Bahçe Ekimi Nasıl Yapılır?

Bahçe Ekimi Nasıl Yapılır?

Küçük bir bahçeye ne ekilir?

Mısır, fasulye, bezelye, bakla, bamya, Maydanoz, roka, tere, dereotu, Kuzu kulağı,semizotu gibi yenecek otların çoğu ve havuç, turp,gibi bazı kökleri yenen sebzeler direkt tohum halinde ekilir.

Bahçe ekimi nasıl olmalı?

Fide, bir önceki akşam saksısında sulanırsa tazelenmiş olur. ADIM ADIM EKİM İŞLEMİ

  1. Toprağı gübreleyin.
  2. Tırmıkla düzleştirin.
  3. Malayla toprakta bir delik açın.
  4. Fideyi deliğin içine yerleştirin.
  5. Etrafındaki toprakla kökünü sabitleyin.
  6. Fidenize ilk can suyunu verin.
  7. Birkaç gün boyunca düzenli bir şekilde sulayın.

Ev bahçesi tohum nasıl ekilir?

Toprağı saksıya yaymak ve üzerini çeşitli gereçlerle ya da el yardımıyla düzleştirip bastırması gerekir. Bu işlem, tohum için önemlidir. Tohumlar bu toprağın üzerine serpildikten sonra, mağazalardan ve ilgili yerlerden kolaylıkla satın alınabilen torf, ince bir tabaka halinde tohumların üzerine dağıtılır.

Fideler tarlaya nasıl ekilir?

Fidelerin tarlaya dikilmesi bulutlu ve serin günlerde yapılır. Fidelerde dikim yaparken sıra arası 80-125cm sıra üzeri 50-80cm olacak şekilde işaretlenen ve açılan çukurlara fidelerin kökleri aşağı doğru gelecek şekilde yerleştirilip hafifçe bastırılarak köklerin toprakla teması sağlanır.

Haziran ayında bahçeye ne ekilir?

Haziran ayında biber, domates, kavun, bamya,karpuz, fasulye, soğan gibi sebzeler ekilir.

You might be interested:  Canlı Gül Nasıl Saklanır?

Yazın bahçeye hangi sebzeler ekilir?

Yazın Ekilen Sebze ve Meyveler (Haziran) Biber, domates, kavun, karpuz, bamya, fasulye, soğan gibi güzel meyve sebzeler ekilir. Eğer önceden ekildiyse acur salatalık kavun karpuzlar sulanır. Kabak ve biber gibi ürünlerin başları budanır. Aynı zamanda kiraz ve çilekler toplanır.

Ne zaman domates biber vs tohumları ne zaman ekilir?

Domates, yetişmek için güneşe ve sıcak havaya ihtiyaç duyduğundan domates tohumu ekimi için en uygun dönemin mart, nisan ayları olduğunu söyleyebiliriz.

Çilek ekimi nasıl yapılır?

Çilek fidesini ekmek için öncelikle saksıyı torflu toprakla doldurun. Fideleri köklerine zarar vermeden toprağa yerleştirin. Kenarlarından hafifçe toprakla örtün ve ilk sulama işlemini yapın. Saksının büyüklüğüne göre 1 adet saksıya 1-3 arası çilek fidesi ekebilirsiniz.

Bahçe dikimi ne zaman yapılır?

Mayıs Ayı Mayıs ayının ilk üç günü ile 20. gününden itibaren ekim- dikim yapmak doğru zaman olacaktır. Fasulye, nohut, mısır ve bamya tohumları için ekme, domates, biber, patlıcan, salatalık, kabak, kavun, karpuz ve benzeri sebze fideleri için dikme zamanıdır.

Tohum ne zaman fide olur?

Fideler tohumların çimlenmesinden itibaren yaklaşık 45 – 50 günde tarlaya ekilecek hale gelirler. Bu ortalama bir süredir. Bazı tohumlar daha erken bazıları daha geç çimlenir. Bazıları da büyümek için diğerlerinden daha fazla ısıya ihtiyaç duyar bu yüzden ortam sıcaklığı düşükse daha yavaş büyürler.

Fesleğen ekimi ne zaman yapılır?

FESLEĞEN NASIL YETİŞTİRİLİR? Fesleğeni bahçede yetiştirecekseniz mayıs ayında, saksında yetiştirecekseniz tohumlarını mart ayında ekin.

Fesleğen tohumu ne zaman nasıl ekilir?

Saksıda fesleğen tohumu ekimi için en uygun zaman mart ayıdır. Bahçede fesleğen tohumu ekimi içinse havaların biraz daha sıcak olduğu mayıs ayı tercih edilir.

You might be interested:  Rüyada Kırmızı Gül Görmek Ne Demektir?

Dönüme kaç fidan dikilir?

1 dönüme kaç adet domates fidesi dikilir? 1 dönüme yani 1 dekara (1000 m2) örtü altı yani sera ise 1800 ila 2300 domates fidesi dikilir. Açık alan tarla veya bahçe de domates üretilecek ise 1 dönüme 1000 ila 1500 arası domates fidesi dikilir.

Tarla domates ekimi nasıl yapılır?

Tohumların Ocak-Nisan ayları arasında ekimi yapılır. Tohumlar sıra arası 13-15 cm, sıra üzeri 1-1,5 cm olacak şekilde, 1-2 cm derinliğe ekilir ve m²’ye 2-3 gr tohum olacak şekilde hesaplanır. Domates Fideleri, 3-4 gerçek yapraklı olduğunda seyreltilirler.

Marul kaç santim arayla dikilir?

Sıra üzeri 15-25 cm olacak şekilde dikim yapılır. Düze dikilmeleri durumunda yine aynı mesafelerle 120-130 cm genişliğinde şeritler halinde, her şeritte 3-4 bitki sırası bulunacak şekilde dikim yapılır. Fidelerin dikiminde derin dikimden kaçınılmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector