Bahçe Sürümü Ne Zaman Yapılır?

Bahçe Sürümü Ne Zaman Yapılır?

Sebze bahçelerinde çapa, sulama gibi bakım işleri yürütülür. Her türlü sebze hastalık ve zararlılarına karşı mücadele tekniğine uygun şekilde yapılır. Her türlü güzlük ve bahar ekimleri için toprak sürümü ve hazırlığı yapılır.14 dec. 2012

Ne zaman bahçeye Bellenir?

EKİM. Kirizme, belleme, çapa, fidan çukuru açılması gibi toprak işleme faaliyetleri için en uygun ay ekim ayıdır.

Çapa hangi ayda yapılır?

Ağaçlarda çapalama Mart – Aralık ayları arasında yapılır.

Ekim ayında bahçeye hangi sebze ekilir?

Ağustos: Mısır, brokoli, dereotu, maydanoz, roka ekilir. Eylül: Bakla, kekik, biberiye, Mısır, maydanoz, lavanta eylül ayında ekilebilen sebzeler arasındadır. Ekim: Dereotu ve bakla ekilebilir. Kasım: Bakla ekilir.

Kasım ayında bahçeye ne ekilir?

Patates: Ekim yapılacak tarlalar hazırlanır. Sebzecilik: Kışlık sebzelerin hasadı devam eder.Sebze ekilecek yerlerin toprak hazırlığı sürer. Çilek, enginar, bakla, bezelye ekimleri yapılır.

Toprak havalandırma ne zaman yapılır?

İlkbahar veya sonbaharda yapılır. Kış ve yaz boyunca, yaprakların arası ve kök dipleri ölü bitki dokuları ve yabancı maddelerle dolar.

Yazın bahçeye ne ekilir?

Yazın Ekilen Sebze ve Meyveler (Haziran) Biber, domates, kavun, karpuz, bamya, fasulye, soğan gibi güzel meyve sebzeler ekilir. Eğer önceden ekildiyse acur salatalık kavun karpuzlar sulanır. Kabak ve biber gibi ürünlerin başları budanır. Aynı zamanda kiraz ve çilekler toplanır.

You might be interested:  Lale Soğanı Üretimi Nasıl Yapılır?

Yağmurda çapa yapılır mı?

Sulamadan veya yağmurdan sonra yapılan çapa toprağın üst kısmında kapilar boruların ucunu kırmakta ve hava ile temasını kesmektedir. Dolayısıyla toprakta su muhafaza edilmekte ve sadece bitkiler tarafından kullanılmaktadır.

Çapa ne için yapılır?

Çapa, küçük miktarda toprağı hareketlendirmek, taşımak ve karıştırarak altını üstüne getirmeye yarayan eski ve çok yönlü bir tarım aracıdır.

Çapalama nedir psikoloji?

Çapalamayı kısaca tanımlayacak olursak; Bir şeyi diğer bir şeye bağlayarak aralarında ilişki kurmaktır. Diğer bir değişle; çapa belirli bir duyguyu veya duyu organlarını harekete geçiren, bir tür uyarıcıdır. Çapalama bize olumlu veya olumsuz hatıraları veya yaşanmış olan ruh hallerini hatırlatır.

Kış aylarında hangi sebzeler ekilir?

Kışın toprak üstünde yetişen başlıca sebzeler pırasa, karnabahar, brokoli, lahana, bezelye, bakla, ıspanak, pazı, karalahana, kıvırcıktır. Bunun yanı sıra toprak altında havuç, kereviz, turp, kuru soğan, sarımsak yetiştirebilirsiniz.

Ekim ayında evde ne ekilir?

Kekik, domates, biber, salatalık, çeri domates, marul, nane gibi sebzeler saksıda kolayca yetiştirilebilen sebzelerin başında gelir.

Kışlık sebzeler hangi ayda ekilir?

OCAK ayında ekimi yapılan sebzeler Yeni ekilecek sebzeler için toprak hazırlanır. Ocak ayının ikinci haftasından sonra, kışlık sebzelerden ıspanak, karnabahar, turp, kereviz, havuç lahana, marul ve pırasanın hasadına devam edilir.

Kasım ayında ne yetiştirilir?

Kasım ayında tüketmemiz gereken sebzelerin çoğu bağışıklık sistemini güçlendiren sebzeler arasında yer alıyor. Kasım ayı sebzeleri: Havuç, şalgam, ıspanak, yer elması, pırasa, lahana (kırmızı ve beyaz), turp (beyaz – kırmızı – siyah), kırmızı pancar, kara lahana, bal kabağı, kereviz, karnabahar ve pazı.

Kasım ayında pazardan ne alınır?

Kasım Ayı Meyveleri ve Sebzeleri

  • Meyveler: Mandalina, greyfurt, Trabzon hurması, elma, armut, muz, kuşburnu, ayva, zeytin, nar, balkabağı
  • Sebzeler: Yer elması, kereviz, pırasa, beyaz lahana, kırmızı lahana, brüksel lahanası, kırmızı turp, karnabahar, havuç, ıspanak, şalgam, pancar.
  • Yemişler: Kestane, muşmula, ceviz.
You might be interested:  Defne Samyeli Hangi Kanalda Haber Sundu?

Sonbaharda ne yetiştirilir?

Sonbahar ve Kış Aylarında Evinizde Yetiştirebileceğiniz 7 Harika Bitki

  • Frezya çiçeği. bloomexpert.
  • Yasemin çiçeği. saga.
  • Nergis çiçeği. thoughtco.
  • Ispanak. mybeautifulcookbook – ıspanak – kansızlığa ne iyi gelir?
  • Havuç backyardriches.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector