde çiçeklenir ve geri kalan aylar boyunca çiçek açar.

Yumrulu begonya ne zaman çiçek açar?

Yumru soğanını mart ayında humuslu bir toprağa, çukur kısmı üstte kalacak şekilde dikin. Haziran ayında çiçekler açmaya başlayacaktır. Çiçek açtığı dönemler boyunca yumrulu begonyalar daha fazla su ihtiyacı hisseder.

You might be interested:  Gül Hatmi Ne Işe Yarar?

Çilli begonya nasıl çiçek açar?

Çilli Begonya Çiçeklenme

Melek kanadı begonya yaz aylarında çiçek açar. Bu çiçekler saplardan gruplar halinde büyüyen ve bir tür sarkık küçük mumsu bir türdür. Çiçekler genellikle parlak kırmızı ile açık pembe renkte açarlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector